Piątek 17-08-2018, imieniny Jacka, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Konstal 5N wjeżdża na Plac Słowiański Konstal 5N wjeżdża na Plac Słowiański

Zapłacimy za ten luksus

Elbląg, Zapłacimy za ten luksus Tadeusz Grodziewicz

Rozmowa z Tadeuszem Grodziewiczem, dyrektorem Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Elbląg otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej na modernizację sieci wodociągowej i poprawę jakości wody w mieście. Czy w skali miasta jest to duże przedsięwzięcie?
     Będzie to ogromne przedsięwzięcie. Oceniamy, że to, co zdarzy się w ciągu najbliższych trzech, czterech lat z pomocą pieniędzy unijnych, samo miasto zrealizowałoby za jakieś 30 lat.
     
     Ile jest wart projekt ? Ile procent dofinansowania otrzymamy z programu ISPA?
     Cały projekt wart jest ponad 17 mln euro, z tego prawie 15 mln to koszty kwalifikowane. Otrzymamy z nich 60 proc., czyli dokładnie 9.340 tysięcy euro. To koszty, które pokryje Unia Europejska.
     
     Czy o tyle Elbląg zabiegał we wniosku, czy być może spodziewano się na przykład więcej?
     Teoretycznie programy przedakcesyjne mogą być dofinansowane maksymalnie w wysokości 75 proc., natomiast mogę się pochwalić, że nikt do tej pory nie dostał więcej niż 60 proc.
     
     Co zostanie zmodernizowane? Wiem, że zaplanowano kilka zadań...
     Zmodernizujemy te ujęcia wody w mieście, które tego wymagają, a więc ujęcia Malborska i Królewiecka. Musimy dostosować też do odpowiednich norm jakościowych dwie duże stacje uzdatniania wody. Obie będą praktycznie zbudowane od nowa. Jest też szereg innych działań np. przebudowa sieci, zabezpieczenia antykorozyjne magistrali Szopy-Elbląg i zmiana układu budowy zbiorników retencyjnych oraz budowa systemu zarządzania siecią. Komisja europejska zgodziła się też, aby do projektu włączyć zaopatrzenie w wodę nowych terenów Modrzewiny.
     
     W jakim czasie projekt ma być zrealizowany?
     Pracujemy nad nim już trzy lata. Projekt ma być zrealizowany do 2006 roku. Obowiązują nas procedury międzynarodowe i najwcześniej możemy zacząć prace za rok.
     
     Czy poprawi się wtedy jakość wody w mieście?
     Nawet i dzisiaj, w niektórych miejscach w mieście można pić wodę z kranu. Oczywiście na jakość wody najbardziej narzekają mieszkańcy, którzy czerpią wodę z ujęcia Malborska. Zapewniam, że po modernizacji woda w całym mieście będzie doskonała.
     
     I zapłacimy za ten luksus...
     Oczywiście, że w którymś momencie nie da się inaczej. Majątek firmy w którymś momencie wzrośnie o te kilkadziesiąt milionów złotych. Bez wątpienia to się przełoży na koszty amortyzacji. Ale woda w Elblągu na dzisiaj nie jest droga i na pewno nie będzie tu drastycznych zmian opłat.
     
     Wkrótce wzrastają ceny za wodę i odprowadzanie ścieków...
     Podwyżki wprowadzamy od 1 stycznia. O 10 groszy więcej zapłacimy za zużycie metra sześciennego wody. Uważamy że są to jedynie niezbędne koszty, które musimy ponieść. Przedsiębiorstwo już w ponad 15 proc. pokrywa te koszty świadczonymi usługami. Ponadto elblążanie coraz więcej oszczędzają. To oczywiście jest ważne, ale o ile jeszcze kilka lat temu przeciętny mieszkaniec zużywał średnio 200 litrów wody na dobę, teraz zużywa 130 litrów. Wciąż widać tę tendencję spadkową.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są we wtorki i piątki na antenie Telewizji Elbląskiej ok. godziny 17.45 i później powtarzane raz na godzinę do 22.00.

przyg. Joanna Ułanowska (Polskie Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak ten gościu się wypowiada, to w powietrzu czuć przykry zapach! Owszem, macie rację - chybaraczejnapewno nie lubię, jak monopolista oświadcza, że mam płacić więcej za jego towar, bo kupuję go coraz mniej, a teraz chwali się, że po czterech latach od rozpoczęcia przygotowań ruszy z inwestycjami, zajmującymi następne cztery lata, co również ja mam sfinansować, bo "wzrośnie majątek firmy, co się przełoży na koszty amortyzacji"...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • mieszkaniec - najlepiej wcale nie płacić, co?. Nie będziesz płacił za inwestycję, tylko na amortyzację, czyli na to, żeby nasza dzieci nie musiały inwestować od nowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytek(2002-12-09)
 • Najlepiej - to mówić klarownie i precyzyjnie: ile i za co zapłacimy! Od: "podosimy cenę, bo mniej kupujecie", do amortyzacji 17mln inwestycji jest po drodze pytanie - co będzie, jak będziemy jeszcze bardziej ekologiczni z tym przerobem wody...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • Paranoja...skoro oszczędzam to chyba po to, żeby na tym skorzystać (oczywiście finansowo), a nie odwrotnie. Złodziejstwo było, jest i będzie..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  iness(2002-12-09)
 • jak to się ma do inflacji ktorązawsze się podpieraliście,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
 • Zastanawiam się o co wam w zasadzie chodzi... "a moim zdaniem" nad całym systemem myśli tyle osób, że to raczej wyjdzie nam na dobre, a nie na złe. Cieszę się, że w końcu coś się zmienia... nawet jeśli moim kosztem - w końcu to ja ją będę pił z kranu, prawda? Więc dlaczego mam za to nie płacić? Zresztą... jęśli weźmiemy pod uwagę planowaną informatyzację regionu i pieniądze, które dzięki temu zarobimy... myślę, że nie będziemy musieli już oszczędzać. pozdrawiam member of NHanza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  NightEagle(2002-12-09)
 • A moze by p. Grodziewicz troche blizej opisal jakie nowe technologie zastosuje w projekcie oplaconym przez UE w 60%. Czy beda to technologie odpowiadajace unijnej jakosci? Bo co bym nie kupil w Polsce, a bedace produktem krajowym, to same wpadki. Ostatnio kupilem w znanej firmie DROZD na ul. Dolnej aluminiowe kaloryfery znanego producenta z Grudziadza. No i co, a no, ze luszczy sie farba jak z ogona jaszczurki. No przeciez wykonano w tym zakladzie technika farb proszkowych no i przeciez zaklad w Grudziadzu ma certyfikat ISO 9000. I co mnie z tego - wszystko juz po raz drugi do wymiany. Stad moje pytanie do p. Grodziewicza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblazanin(2002-12-09)
 • za wodę i ścieki zaplacimy o 21 groszy za m3 od 01.01.03, czy tak trudno to napisać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  poinformowany(2002-12-09)
 • "NightEagle - veeery young member of NHanza" - w naszym pięknym kraju, gdy jest inwestycję za prawie 70 mln zł, to wszyscy płatnicy muszą mooocno patrzeć na łapki i kieszonki, aby "wyszło nam na dobre"! Za to ja chciał bym wiedzieć więcej o tych gigantycznych pieniądzach na "planowanej informatyzacji regionu"... Ppplease.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2002-12-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Szkolna Wyprawka
Plecaki i tornistry
Pieczątki Firmowe