Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wstąpią do nas czy nas ominą?

Dr Michał Glock szansę na wzrost zatrudnienia i rozwój gospodarczy Elbląga upatruje w Rosjanach – konkretnie, mieszkańcach obwodu kaliningradzkiego, odwiedzających Elbląg w ramach małego ruchu granicznego. Władzom miasta zarzuca, ze niewiele robią, by do tych odwiedzin dochodziło. Dziś odpowiedź Urzędu Miasta.

Tekst Michała Glocka „Kwestia pieniędzy, czyli jak zwiększyć atrakcyjność Elbląga dla inwestorów” opublikowaliśmy w sobotę. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź ratusza:
     
„Pragnę uspokoić obawy Pana dr Michała Glocka, prezesa Stowarzyszenia Lastadia, który zabrał w ostatnich dniach głos na PortElu – dla władz Elbląga współpraca z obwodem kaliningradzkim jest jednym z priorytetów, czego dowodem są liczne spotkania z przedstawicielami rosyjskich władz, biznesu czy kultury po obu stronach granicy.
     A oto szczegóły:
     15 lutego 2011 r. – wiceprezydent Adam Witek spotkał się z przedstawicielami Konsulatu RP w Kaliningradzie. Podczas spotkania ustalono, że Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji Konsulatu RP będzie wspierał działania Elbląga związane z szeroko rozumianą promocją gospodarczą.
     16 maja 2011 r. – wizyta przedstawicieli rządu obwodu kaliningradzkiego na czele z wicegubernatorem Romanem Skoryjem. Rosjanie zapoznali się z ofertą Elbląskiego Parku Technologicznego i podstrefy Elbląg Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
     22-24 maja 2011 r. – wyjazd z misją gospodarczą do Kaliningradu. Elbląskiej delegacji przewodniczył wiceprezydent Tomasz Lewandowski, do obwodu pojechali właściciele kilku elbląskich firm, przedstawiciele Elbląskiej Izby Gospodarczej, by rozmawiać o gospodarczej współpracy. W Kaliningradzkiej Izbie Handlowo-Przemysłowej odbyła się prezentacja Elbląskiego Parku Technologicznego i Portu w Elblągu. W kaliningradzkiej Galerii Sztuki zaprezentowana została wystawa fotograficzna „Elbląskie pocztówki”, pokazująca wszechstronne oblicze naszego miasta. Wystawa, dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, była też pokazywana w innych miejscowościach obwodu.
     25 maja 2011 r. – wizyta studyjna rektorów i dyrektorów Północno-Zachodniej Akademii Służby Państwowej. Spotkanie w Elblągu z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem.
     10-11 września 2011 r. – udział przedstawicieli Elbląga (wiceprezydent Adam Witek, doradca ds. finansowo-ekonomicznych Witold Strzelec) w Święcie Kaliningradu.
     20 września 2011 r. – wizyta studyjna rosyjskich dziennikarzy – spotkanie z wiceprezydent Grażyną Kluge. Rosjanie zapoznali się z atrakcjami turystycznymi regionu (rejs Kanałem Elbląskim) oraz ofertami gospodarczymi (Port Morski, Elbląski Park Technologiczny, Browar w Elblągu Grupy Żywiec).
     20-21 września 2011 r. – udział Rosjan w I Elbląskim Forum Gospodarczym. W spotkaniu wzięli udział, m.in. Olga B. Popowa, zastępca szefa administracji Wielkiego Nowogrodu, Aleksandr N. Grigorjew, przewodniczący Komitetu Gospodarki Wielkiego Nowogrodu, Władimir Piwnik, dyrektor Kaliningradzkiego Centrum Naukowo-Innowacyjnego.
     22-23 września 2011 r. – udział przedstawiciela Elbląga (Bartosz Babraj, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta) w konferencji Programu Współpracy Transgranicznej w Kaliningradzie.
     30 września 2011 r. – konferencja pod hasłem „Talenty – Turystyka – Transport” w sprawie współpracy Elbląga, Gdańska i Kaliningradu. Stronę rosyjską reprezentował Władimir Kuzin, zastępca przewodniczącego Komitetu Gospodarki, Finansów i Kontroli.
     7-8 października 2011 r. – udział przedstawicieli Elbląga w VIII Polsko-Rosyjskim Forum Turystycznym w Kaliningradzie. Prezentacja Elbląga jako miasta atrakcyjnego turystycznie.
     24 października 2011 r. – wizyta przedstawicieli rządu obwodu kaliningradzkiego i konsula Konrada Wolińskiego. Omówiono i pokazano atrakcje turystyczne miasta, a także nasze propozycje dotyczące współpracy gospodarczej (Port Morski, Elbląski Park Technologiczny).
     1-2 listopada 2011 r. – przyjazd przedstawicieli branży turystycznej z terenu całej Rosji (20 dziennikarzy i 60 touroperatorów) w ramach VIII Polsko-Rosyjskiego Forum Turystycznego, wszechstronna prezentacja turystycznych walorów Elbląga i regionu.
     8 listopada 2011 r. – konferencja „Gdańsk – Elbląg – Kaliningrad. Kierunki współpracy portów” – udział przedstawicieli Tarnopola, spotkanie z wiceprezydentem Tomaszem Lewandowskim.
     26 stycznia 2012 r. – spotkanie robocze szefów centrów i punktów informacji turystycznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego w sprawie współpracy związanej z wprowadzeniem małego ruchu granicznego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Elblągu. Do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie zostały przekazane materiały informacyjne o Elblągu. Materiały promocyjne obwodu kaliningradzkiego dostępne są w Informacji Turystycznej mieszczącej się w Ratuszu Staromiejskim.
     W dniach 13-15 kwietnia Elbląg weźmie udział w IX Targach Turystycznych „Jantur”, promując Elbląską Strefę Kibica, zachęcając Rosjan do odwiedzenia naszego miasta w celach turystycznych i tak zwanej turystyki zakupowej.
     Przygotowywana jest także wizyta prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka w Kaliningradzie. W ramach misji gospodarczej nasze miasto zaprezentuje Rosjanom działające w Elblągu klastry turystyczne.
     W związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Elbląg przygotował ulotki w języku rosyjskim promujące Elbląską Strefę Kibica i nasze miasto (będą kolportowane m.in. na targach w Kaliningradzie), przygotowano reklamę w wydaniu „Po sąsiedzku”, które pod koniec marca będzie kolportowane na przejściach granicznych z obwodem oraz dodawane do części nakładu „Kaliningradzkiej Prawdy”, pojawi się również reklama na portalu Kaliningrad.ru, promująca miasto i Elbląską Strefę Kibica.
     Przykładem na skuteczną współpracę z rosyjskim biznesem jest sytuacja w elbląskim porcie, gdzie operatorem została spółka założona przez rosyjskiego potentata przeładunkowego, co gwarantuje pozyskanie nowych klientów, zwiększenie przeładunków i rozwój portu.      
Anna Kleina, rzecznik Prezydenta Elbląga”
     
