Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Berlinką do Królewca. Poniedziałek na Uniwersytecie Filmowym

Elbląg, Berlinką do Królewca. Poniedziałek na Uniwersytecie Filmowym

Przed nami ostatni w tym roku pokaz filmów z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. 2 grudnia pojedziemy Berlinką do Królewca, bo mija rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę tej drogi. Tradycyjnie już, spotkanie odbędzie się w poniedziałek o godz. 18 w dużej sali kina „Światowid”. Organizatorzy, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska, pilnym studentom przypominają o indeksach!

Jak zawsze seans rozpocznie się starymi kronikami, na których widzowie zobaczą nagraną w dniu 19 grudnia 1933 roku w okolicy Pomorskiej Wsi uroczystość wbicia pierwszej łopaty pod budowę autostrady. Dokonał tego gauleiter Prus Wschodnich - Erich Koch. Będą kroniki z 1963 roku, gdy na autostradzie odbywały się zawody sprawnościowe kierowców zawodowych z Elbląga. Będzie też kronika z pierwszej wizyty delegacji kaliningradzkiej w Elblągu – było to 12 czerwca 1976 roku. Elbląg odwiedzili wówczas: I sekretarz Komitetu Obwodowego KPZR Kaliningradu Nikołaj Konowałow i przewodniczący Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktor Witkowski.
     
     W drugiej części seansu widzowie przeniosą się w czasie i zobaczą Królewiec, jakiego już nie ma. Miasto Kanta i ETA Hoffmanna. Przez wieki związane kulturą i nauką z Polską, choć polskie było zaledwie przez rok. Filmy pochodzą z lat 30-tych XX wieku, gdy w Królewcu przeplatały się tradycja z nowoczesnością, ale też i dynamicznie rósł pruski szowinizm i nienawiść do obcych. Również elblążanie niemile widziani byli w ówczesnej stolicy prowincji. Mówiący niezrozumiałym dialektem, mający odmienne obyczaje, trzymający się ze sobą mieszkańcy Elbląga uważani byli za obcych. Po każdym targu z ich udziałem dochodziło do burd i bójek.
     
     - Cykl spotkań „Elbląg na dużym ekranie” zyskał dużą popularność wśród widzów. Na poprzednim seansie było około 300 osób. Czy tym razem będzie podobnie, a może nawet zabraknie miejsc na widowni? Przezornych zapraszamy nieco wcześniej, by zasiąść wygodnie w fotelu i zdążyć uzyskać w indeksie zaliczenie kolejnego wykładu naszego Uniwersytetu – mówią organizatorzy.
     
     Seans „Berlinką do Królewca” rozpocznie się w poniedziałek, 2 grudnia o godz. 18 w Kinie Światowid. Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
     
     Organizatorami cyklu są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad jubileuszową edycją cyklu objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
     
     Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Dziennik Elbląski i Nasz Elbląg.
Juliusz Marek
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem