Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szansa dla Elbląga. Czy z niej skorzystamy?

 
Elbląg, Szansa dla Elbląga. Czy z niej skorzystamy?
(fot. Michał Skroboszewski)

Elbląg, Braniewo i kilka innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego znalazły się na liście 122 miast, które otrzymają szczególne wsparcie od rządu. Do 2020 roku ma ono wynieść w sumie 2,5 miliarda złotych w skali kraju. Pieniądze przekaże Ministerstwo Rozwoju. To, czy Elbląg z nich skorzysta, zależy od samorządu.

Pomoc miastom powyżej 20 tysięcy mieszkańców (oraz tym powyżej 15 tysięcy, będącymi stolicami powiatów), które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze, zakłada Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego - zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.
     Strategia obejmie swoim zasięgiem 255 miast. Wśród nich są 122 ośrodki miejskie, które wymagają szczególne wsparcia, bo w największym stopniu – co wykazała Polska Akademia Nauk - tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Wśród nich znalazły się Elbląg, Braniewo, Bartoszyce, Kętrzyn, Szczytno, Giżycko, Olecko, Pisz, Ełk, Lidzbark Warmiński, Mrągowo i Działdowo.
     - W Ministerstwie Rozwoju przygotowaliśmy dla miast średnich narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski"  – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
     Na pomoc w ramach pakietu do 2020 roku w skali kraju ma być przeznaczonych 2,5 miliarda złotych. Pieniądze będą pochodzić z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Miasta z ministerialnej listy będą miały preferencyjny dostęp do funduszy europejskich z programów krajowych, a firmy chcące w nich inwestować będą miały preferencyjne warunki pomocy publicznej od rządu. Jakie to będą projekty? To już zależy od samorządów i przygotowanych przez nie wniosków.
     Czy Elbląg sięgnie po te pieniądze? Czas pokaże.
     
     A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki
Polar z haftem