UWAGA!

Zabytek z przybudówką

 Elbląg, Willa przy ul. 3 Maja jest zmieniana
Willa przy ul. 3 Maja jest zmieniana (fot. nadesłana)

Ten jedyny, zachowany element XIX- wiecznej zabudowy, zlokalizowanej w rejonie nieistniejącej Bramy Pasłęckiej, został odnowiony w 2003 r. Staranność, z jaką wykonano to zadanie, doceniono również poza Elblągiem – budynek otrzymał nagrodę w ministerialnym konkursie Zabytek Zadbany. Willa przy ul. 3 Maja, w której obecnie mieści się restauracja, zmienia swój kształt.

Ta willa z 1835 roku przeszła kapitalny remont 14 lat temu. Została odnowiona tak, że przyznano jej nagrodę w corocznym konkursie Zabytek Zadbany (w edycji 2003/2004), organizowanym przez generalnego konserwatora zabytków. W tamtym czasie była to jedyna nagroda przyznana w województwie warmińsko-mazurskim.
       Kilka dni temu tuż przy budynku rozpoczęły się prace budowlane. Z racji tego, że willa jest zabytkiem, pozwolenie na roboty musiała wydać stosowna istytucja. W tym przypadku był to Miejski Konserwator Zabytków (był nim Dariusz Barton, który w październiku ub. r. został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków). Właściciel uzyskał jego zgodę na rozbudowę restauracji w grudniu 2015 r., natomiast pozwolenie na budowę dostał w październiku ub.roku

  Elbląg, Tak wygląda projekt budynku po zmianach
Tak wygląda projekt budynku po zmianach


       Co powstaje w narożniku budynku od strony ul. Oboźnej? Jak informuje Joanna Urbaniak z biura prasowego Urzędu Miejskiego, dzięki dobudowie powiększone zostanie zaplecze kuchenne restauracji. 
       - Nowo powstająca przybudówka uzyska elewację analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone takie elementy wystroju, jak cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową -  poinformował nas współwłaściciel budynku. - Po rozbudowie bryła i charakter budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowił integralną całość z istniejącym budynkiem. 

mw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Z niedowierzaniem czytam "Właściciel uzyskał jego zgodę na rozbudowę restauracji w grudniu 2015 r. , natomiast pozwolenie na budowę dostał w październiku ub. roku". Co zajęło tyle czasu. Skąd tak odległe terminy? Czy to procedury administracyjne czy właściciel dopiero wystąpił o pozwolenie? Lubię tę restauracje:)
  • Patrzac na ten budynek teraz, to niewiele mu zostalo z wygladu zabytku. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    6
    almerka(2017-03-07)
  • Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$$$$
  • Co to za wymysly, co to za zabytek ktory sie rozbudowuje? kto to slyszal zeby tak zmieniac wyglad zabytkowej kamienicy?? Masakra
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    6
    leonn(2017-03-07)
  • Normalnie to nie wolno gwożdzia wbić, okna wymienić a tu taka profanacja. W lokalu pustki a oni potrzebują kuchni ? Całe szczęście że właścicielem nie jest Biedronka - ale byłaby rozbudowa :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    7
    mieszkaniec3maja(2017-03-07)
  • Czego się czepiacie? Lepiej weźcie za doope tego dewelopera co miał domy pobudować obok. Niech się w końcu ruszy bo na placu syf, butelki latają, psy srają. ..
  • rzeczywiście łądny budynek, ale może równie dobrze wyglądać po rozbudowie, skoro projekt przeszedł w UM
  • Nowo powstającą przybudówka uzyska elewacje analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone charakterystyczne elementy jej wystroju , cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową. Po rozbudowie bryła budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowił integralną całość z istniejącym budynkiem.
  • Nowo powstającą przybudówka uzyska elewacje analogiczną do przybudówki już istniejącej. Zostaną odtworzone charakterystyczne elementy jej wystroju , cokoły, gzymsy czy kolorystyka wraz ze stolarką okienną i drzwiową. Po rozbudowie bryła budynku nie ulegnie zmianie i będzie stanowiła integralną całość z istniejącym budynkiem.
  • Urzędnicy elbląskiego Ratusza się nie spieszą z wydawaniem decyzji, ciekawe, jak dlugo bedą rozpatrywać wniosek firmy chcacej wybudować wiezowiec przy ul Nowowiejskiej. niestety przez niekontrolowanych urzędasów elbląg ominęło sporo inwestorów.
  • almerka. W historii architektury wiele jest opisanych zabytków z różnymi nawarstwieniami stylów, często było tak, że im ważniejszy był obiekt, tym częściej ulegał rozbudowie i przebudowie. Gdyby chodziło o ateński Partenon, pewnie byśmy protestowali, lecz o Starówkę Elbląską już nie, bo jest to humorystyczna wizja miasta i jest wesoło.
  • Pytanie tylko po co i dla kogo to rozbudowuja? Bo krucho przedą i mają zamykać lokal i wynosić się do stolycy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kolega (2017-03-11)
Reklama