     Przeczytałem oba teksty i odnoszę nieodparte wrażenie, że Panu Glockowi nie całkiem o to chodziło.
     

     
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • prawda jest taka, że póki co Rosjanie nie mają po co zajeżdżać do Elbląga. Ominą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-20)
 • Powinno sie troche zmienic na lepsze, bo Putin dal " razieszenie". .. Optymizmem napawa to ze Litwa odstapila od tego projektu i Rosjanie odwroca sie od Litwy w ktorej teraz robia interesy, chetniej jak z Polska. Wazne beda ograniczenia celne i podatkowe w Rosjii( konkretnie w Kaliningradzkiej Oblasti, ktore to tej pory ograniczaly oplacalnosc handlu : 25 % cla i kilka % podatku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Slawek-Jurek(2012-03-20)
 • Proszę Państwa pisownia Glockowi, Glocka- nie odmienia się ! A poza tym co to za głupoty tu wypisujecie i to Urząd Miasta. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-20)
 • A teraz konkretnie. Rosjanin przekracza granicę i co? I po co ma zajechać do Elbląga? Co mu z tych wszystkich spotkań notabli? Nic! Skoro nie ma tu żadnego konkretnego centrum handlowego, żadnej konkretnej znanej marki (Ikea, Obi, firmy odzieżowe itd. ) to po co ma marnować czas i tu skręcać? Woli polecieć parę kilometrów do trójmiasta. Dlatego trzeba stwierdzić jasno, że przez ospałe i nieefektywne rządy lokalnych polityków, zarówno byłych jak i obecnych, kasa przejdzie nam koło nosa! Pamiętajcie ludzie o tym podczas wyborów, że was tak pięknie politycy zafajdani urządzili!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  reality king(2012-03-20)
 • co za bzdura z tym konsulatem, wyraziłem chęć współpracy z rosjanami i minęło kilka miesięcy i żadnego odzewu nie ma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-20)
 • Jakie klastry turystyczne takowych nie ma, choćby jednego. A tak naprawdę to kto wiedział o tych spotkaniach dotyczących turystyki, ale nie dziwota skoro w ratuszu nie ma departamentu zajmującego się turystyką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tur(2012-03-20)
 • to, że raczej nie maja tu po co przyjeżdzac to akurat nie jest wina obecnej władzy, kótra zreszta robie co może ( jak widac na załączonym obrazku) zeby zwrocic na siebie uwage wlodarzy kaliningradu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  janusz p(2012-03-20)
 • Przecież Elbląg zamienia się powoli w wieś nie oszukujmy się ludzie. nie widzicie co sie dzieje wokół zero perspektyw na przyszłosc zadnej porzadnej firmy. Po co ci Rosjanie maja tu przyjechac ??w jakim celu pytam ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-21)
 • Pani Aniu, słabiutki ten tekścik i nic nie wnosi, takie spotkanka z których nic nie wynika - nic poza satysfakcją uczestniczących w nich osób i może ich osobistymi z tego faktu zyskami. Wiem, że nie da się gryźć ręki, która karmi ale oczekiwałabym rzeczowych i konkretnych działań od Pani przełożonych a od Pani rzecznik sprawozdań, których nie powinna się wstydzić. Traktuję tę odpowiedź na miarę elbląską w dużym city z takim tekstem wiele by Pani nie zdziałała. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ekse(2012-03-21)
 • Adminie. Dlaczego moj komentarz został usunięty ? Przecież to najprawdziwsza prawda że: 1.Po upadku Związku Radzieckiego produkowane w Elblągu elementy okrętowe stały się w warunkach wolnego handlu niezbywalne. 2.Wizyty samorządowców nie są wartością handlową w wymianie towarów. 3.Współczesni Rosjanie postrzegają Polskę jako trochę gorszą Bułgarię (państwo bez przemysłu) gdzie pomidory są bardziej kwaśne a woda w morzu zimniejsza. Hero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z erotyką
Fototapety z Italią
Naklejki na meble
Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka