UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabytek z przybudówką

 
Elbląg, Willa przy ul. 3 Maja jest zmieniana
Willa przy ul. 3 Maja jest zmieniana (fot. nadesłana)

Ten jedyny, zachowany element XIX- wiecznej zabudowy, zlokalizowanej w rejonie nieistniejącej Bramy Pasłęckiej, został odnowiony w 2003 r. Staranność, z jaką wykonano to zadanie, doceniono również poza Elblągiem – budynek otrzymał nagrodę w ministerialnym konkursie Zabytek Zadbany. Willa przy ul. 3 Maja, w której obecnie mieści się restauracja, zmienia swój kształt.

Ta willa z 1835 roku przeszła kapitalny remont 14 lat temu. Została odnowiona tak, że przyznano jej nagrodę w corocznym konkursie Zabytek Zadbany (w edycji 2003/2004), organizowanym przez generalnego konserwatora zabytków. W tamtym czasie była to jedyna nagroda przyznana w województwie warmińsko-mazurskim.
       Kilka dni temu tuż przy budynku rozpoczęły się prace budowlane. Z racji tego, że willa jest zabytkiem, pozwolenie na roboty musiała wydać stosowna istytucja. W tym przypadku był to Miejski Konserwator Zabytków (był nim Dariusz Barton, który w październiku ub. r. został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków). Właściciel uzyskał jego zgodę na rozbudowę restauracji w grudniu 2015 r., natomiast pozwolenie na budowę dostał w październiku ub.roku

  Elbląg, Tak wygląda projekt budynku po zmianach
Tak wygląda projekt budynku po zmianach


       Co powstaje w narożniku budynku od strony ul. Oboźnej? Jak informuje Joanna Urbaniak z biura prasowego Urzędu Miejskiego, dzięki dobudowie powiększone zostanie zaplecze kuchenne restauracji. 
       - Nowo powstająca przybudówka uzyska elewację analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone takie elementy wystroju, jak cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową -  poinformował nas współwłaściciel budynku. - Po rozbudowie bryła i charakter budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowił integralną całość z istniejącym budynkiem. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Z niedowierzaniem czytam "Właściciel uzyskał jego zgodę na rozbudowę restauracji w grudniu 2015 r. , natomiast pozwolenie na budowę dostał w październiku ub. roku". Co zajęło tyle czasu. Skąd tak odległe terminy? Czy to procedury administracyjne czy właściciel dopiero wystąpił o pozwolenie? Lubię tę restauracje:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Duch(2017-03-07)
 • Patrzac na ten budynek teraz, to niewiele mu zostalo z wygladu zabytku. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 6
  almerka(2017-03-07)
 • Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$$$$
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2017-03-07)
 • Co to za wymysly, co to za zabytek ktory sie rozbudowuje? kto to slyszal zeby tak zmieniac wyglad zabytkowej kamienicy?? Masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 6
  leonn(2017-03-07)
 • Normalnie to nie wolno gwożdzia wbić, okna wymienić a tu taka profanacja. W lokalu pustki a oni potrzebują kuchni ? Całe szczęście że właścicielem nie jest Biedronka - ale byłaby rozbudowa :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  mieszkaniec3maja(2017-03-07)
 • Czego się czepiacie? Lepiej weźcie za doope tego dewelopera co miał domy pobudować obok. Niech się w końcu ruszy bo na placu syf, butelki latają, psy srają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2017-03-07)
 • rzeczywiście łądny budynek, ale może równie dobrze wyglądać po rozbudowie, skoro projekt przeszedł w UM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 6
  (2017-03-07)
 • Nowo powstającą przybudówka uzyska elewacje analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone charakterystyczne elementy jej wystroju , cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową. Po rozbudowie bryła budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowił integralną całość z istniejącym budynkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  JM(2017-03-07)
 • Nowo powstającą przybudówka uzyska elewacje analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone charakterystyczne elementy jej wystroju , cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową. Po rozbudowie bryła budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowiła integralną całość z istniejącym budynkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  JM(2017-03-07)
 • Urzędnicy elbląskiego Ratusza się nie spieszą z wydawaniem decyzji, ciekawe, jak dlugo bedą rozpatrywać wniosek firmy chcacej wybudować wiezowiec przy ul Nowowiejskiej. niestety przez niekontrolowanych urzędasów elbląg ominęło sporo inwestorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-03-08)
 • almerka. W historii architektury wiele jest opisanych zabytków z różnymi nawarstwieniami stylów, często było tak, że im ważniejszy był obiekt, tym częściej ulegał rozbudowie i przebudowie. Gdyby chodziło o ateński Partenon, pewnie byśmy protestowali, lecz o Starówkę Elbląską już nie, bo jest to humorystyczna wizja miasta i jest wesoło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-03-09)
 • Pytanie tylko po co i dla kogo to rozbudowuja? Bo krucho przedą i mają zamykać lokal i wynosić się do stolycy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kolega (2017-03-11)
Reklama