Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wiadukt w barwach biało-czerwonych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Wiadukt w barwach biało-czerwonych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu

 
Elbląg, Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu W CKP istnieje aż 25 pracowni, mają powstać cztery kolejne (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Powstanie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej to jedna z rewolucji, które czeka nasze miasto w przyszłym roku szkolnym. Placówka ma powstać z połączenia Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. W planach jest budowa nowej hali przy ul. Bema, w której będą mieścić się nowoczesne pracownie do nauki zawodu. Zobacz zdjęcia z obecnych pracowni. 

Obecnie z usług Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema korzysta tygodniowo 560 uczniów elbląskich szkół zawodowych i techników, którzy w 25 pracowniach uczą się praktycznej nauki zawodów: od fryzjera do operatorów maszyn numerycznych. Dodatkowo w weekendy do szkoły uczęszcza 150 słuchaczy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje.
     - Absolwent szkoły zasadniczej, który chce skończyć szkołę na poziomie technikum, może u nas odbywać część praktyczną, a część teoretyczną w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego – mówi Romuald Mackojć, dyrektor CKP w Elbląg.  – Po połączeniu obu instytucji będzie można zrobić technikum w jednej placówce.
     Centrum Kształcenia Praktycznego czeka bardzo duża inwestycja. W planach jest budowa dużej hali o powierzchni 1200- 1700m2, która pomieści cztery pracownie. - Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy – wyjaśnia Romuald Mackojć.
     W nowej hali ma mieścić się pracownia stolarsko- ciesielska, budowlana, energii odnawialnej, odlewnicza. - Powstanie kompleksowa pracownia budowlana, w której zawodu będzie można nauczyć i montera zabudowy robót wykończeniowych, i murarza, dekarza, montera instalacji sanitarnych. Chcemy umieścić tam piaskownicę, w która umożliwi uczniom zakopywanie instalacji, co sprawi, że praca będzie zbliżona do tej, jaką uczeń będzie wykonywał w przyszłości. - zdradza dyrektor CKP.

  Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy - mówi Romuald Mackojć (fot. MS) Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy - mówi Romuald Mackojć (fot. MS)


     Budowa nowej hali ułatwi także prace podczas egzaminów zawodowych. CKP jest jednym z ważniejszych ośrodków egzaminacyjnych w naszym województwie. W Elblągu zdają egzaminy zawodowe uczniowie ze szkół Elbląga i miast ościennych.
     Oprócz budowy hali CKP chce także kupić nowe maszyny, które pomogą uczniom lepiej przygotować uczniów się pracy w przedsiębiorstwach. - Do pracowni odlewniczej chcemy kupić piec indukcyjny, który umożliwi odlewy w różnych metalach, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzać egzaminy zawodowe również z tego zakresu – zdradza Romuald Mackojć.
     Z kolei w pracowni odlewniczej mają się znajdować piece: oporowy, hartowany, komorowy, a także młot sprężarkowy czy  wanna hartownicza. Ciekawym projektem będzie pracownia energii odnawialnej. Na dachu nowego budynku zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne o mocy 40 kW, z których energia elektryczna będzie przeznaczona na cele centrum. -  Chcemy pozyskać pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla subregionu elbląskiego oraz ubiegać się o dofinansowanie unijne z innych źródeł – mówi dyrektor CKP.
     Na budowę nowej hali i doposażenie pracowni CKP chce uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Do tego dochodzi wkład własny miasta w wysokości około 1,8 mln zł.
     Inwestycja ma być zakończona do 2019 roku. Miasto niedawno rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztowej hali. Za 168,5 tys. zł przygotuje ją firma z Warszawy.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do siłowni/fitness club
Obrazy na alupanelu
Fototapety z pejzażami
Fototapety z uliczkami