Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Kanałowe atrakcje. Ach te widoki. Kanałowe atrakcje. Ach te widoki.

Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu

 
Elbląg, Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu W CKP istnieje aż 25 pracowni, mają powstać cztery kolejne (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Powstanie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej to jedna z rewolucji, które czeka nasze miasto w przyszłym roku szkolnym. Placówka ma powstać z połączenia Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. W planach jest budowa nowej hali przy ul. Bema, w której będą mieścić się nowoczesne pracownie do nauki zawodu. Zobacz zdjęcia z obecnych pracowni. 

Obecnie z usług Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema korzysta tygodniowo 560 uczniów elbląskich szkół zawodowych i techników, którzy w 25 pracowniach uczą się praktycznej nauki zawodów: od fryzjera do operatorów maszyn numerycznych. Dodatkowo w weekendy do szkoły uczęszcza 150 słuchaczy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje.
     - Absolwent szkoły zasadniczej, który chce skończyć szkołę na poziomie technikum, może u nas odbywać część praktyczną, a część teoretyczną w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego – mówi Romuald Mackojć, dyrektor CKP w Elbląg.  – Po połączeniu obu instytucji będzie można zrobić technikum w jednej placówce.
     Centrum Kształcenia Praktycznego czeka bardzo duża inwestycja. W planach jest budowa dużej hali o powierzchni 1200- 1700m2, która pomieści cztery pracownie. - Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy – wyjaśnia Romuald Mackojć.
     W nowej hali ma mieścić się pracownia stolarsko- ciesielska, budowlana, energii odnawialnej, odlewnicza. - Powstanie kompleksowa pracownia budowlana, w której zawodu będzie można nauczyć i montera zabudowy robót wykończeniowych, i murarza, dekarza, montera instalacji sanitarnych. Chcemy umieścić tam piaskownicę, w która umożliwi uczniom zakopywanie instalacji, co sprawi, że praca będzie zbliżona do tej, jaką uczeń będzie wykonywał w przyszłości. - zdradza dyrektor CKP.

  Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy - mówi Romuald Mackojć (fot. MS) Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy - mówi Romuald Mackojć (fot. MS)


     Budowa nowej hali ułatwi także prace podczas egzaminów zawodowych. CKP jest jednym z ważniejszych ośrodków egzaminacyjnych w naszym województwie. W Elblągu zdają egzaminy zawodowe uczniowie ze szkół Elbląga i miast ościennych.
     Oprócz budowy hali CKP chce także kupić nowe maszyny, które pomogą uczniom lepiej przygotować uczniów się pracy w przedsiębiorstwach. - Do pracowni odlewniczej chcemy kupić piec indukcyjny, który umożliwi odlewy w różnych metalach, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzać egzaminy zawodowe również z tego zakresu – zdradza Romuald Mackojć.
     Z kolei w pracowni odlewniczej mają się znajdować piece: oporowy, hartowany, komorowy, a także młot sprężarkowy czy  wanna hartownicza. Ciekawym projektem będzie pracownia energii odnawialnej. Na dachu nowego budynku zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne o mocy 40 kW, z których energia elektryczna będzie przeznaczona na cele centrum. -  Chcemy pozyskać pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla subregionu elbląskiego oraz ubiegać się o dofinansowanie unijne z innych źródeł – mówi dyrektor CKP.
     Na budowę nowej hali i doposażenie pracowni CKP chce uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Do tego dochodzi wkład własny miasta w wysokości około 1,8 mln zł.
     Inwestycja ma być zakończona do 2019 roku. Miasto niedawno rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztowej hali. Za 168,5 tys. zł przygotuje ją firma z Warszawy.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Krewetkarium
Agama brodata
Fretka
ichtovit