Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uczciwa konkurencja

Elbląg, Uczciwa konkurencja Budując domy na sprzedaż, obniżamy koszty funkcjonowania ETBS - przekonuje Witold Wróblewski (fot. Damian Matwiejczyk)

Czy Towarzystwo Budownictwa Społecznego może być deweloperem i prowadzić komercyjną sprzedaż mieszkań?

Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego po sprzedaży na wolnym rynku pierwszych mieszkań rozpoczęło nabór chętnych na kolejne lokale. Opozycja uważa, że taka praktyka jest niedopuszczalna.
     - Towarzystwa, przy wsparciu rządu i lokalnych władz, mają budować mieszkania dla średniozamożnych - mówi szef opozycji w Radzie Miejskiej, Jerzy Wilk. - Spółka powołana przez Radę Miejską nie może konkurować z komercyjnymi deweloperami, a lista oczekujących na tańsze mieszkania jest długa.
     Jerzy Wilk dodaje, że miasto przekazało ETBS-owi aportem grunty i poręczało kredyty po to, żeby Towarzystwo realizowało cele, do których zostało powołane.
     - Ten temat nigdy nie pojawił się na forum Rady Miejskiej - zwraca uwagę przewodniczący. - Podobno była o nim mowa w czasie posiedzenia jednej z komisji, ale przecież komisja nie ma siły sprawczej.
     Wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski uważa, że przepisy nie zostały złamane.
     - Nie ma też mowy o nieuczciwej konkurencji czy dumpingu, bo Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kupiło od miasta grunt, wszelkie koszty inwestycji wliczyło do ceny mieszkań, a wykonawca został wybrany w czasie przetargu - tłumaczy wiceprezydent. - Sprawa była także przedmiotem dyskusji na forum komisji infrastruktury i pod koniec maja ta komisja pozytywnie się o niej wypowiedziała.
     Taką samą opinię miał też poprzedni szef klubu "Czas na Elbląg" Czesław Dębski. W opinii wiceprezydenta, deweloperski wątek działalności ETBS ma swoje dobre strony.
     - Pieniądze na budownictwo społeczne, które przyznaje Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, są tak małe, że gdybyśmy bazowali tylko na nich, niewiele powstało by mieszkań - przekonuje Witold Wróblewski. - Budując domy na sprzedaż, obniżamy koszty funkcjonowania ETBS. Dajemy również ludziom szanse na własne mieszkanie, bo przecież przepisy dotyczące TBS-ów są takie, że lokator nigdy nie zostanie właścicielem.
     Przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Nowak przyznaje, że podobnie, jak Jerzy Wilk, miał wątpliwości co do nowych przedsięwzięć ETBS, ale jak mówi, sprawę zbadał i także jest przekonany, że prawo nie zostało złamane.
     - Rozumiem jednak, że komercyjna sprzedaż mieszkań będzie miała jedynie jednostkowy charakter - zastrzega Janusz Nowak.

SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • no i wraca temat przedWyborczy.. www.portel.pl www.portel.pl www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2005-09-21)
 • mam pytanie czy ktos mi powie czy kupujac mieszkanie od ETBS mozna skorzystac z ulgi odsetkowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  A(2005-09-21)
 • jesli tylko mozesz wez kredyt hipoteczny i kup NORMALNE mieszkanie, a nie wladujesz sie w splacanie 30000 zl przez cale zycie po 300 zeta miesiecznie :( nie boj sie bankow, ani hipoteki...to naprawde nic zlego, a kredyty sa teraz na wyciagniecie reki (takze dla tych ktorzy maja umowy na czas okreslony)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pROSiAczek(2005-09-21)
 • ,,tańsze mieszkania............."50 m kwadratowych 4 osoby i 600 zł.miesiącznie - oto tanie mieszkania TBS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ABW(2005-09-21)
 • Abw jezeli uwazasz ze to drogo to zamieszkaj w prawie 30 letnim smierdzacym wiezowcu na zawadzie i zaplacisz tyle samo tylko ze to w wiezowcu nie jest mieszkaniem spoleczny a od tego taniego odbiega standartem dwukrotnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-09-22)
 • ABW nikt Ci nie każe tam mieszkać..., zawsze możesz w zasobach ZBK mieszkanie kupić czynsz może i zapłacisz mniejszy ale i lokatórów możesz trafić nieszczególnych, adekwatnie do standardów i nie wymagaj za wiele od administracji ;-)pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  p.....(2005-09-22)
 • To jakiś dziwny kapitalizm socjalistyczny o ludzkiej twarzy. TBS - y zostały powołane po to, aby budować domy i mieszkania dla średnio zamożnych bez możliwości ich zakupu (jeden z podstawowych warunków). Otrzymują od państwa i samorządów określone preferencje i są w szczególnej sytuacji finansowej, a więc, na jakiej do cholery zasadzie mogą występować w wolnej grze rynkowej. Widzę, że nadal władze robią ze mnie durnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2005-09-23)
 • AM ~ nio co Ty.. ostatnie zdanie zabrzmiało, jakbyś liczył, że władziaEl sama się zmieni ^_^
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2005-09-23)
 • tbs jakie tanie budownictwo oplata miesieczna za 60 m 650 zl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kris(2005-09-23)
 • Śmiechu warte! Sprawa jest oczywista, każda spółka budująca w systemie TBS może również budować mieszkania na własność. I w całej Polsce takie spółki nie ograniczają się tylko do budowania w systemie TBS. Wszystko reguluja nastepujące przepisy: Ustawę z dnia 26 października 1995 r o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Tekst jednolity Dz.U. Nr 98 z 2000 r. poz. 1070 z późniejszymi zmianami) Ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów , mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. Nr 71 z 2001 r. poz. 739) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów i pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków (Dz.U. Nr 64 z 1997 r. poz. 413 z późniejszymi zmianami) Nic tylko kolejne "polityczne obrzucanie się błotem"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Najemca(2005-09-23)
 • ETBS, to jedna sprawa, a ZBK to jeszcze gorsza. Staram się o mieszkanie, mam 3 dzieci, a zbk mówi, trzeba czekać, rozumiem. ale co robią na tych mieszkaniach osoby bez prawnej zgody ZBK na użycie tego lokalu? To ja czekam kupę lat, a ktoś inny sobie po prostu żyje. Zróbcie z takimi ludzmi porządek. Pozdrawia bezdomny z rodziną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Stanisław(2005-10-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Grill
Clinex Stronger
Clinex Floral
Płyn do mycia i dezynfekcji