Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To już nie wystawka, a wysypisko

 
Elbląg, To już nie wystawka, a wysypisko
Tak wyglądał śmietnik na podwórku w kwadracie ulic: 1 Maja, Mączna, Giermków i Hetmańska (fot. WS)

Połamane meble, stare opony, kartony, blachy – tak wyglądają okolice śmietników zlokalizowanych na wielu podwórkach, również i w centrum miasta. Śmieci, bo tak można nazwać to, co z tych przedmiotów zostaje, zalegają nierzadko i dwa, trzy tygodnie.

A szczury tańczą kankana
     Jednym z przykładów może być podwórko zlokalizowane w kwadracie ulic: 1 Maja, Mączna, Giermków oraz Hetmańska. W grudniu, pod śmietnikami, leżały meble, a raczej ich szczątki, opony i kartony. I jak to napisała nasza Czytelniczka – "szczury tańczyły tam kankana". Ostatecznie śmieci uprzątnięto po dwóch tygodniach.
– Po pierwsze, w tym konkretnym przypadku to, co się tutaj znajdowało nie jest traktowane jako wystawka, ale nielegalne wysypisko śmieci – tłumaczy Monika Borzdyńska, rzeczniczka prezydenta miasta i dodaje, że usuwanie tego typu "niespodzianek" w świetle przepisów nie jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
     
     To dodatkowe koszty
     To nie pierwszy tego typu przypadek. Podobnie było chociażby przy ul. 1 Maja. Potwierdza to Monika Borzdyńska i mówi, że takie sytuacje zdarzają się o wiele częściej, dużo osób dzwoni do Zarządu Budynków Komunalnych, ten z kolei prosi Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska o to, by się tym zajął i śmieci zabrał. A to kosztuje.
     - Te pieniądze jakoś udaje się znaleźć, ale to są dodatkowe koszty dla miasta, których na dłuższą metę nie może ponosić – wyjaśnia Monika Borzdyńska.
     
     Wystawki przez cały rok?

  fot. WS
fot. WS

Odpady wielkogabarytowe - wersalki, fotele, szafy itp. - w Elblągu są odbierane przez miasto podczas tzw. wystawek. Odbywają się one od maja do września, czyli przez pięć miesięcy w roku, ale odpady odbierane są z każdego sektora.
– W tym roku planujemy zmienić umowy tak, aby wystawki mogły być przyjmowane przez cały rok – dodaje Monika Borzdyńska.
     
     Zawieź ty albo spółdzielnia
     Póki co jedynym całorocznym rozwiązaniem jest możliwość wywozu odpadów wielkogabarytowych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mazurskiej 42 w Elblągu, gdzie w ramach wnoszonej do Urzędu Miasta opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną one nieodpłatnie przyjęte. Trzeba jedynie pokazać dokument potwierdzający fakt, że dana osoba mieszka na terenie miasta a w przypadku spółdzielni lub zarządców nieruchomości będzie to kopia deklaracji złożonej w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
     Również i tam można zawieźć m.in. takie odpady jak opakowania z tworzywa sztucznego lub metalu, pozostałe wielomateriałowe odpady opakowaniowe, odpady zielone ulegające biodegradacji, przeterminowane lub niewykorzystane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, chemikalia czy opony.
     Pełny wykaz Punktów Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych znajduje się tutaj.
     Przypomnijmy, wcześniej to mieszkańcy oraz właściciele nieruchomości bezpośrednio płacili odbiorcom ich śmieci. Wszystko zmieniło się 1 lipca ubiegłego roku. Od tego momentu to miasto pobiera opłaty za wywóz odpadów i to ono jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Właśnie miasto jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi, wiec niech wywozi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2014-01-10)
 • Gdzie są blachy ? Odbiore każdą ilość własnym transportem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Złomiarz(2014-01-10)
 • ciemna maso, to nie żadne wysypisko tylko instalacja artystyczna wybitnego polskiego artysty Arka Pasożyta, ta instalacja o nazwie " Gromadzimy wspólne dobra " ma na celu integrację społeczności lokalnej, projekt jest finansowany z Ministerstwa Kultury a odbywa się pod patronatem Galerii EL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  znafcasztukwszelakich(2014-01-10)
 • Skoro jest prawie MILION złotych nadwyżki za odbiór śmieci, po prostu przeznaczcie je na wywóz tych wielkogabarytowych, śmietniki przy przystankach i sprzątanie miasta, żeby nie było wstydu jak turyści do nas przyjadą. Można to zrobić jedną uchwałą. A za pomysł nic nie chcę, choć pewnie niejeden pseudodoradca wziąłby za to krocie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  LubięElbląg(2014-01-10)
 • Niby nasze, a nie nasze. Kiedyś z takimi śmieciami nie było problemu, po prostu były wywożone, za śmieci płaciliśmy mniej i było dobrze. Teraz płacimy więcej, miasto zajmuje się gospodarką odpadami (bo to przecież odpady) a chętnego do posprzątania nie ma. Takimi rządami daleko nie zajdziemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  Zazula4(2014-01-10)
 • NA POCZTOWEJ JEST GORSZY SYF!! WIĘKSZOŚĆ KNAJP ZE STARÓWKI NIE CHCE PŁACIĆ ZA WYWÓZ I TAM ŚMIECI RZUCAJĄ JAK POPADNIE. NIE JEST ZABUDOWANY ŚMIETNIK I LUDZIE MASOWO PRZYJEŻDŻAJĄ, WYRZUCAJĄ, ODJEŻDŻAJĄ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-01-11)
 • NA POCZTOWEJ JEST GORSZY SYF!! WIĘKSZOŚĆ KNAJP ZE STARÓWKI NIE CHCE PŁACIĆ ZA WYWÓZ I TAM ŚMIECI RZUCAJĄ JAK POPADNIE. NIE JEST ZABUDOWANY ŚMIETNIK I LUDZIE MASOWO PRZYJEŻDŻAJĄ, WYRZUCAJĄ, ODJEŻDŻAJĄ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  kodak(2014-01-11)
 • całkiem ładna kanapa a i opony prawie nowe, wybiorę się tam nad ranem, może nikt wcześniej nie zabierze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  dobrerzeczy(2014-01-11)
 • Pani Monika Rzecznik bzdury plecie. Niech poczyta se ustawę-bubel. Miasta odpowiada za czystość w mieście, niech wiec miasto śmieci wywozi. Dodatkowe koszty? Pani jest śmieszna. Obowiązek miasta jest odbierać śmieci wszelkie, tak mowi ustawa. A skoro za tok bierzecie kasę to my se będziemy śmieci gdzie chcemy o w/g ustawy nic nam nie możecie zrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  PanBałagan(2014-01-11)
 • Jak jest milion PLN nadwyżki to niech mi czynsz opuszczą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Alvares(2014-01-11)
 • " Alvares" jesteś typowa sierotą po socjalizmie i myślisz że twój syf wywiezie spółdzielnia, miasto itp. i to na koszt pozostałych kulturalnych mieszkańców. Ty masz ten syf załadować na swoją lub wypożyczoną przyczepę i swój koszt wywieźć do Rubna. Jak przywozisz meble inne graty do mieszkania to przywozi ci spółdzielnia ? Idż po rozum do głowy i zachowój jak Europejczyk, a prymityw. " Kandydat na Prezydenta " .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2014-01-11)
 • " Panbałagan" - miasto odpowiada za wywóz śmieci, a za gabaryty powinno obciążać tych co je wyrzucają pod śmietniki. Czytaj niżej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-01-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III