Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zapłacimy za ten luksus

Elbląg, Zapłacimy za ten luksus Tadeusz Grodziewicz

Rozmowa z Tadeuszem Grodziewiczem, dyrektorem Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Elbląg otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej na modernizację sieci wodociągowej i poprawę jakości wody w mieście. Czy w skali miasta jest to duże przedsięwzięcie?
     Będzie to ogromne przedsięwzięcie. Oceniamy, że to, co zdarzy się w ciągu najbliższych trzech, czterech lat z pomocą pieniędzy unijnych, samo miasto zrealizowałoby za jakieś 30 lat.
     
     Ile jest wart projekt ? Ile procent dofinansowania otrzymamy z programu ISPA?
     Cały projekt wart jest ponad 17 mln euro, z tego prawie 15 mln to koszty kwalifikowane. Otrzymamy z nich 60 proc., czyli dokładnie 9.340 tysięcy euro. To koszty, które pokryje Unia Europejska.
     
     Czy o tyle Elbląg zabiegał we wniosku, czy być może spodziewano się na przykład więcej?
     Teoretycznie programy przedakcesyjne mogą być dofinansowane maksymalnie w wysokości 75 proc., natomiast mogę się pochwalić, że nikt do tej pory nie dostał więcej niż 60 proc.
     
     Co zostanie zmodernizowane? Wiem, że zaplanowano kilka zadań...
     Zmodernizujemy te ujęcia wody w mieście, które tego wymagają, a więc ujęcia Malborska i Królewiecka. Musimy dostosować też do odpowiednich norm jakościowych dwie duże stacje uzdatniania wody. Obie będą praktycznie zbudowane od nowa. Jest też szereg innych działań np. przebudowa sieci, zabezpieczenia antykorozyjne magistrali Szopy-Elbląg i zmiana układu budowy zbiorników retencyjnych oraz budowa systemu zarządzania siecią. Komisja europejska zgodziła się też, aby do projektu włączyć zaopatrzenie w wodę nowych terenów Modrzewiny.
     
     W jakim czasie projekt ma być zrealizowany?
     Pracujemy nad nim już trzy lata. Projekt ma być zrealizowany do 2006 roku. Obowiązują nas procedury międzynarodowe i najwcześniej możemy zacząć prace za rok.
     
     Czy poprawi się wtedy jakość wody w mieście?
     Nawet i dzisiaj, w niektórych miejscach w mieście można pić wodę z kranu. Oczywiście na jakość wody najbardziej narzekają mieszkańcy, którzy czerpią wodę z ujęcia Malborska. Zapewniam, że po modernizacji woda w całym mieście będzie doskonała.
     
     I zapłacimy za ten luksus...
     Oczywiście, że w którymś momencie nie da się inaczej. Majątek firmy w którymś momencie wzrośnie o te kilkadziesiąt milionów złotych. Bez wątpienia to się przełoży na koszty amortyzacji. Ale woda w Elblągu na dzisiaj nie jest droga i na pewno nie będzie tu drastycznych zmian opłat.
     
     Wkrótce wzrastają ceny za wodę i odprowadzanie ścieków...
     Podwyżki wprowadzamy od 1 stycznia. O 10 groszy więcej zapłacimy za zużycie metra sześciennego wody. Uważamy że są to jedynie niezbędne koszty, które musimy ponieść. Przedsiębiorstwo już w ponad 15 proc. pokrywa te koszty świadczonymi usługami. Ponadto elblążanie coraz więcej oszczędzają. To oczywiście jest ważne, ale o ile jeszcze kilka lat temu przeciętny mieszkaniec zużywał średnio 200 litrów wody na dobę, teraz zużywa 130 litrów. Wciąż widać tę tendencję spadkową.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są we wtorki i piątki na antenie Telewizji Elbląskiej ok. godziny 17.45 i później powtarzane raz na godzinę do 22.00.
przyg. Joanna Ułanowska (Polskie Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak ten gościu się wypowiada, to w powietrzu czuć przykry zapach! Owszem, macie rację - chybaraczejnapewno nie lubię, jak monopolista oświadcza, że mam płacić więcej za jego towar, bo kupuję go coraz mniej, a teraz chwali się, że po czterech latach od rozpoczęcia przygotowań ruszy z inwestycjami, zajmującymi następne cztery lata, co również ja mam sfinansować, bo "wzrośnie majątek firmy, co się przełoży na koszty amortyzacji"...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • mieszkaniec - najlepiej wcale nie płacić, co?. Nie będziesz płacił za inwestycję, tylko na amortyzację, czyli na to, żeby nasza dzieci nie musiały inwestować od nowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytek(2002-12-09)
 • Najlepiej - to mówić klarownie i precyzyjnie: ile i za co zapłacimy! Od: "podosimy cenę, bo mniej kupujecie", do amortyzacji 17mln inwestycji jest po drodze pytanie - co będzie, jak będziemy jeszcze bardziej ekologiczni z tym przerobem wody...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • Paranoja...skoro oszczędzam to chyba po to, żeby na tym skorzystać (oczywiście finansowo), a nie odwrotnie. Złodziejstwo było, jest i będzie..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  iness(2002-12-09)
 • jak to się ma do inflacji ktorązawsze się podpieraliście,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • Zastanawiam się o co wam w zasadzie chodzi... "a moim zdaniem" nad całym systemem myśli tyle osób, że to raczej wyjdzie nam na dobre, a nie na złe. Cieszę się, że w końcu coś się zmienia... nawet jeśli moim kosztem - w końcu to ja ją będę pił z kranu, prawda? Więc dlaczego mam za to nie płacić? Zresztą... jęśli weźmiemy pod uwagę planowaną informatyzację regionu i pieniądze, które dzięki temu zarobimy... myślę, że nie będziemy musieli już oszczędzać. pozdrawiam member of NHanza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  NightEagle(2002-12-09)
 • A moze by p. Grodziewicz troche blizej opisal jakie nowe technologie zastosuje w projekcie oplaconym przez UE w 60%. Czy beda to technologie odpowiadajace unijnej jakosci? Bo co bym nie kupil w Polsce, a bedace produktem krajowym, to same wpadki. Ostatnio kupilem w znanej firmie DROZD na ul. Dolnej aluminiowe kaloryfery znanego producenta z Grudziadza. No i co, a no, ze luszczy sie farba jak z ogona jaszczurki. No przeciez wykonano w tym zakladzie technika farb proszkowych no i przeciez zaklad w Grudziadzu ma certyfikat ISO 9000. I co mnie z tego - wszystko juz po raz drugi do wymiany. Stad moje pytanie do p. Grodziewicza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblazanin(2002-12-09)
 • za wodę i ścieki zaplacimy o 21 groszy za m3 od 01.01.03, czy tak trudno to napisać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  poinformowany(2002-12-09)
 • "NightEagle - veeery young member of NHanza" - w naszym pięknym kraju, gdy jest inwestycję za prawie 70 mln zł, to wszyscy płatnicy muszą mooocno patrzeć na łapki i kieszonki, aby "wyszło nam na dobre"! Za to ja chciał bym wiedzieć więcej o tych gigantycznych pieniądzach na "planowanej informatyzacji regionu"... Ppplease.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua