UWAGA!

Rencisto sprawdź, czy ci się to opłaci

 Elbląg, Rencisto sprawdź, czy ci się to opłaci
fot. Anna Dembińska (arch. portel)

Ważne, by osoby, które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, najpierw skorzystały z porad doradcy emerytalnego.

Ustawa obniżającej wiek emerytalny jest również skierowana do osób, które pobierają obecnie rentę z tytułu niezdolności do pracy. Warto wiedzieć, że renciści, którzy mają przyznane świadczenie na trwałe, do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, lub po osiągnięciu tego wieku mogą złożyć wniosek gdy ukończą niższy wiek emerytalny. Gdyby okazało się, że emerytura wyliczona przez ZUS będzie niższa niż dotychczas wypłacana renta mogą zachować prawo do dotychczasowego świadczenia, do dnia, w którym osiągną podwyższony wiek emerytalny. Jednak, żeby tak się stało bezwzględnie muszą wycofać wniosek o emeryturę.
       Doradca wyposażony w specjalny kalkulator emerytalny dokona symulacji i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty.
       W województwie warmińsko-mazurskim z wnioskiem o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego wystąpić może ponad 10 tysięcy rencistów. Niedawno m.in. do tych rencistów ZUS wysłał informację, że jeśli mają przyznaną rentę do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i chcą przejść na emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego, sami muszą złożyć o to wniosek. Wniosek jest potrzebny, ponieważ ustawa zmieniająca przepisy emerytalne, zachowuje prawa do przyznanych już świadczeń do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.
       Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie przy okazji wysokość świadczenia.
       Należy też pamiętać, że nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji niekorzystnej pod względem wysokości świadczenia, można jeszcze wycofać wniosek
       i przywrócić poprzedni stan rzeczy. Należy się jednak spieszyć, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od jej otrzymania.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zacznijcie w końcu dobrze wynagradzać swoich pracowników - niewolników, bo wysokość ich emerytury będzie przykładem totalnego wyzysku, upodlenia, uprzedmiotowienia człowieka. Wstyd dla tej firmy, jego zarządu, dyrektorów a w szczególności dla sterowanych z góry rzeczników prasowych za brak reakcji na ataki na tą podłą firmę, podłą bo wyzyskują pracowników, a jeszcze wszyscy dookoła ujadają jak oni marnotrawią pieniądze
  • zamknijmy ZUS raz na zawsze. BDP dla każdego.
  • To po cholerę tam pracujesz! Sam wybrałaś/eś to miejsce pracy składając tam CV i podpisując umowę o pracę!!! CZy Twój pracodawca wypłaca wynagrodzenie niezgodnie z umową? Zgłoś to do PIP. Może jeszcze nie rozumiesz, że umowa (np. o pracę) to porozumienie zawarte ZA ZGODĄ OBU STRON UMOWY.
Reklama