Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Recepta na bezrobocie?

Możliwość odpracowania długu za mieszkanie proponują autorzy nowego programu łagodzenia bezrobocia.

Program firmuje wydział strategii i rozwoju Urzędu Miejskiego. Obok diagnozy sytuacji na rynku pracy, znalazły się w nim działania, jakie w walce z bezrobociem planuje podjąć samorząd i podległe mu jednostki.
     Elbląski ratusz liczy, że zgodnie z zapowiedziami ministerstwa pracy, w tym roku poszerzony zostanie - w wymiarze finansowym - rządowy program "Pierwsza praca". Dzięki niemu powstać mogłoby conajmniej tyle samo dofinansowanych miejsc pracy, ile w roku 2002 - tj. 250.
     Miejsca pracy "od zaraz" są natomiast dla wolontariuszy. Chęć przyjęcia 145 osób zadeklarowało, jak czytamy - 12 instytucji, m.in. policja, szkoły i organizacje pozarządowe. Samorząd chce również, jak w roku ubiegłym, wydać 250 tysięcy złotych na roboty publiczne.
     Szersze niż dotąd działania zamierza podjąć Centrum Pracy i Pomocy, które dotąd - jak przyznają autorzy dokumentu - modernizowało głównie swoje pomieszczenia i urządzenia. W tym roku CPiP chce wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uruchomić program pomocy rodzinom, w którym co najmniej dwie osoby są bezrobotne, które mają dzieci, i które zechcą wziąć udział w projekcie. W ramach programu jego uczestnicy mają otrzymać "kompleksową pomoc" - m.in. w postaci znalezienia pracy dla członków rodzin. Centrum wraz z MOPS-em zamierza też wprowadzić stały monitoring rodzin bezrobotnych.
     Samo Centrum Pracy w oparciu o osoby, które do niego trafią, uruchomić ma z kolei działalność usługową na rzecz mieszkańców. Są też plany utworzenia tzw. inkubatora przedsiębiorczości dla nowopowstających małych firm. Całość działań tej miejskiej placówki nadzorować ma rada programowa.
     Swoją działalność zamierza poszerzyć także druga, mieszcząca się obok CPiP jednostka - Centrum Kształcenia Praktycznego. Mają tu powstać licea profilowane (kształcące m.in. mechaników i elektroników), ośrodek mechatroniczny oraz warsztat naprawy samochodów.
     Wśród innych instrumentów, za pomocą których miasto zamierza łagodzić bezrobocie, są: fundusz poręczeń kredytowych, który powstać ma jeszcze wiosną oraz współfinansowany ze środków PHARE "inkubator przedsiębiorczości" z branży informatycznej (część Centrum Informatycznego). Przygotowania do uruchomienia inkubatora mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
     Osobną pozycję programu stanowi część dotycząca "odpracowywania zaległości czynszowych" wobec Zarządu Budynków Komunalnych. Urząd Miejski proponuje, by możliwość odpracowania długu zaproponować osobom, które winne są ZBK-owi co najmniej tysiąc złotych.
     Osoby takie miałyby za zadanie wykonanie prac porządkowych, prac instalacyjno-budowlanych lub "drobnych remontów" (ta propozycja dotyczy dłużników, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą). Dłużnicy będą także mogli pracować przy sortowaniu plastiku i makulatury.
     "Pracodawcą" dla dłużników byłoby w tym programie Centrum Pracy i Pomocy.
     Autorzy programu łagodzenia bezrobocia przewidują, że w tym roku z szansy na odpracowanie zaległości czynszowych mogłoby skorzystać ponad 60 osób. Dziś zadłużonych wobec ZBK-u jest - jak czytamy - prawie 8 tysięcy lokali. Dług wynosi prawie 16 milionów złotych.
