Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Budowa hali na Modrzewinie Budowa hali na Modrzewinie

Unia szuka pomysłów

Rozmowa z Kingą Maruszczak, związaną z organizacjami pozarządowymi, obecnie - z Elbląską Izbą Przemysłowo-Handlową; osobą, która ma na swoim koncie kilkuletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków z różnych źródeł.

Przed rolnikami i przedsiębiorcami walka o pieniądze z unijnych funduszy. Ile pieniędzy do nich trafi, zależeć będzie od dobrze napisanych wniosków. Jak wygląda dobry wniosek?
     Według mnie najważniejszy jest dobry pomysł. Tego szuka Unia i każdy fundator. Podstawą jest dobry pomysł i uzasadnienie, że dane przedsięwzięcie jest rzeczywiście potrzebne oraz że zostanie dobrze zrealizowane. Sprawa pieniędzy jest ważna, ale pierwsze i podstawowe pytanie osób zajmujących się ich przydzielaniem to cel. Tymczasem osoby czy firmy starające się o fundusze często o tym zapominają.
     
     Czy statystyczny rolnik lub właściciel małej lub średniej firmy ma szansę samodzielnie przygotować wniosek, który zapewni mu dofinansowanie?
     Przygotować - tak, jeśli posiada wiedzę biznesową i ekonomiczną, ale uważam, że powinien on zostać sprawdzony przez eksperta - np. z Agencji Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa. Osoby takie powinny też działać przy samorządach, pomocy można też szukać u organizacji pozarządowych. Polecam też kontakt z Urzędem Marszałkowskim. Na stronie www Urzędu są namiary na konsultantów. Sporo informacji na temat samych funduszy znaleźć można na stronach: Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej: www.ukie.gov.pl czy na stronie Centrum Informacji Europejskiej. Internet to generalnie najszybsze i najbogatsze źródło informacji, trzeba także śledzić informacje publikowane w prasie codziennej. Ważne jest, by nie czekać biernie, na ofertę pozyskania pieniędzy. To od nas zależy, czy po nie sięgniemy.
     
     Kogo możesz polecić jeśli chodzi o organizacje pozarządowe?
     Przede wszystkim Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które stworzyło sieć "Herold". W ramach sieci - w każdym powiecie działa organizacja, która może przekazać podstawową wiedzę na temat wnioskowania o unijne - i nie tylko pieniądze.
     
     Wciąż jednak wiele wniosków jest odrzucanych. Jak sądzisz, dlaczego?
     To pytanie należałoby zadać np. władzom marszałkowskim i instytucjom odpowiedzialnymi za weryfikację aplikacji. Z moich doświadczeń wynika, że przyczyną odrzucenia jest najczęściej niedostateczne przyłożenie się do pisania wniosku, ale - szczerze - często sama zastanawiam się, co było nie tak; bo z drugiej strony brakuje informacji zwrotnych, co było nie tak.
rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Mam pytanie do pani Kingi. Czy wg Pani system gospodarczy oparty na dotacjach jest systemem zdrowym ? Czy nie widzi Pani podobieństwa do systemu gospodarki socjalistycznej z czasów PRL, który także opierał się na dotacjach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Andrzej(2002-09-02)
 • cała unia jest chora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-09-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,