Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamiast węgla sprasowana słoma i drewno

 
Elbląg, Zamiast węgla sprasowana słoma i drewno
Cały blok na biomasę obsługiwany jest przez ok. 25 osób, które pracują na cztery zmiany (fot. AD)
Rek

To pierwszy sezon grzewczy, gdzie mieszkania elblążan będą częściowo ogrzewane tak zwaną biomasą, czyli ekologicznym paliwem. Jak mówią przedstawiciele spółki Energa Kogeneracja, która wytwarza ciepło w Elblągu, oznacza to przede wszystkim o wiele niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz zdjęcia bloku.

Budowa bloku na biomasę, który, mówiąc najprościej, wytwarza zarówno ciepło, jak i energię elektryczną, rozpoczęła się trzy lata temu. Ostatecznie udało się go uruchomić w tym roku, tuż przed sezonem grzewczym.
     - Jak to na budowie, czasami zdarzają się opóźnienia, wykonawca nie wykonał tego zadania w terminie. Po prostu zajęło nam to więcej czasu – tłumaczył Mirosław Skowron, wiceprezes zarządu Energa Wytwarzanie SA. - Tego typu bloki szyje się na miarę, jak garnitur, ten okres "oswajania" jest dość długi.
     Podstawowa różnica między tradycyjnym kotłem, a blokiem na biomasę to paliwo. Ten pierwszy wykorzystuje węgiel, ten drugi tzw. pelet, czyli materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, trocin, wiór lub zrębków, a także ze słomy o kształcie kulek lub małych walców. Według zapewnień przedstawicieli Energa Kogeneracja pelet dostarczają również lokalni przedsiębiorcy, z terenu powiatu elbląskiego. Ilu dokładnie? Wiadomo jedynie, że mniej niż dziesięciu, reszta owiana jest tzw. "tajemnicą handlową".

  Te niepozorne wałeczki robią prawdziwą furorę w krajach wysoko rozwiniętych. Peletem ogrzewają się Duńczycy, Szwajcarzy czy Austriacy (fot. AD)
Te niepozorne wałeczki robią prawdziwą furorę w krajach wysoko rozwiniętych. Peletem ogrzewają się Duńczycy, Szwajcarzy czy Austriacy (fot. AD)

Najważniejszą zaletą tego materiału jest zerowa emisja dwutlenku węgla, jak szacuje Energa Kogeneracja blok na biomasę sprawi, że w skali roku jego emisja zmniejszy się o 150 tys. ton.
     Nie oznacza to jednak, że jedyny wytwórca ciepła w Elblągu (jego dystrybucją zajmuje się EPEC) całkowicie rezygnuje z węgla.
     - Starych urządzeń nie wycofujemy, po prostu zminiejszamy na nich produkcję – tłumaczył Krzysztof Krasowski, dyrektor ds. rozwoju w Enerdze Kogeneracji. – W bloku biomasowym będzie produkowane ok. 750-800 tys. gigadżuli ciepła rocznie. Stare urządzenia dotychczas produkowały 1,5 a 2 miliony gigadżuli.
     To daje ok. 40- 50 proc. całej produkcji cieplnej.
     Spółkę Energa Kogeneracja inwestycja ta kosztowała ponad 250 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło do 40 mln zł.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo, Panie Prezydencie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 18
  w3d(2014-11-26)
 • To się górnicy zmartwią, że nie będzie kasy na czternastki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2014-11-26)
 • Co z tego maja lub beda mieli zwykli zjadacze chleba, którzy ogrzewaja mieszkania kupując ciepło od pośrednika czyli EPEC. Czy to nie zmierza do tego żeby ludziom za jakiś czas zakazac palenia w piecach tanszym paliwem. Poprostu żeby nie miec wyjsćia i podpisac umowy z EPEC. Coś mi na to wygląda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Ogrzewamtanimsposobem(2014-11-26)
 • ~w3d - Bijesz brawo panu prezydentowi. za co? Nie było go jak myślano o budowie. Nie było go jak pisano wnioski o dofinansowanie. Nie było jak zaczynano budować. Nie było jak były trudności. Może będzie jak będą przecinać wstęgę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  dduszek(2014-11-26)
 • ciepło i energia z bloku na biopaliwa są dużo droższe niż z węgla więc z czego się cieszyć, biedni Niemcy stawiają na węgiel ale ekologiczni bogaci Polacy na biomasę, budowa była dotowana ze środków UE i na dziś jest drogim niewypałem a elblążanie zapłacą za głupotę prezesów Energii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  lolita(2014-11-27)
 • To jest bubel który miał przekładany odbiór kilka razy ze względu na wady techniczne. Teraz myślą o wybudowaniu nowego bloku. W obu przypadkach jest to potężna kasa płynąca do kieszeni projektantów, wykonawców, kierownictwa i zarządu i tylko to jest prawdziwą przyczyną pomysłu budowy nowego niepotrzebnego kotła. Pazerność na pieniądze nie zna granic, doją jak tylko mogą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 0
  Mam.w.de..EC.i.epec(2014-11-27)
 • Zastanówcie się ludzie ile to miało kosztować a ile kosztowało faktycznie??? Jak posiądziecie tą tajemną wiedzę to ciekaw jestem czy znowu przybijecie brawo prezydentowi za zabawy pieniędzmi podatników? Poza tym coś mi się wydaje, że to już miało działać półtora roku temu czy jakoś tak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-11-27)
 • + ogromne odprawy dla poprzedniego Zarządu -ciekawe dokąd ich deportowali??? a cena energii jakby lekko w górę !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  997(2014-11-27)
 • Ilu lokalnych przedsiębiorców - uchylę rąbka tajemnicy - o dwóch mniej. Mam kolegę który przez dwa lata produkował dla nich pelety i teraz jest bezrobotny. A co do szycia garnituru "na miarę" to wydaje mi się, że powinni to robić fachowi, zawodowi "krawcy" a nie banda amatorów i sztubaków. No cóż jakie miasto taki i "krawiec" a jaki "krawiec" taki garnitur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2014-11-27)
 • Stawiać na ekologię trzeba i to mocno. Tylko niech nikt nie wpadnie na pomysł ustawienia wiatraków w naszym mieście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  ekologiaOK(2014-11-27)
 • To o ile spadnie cena KW?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  wwmm(2014-11-27)
 • Źle zarządzana firma. Co rusz nowi "kolesie" na stanowiska prezesów a starzy kolesie przenoszeni gdzie indziej z milionowymi odprawami. A odbiorca energii elektrycznej kołek w zęby i płaci rachunki coraz wyższe. Jaka instytucja mogłaby skontrolować ten bajzel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  joolk(2014-11-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do biura
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Naklejki na meble