     O tym, czy dokument zostanie przyjęty radni zadecydują podczas czwartkowej sesji.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W sobotę zaczyna sie marzec a ten dokument dopiero sygnalizuje planowanie pewnych działań; zanim radni to zaakceptują a odpowiednie służby zaczną realizować zrobi nam się końcówka roku. Tymczasem od reelekcji Słoniny minęło kilka miesięcy i dlaczego dopiero teraz taki dokument wypocił Wydział Strategii i Rozwoju UM podczas gdy walkę z bezrobociem Kandydat okreslał jako działania priorytetowe i tak mocno akcentował w kampanii wyborczej? (1) ratusz liczy na więcej środków z programu Pierwsza praca jeśli tego nie będzie ten punkt informacji można wykreslić mazakiem (2) praca dla wolontariuszy nie daje żadnej korzyści finansowej wolontariuszom [z założenia przecież] więc ni jak nie ma szansy na poprawę domowych budżetów: to ma być walka z bezrobociem? (3) Centrum Pracy i Pomocy modernizowało swoje pomieszczenia pogratulować samokrytyki! (4) inkubator przedsiębiorczości miłe dla ucha i oka słowo ale konkretnie co z tego wynika dla osoby chcącej zarejestrować działalność w UM: okrągłe zdania jeszcze nigdy nie ożywiły gospodarki! (5) fundusz poręczeń kredytowych...j.w. w zasadzie Urzędników czytających portel.pl zapraszam do dalszej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Inżynier od Nasłuchu(2003-02-25)
 • Cieniutki dokument, bez żadnego programu, należy tylko liczyć na to, że mieszkańcy będą bardziej mobilni niż Urząd Miejski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kierowca bombowca(2003-02-25)
 • "Inżynier od Nasłuchu" (departament?, sekcja?...) - do Twojej wypowiedzi pozwolę sobie dodać moją "płęte"... Jako jeden z niewielu bezrobotnych czytelników EGI, kolejny raz muszę powtórzyć: W RADZIE MIASTA NIKT NIE REPREZENTUJE INTERESÓW BEZROBOTYCH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-02-25)
 • Bezrobotni na radnych !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-25)
 • Totalna bzdura, wracamy do pół środków. Musi być utworzony rynek pracy nie krępujący rąk już istniejącym tym małym i najmniejszym firmom po10 i mniej osób bo właśnie to oni ponoszą najwięcej kosztów zarazem płacą najwięcej podatków. To dla tych firm powinna być osłona podatkowa a zarazem prawna, to oni nie mają zaplecza w postaci doradztwa prawnego bo ich nie stać. Ci drobni nie potrzeba obniżać podatków oni zapłacą. U nas panuje filozofia żeby jak najbardziej obciążać wszelkimi zobowiązaniami i wysysać nawet najmniejsze pieniądze po to tylko by zapełnić pustą kasę miasta. Tak się nie da należy umożliwić wypracowanie tych środków a następnie wymagać odprowadzenia za nie podatku. Inny sposób doprowadzi do zamykania już istniejących które będą przechodzą w szara strefę. Proponowane przez Urząd Miejski rozwiązania w niczym nie pomogą a jeszcze bardziej zaszkodzą ponieważ gotówka nie napłynie do kieszeni podatników ale wróci do kasy miasta w postaci nie spłaconego długu. Ruszcie w końcu tymi swoimi głowami bo komasujecie w swoich urzędach nie małe pieniądze a w zamian nie macie krzty poczucia obowiązku za zajmowane stanowiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gucio(2003-02-25)
 • A propos "Bezrobotni na radnych !!!!" (tradycyjnieZawszePrzedPiętnastą) - RADNI NA BEZROBOCIE !!!! Szkoda, że jedynie w bajkach, szacownyDwór w przebraniu mieszał się czasami z ludem i poznawał ich problemy, od ich strony. Dziś - demoKratyczniWybrańcy demoSatyryczneRady powołują, a wszelacyHeraldzii dobrymSłowem raczą... "Obyś żył w ciekawych czasach!!!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-02-25)
 • aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaale bzdety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ha(2003-02-25)
 • Urząd Miejski - dziś sesja - czy materiały na nią są tajemnicą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ?Zdziwiony?(2003-02-27)
 • Zdziwiony! Moze Ty spowodujesz, ze ten poral przestanie byc sluzalczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-27)
 • Ten portal jest do robienia za wycieraczke pr. Sloninie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zdegustowany(2003-02-27)
 • "Do ostatniej mozliwej chwili bedziemy nieustannie glosic pokoj, ale gdy granica zostanie przekroczona mamy dla was bomby domowej roboty!" ha! ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lewur(2003-02-27)
 • Taką receptę na bezrobocie może mieć jedynie ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia ( ale za to ma czerwone ) jak powinny wyglądać normalne stosunki ekonomiczne w kapitaliźmie ( a nie jakiejś hybrydzie typu "społeczna gospodarka rynkowa" ) Gospodarka rynkowa ma wszędzie jednolite prawa i porządki - opierające się na zdrowym rozsądku. Takie sposoby na brak pracy, a co za tym idzie nieszczęście dla wielu niczemu nie winnych ludzi, to kpina. Tak rządzić to potrafi każdy - nalewać z pustego w próżne i chwalić się, że nic się przy tym nie uroniło. Tylko, że przy takim sposobie myślenia przeciętny ( i nieprzeciętny również ) człowiek nic nie zyskuje. Ale pomysł jest świetny: nie mam pracy, więc przestanę płacić czynsz, a wtedy dostanę pracę abym mógł spłacić dług za czynsz. Nie dość, że nie zapłacę, to jeszcze będę miał co robić. Rewelacja. Kto jak kto, ale ja wolałbym mieć pracę bez niczyjej łaski, sam zarabiać na własne skromne potrzeby i płacić tyle ile muszę temu komu muszę. Czy wymagam cudów???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kura 5 pełna na5(2003-03-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM
Naszywka GODŁO