Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Światowid - filmowe oblicza świata: Rosja

Elbląg, Światowid - filmowe oblicza świata: Rosja

Seanse filmowe, prelekcje oraz warsztaty dla uczniów z elbląskich szkół. Kino Światowid zaprasza na ostatnią odsłonę projektu "Światowid - filmowe oblicza świata". Po Czechach, Szwecji i Chile, przyszedł czas na Rosję.

„Światowid: filmowe oblicza świata" to projekt upowszechniający kulturę filmową, adresowany zarówno do osób dorosłych jak i młodzieży i dzieci, mieszkańców Elbląga i okolic.
     - Nawiązując do tradycji kina zapoczątkowanej przez Braci Lumiere pod koniec XIX wieku projekcji filmów będących pocztówkami ze świata, chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję poznawczą kina – mówi Aleksandra Bielska z kina Światowid - Na to, w jaki sposób film może stać się narzędziem do pogłębiania wiedzy o kulturze danego regionu.
 
     Harmonogram spotkań w listopadzie:
     9.11, godz. 18
     projekcja: "Udar słoneczny",  prelekcja: "Rosja oczami podróżnika"- prelegent: Bartosz Czerniawski
     Opis: Na motywach dziennika „Przeklęte dni” i opowiadania „Udar słoneczny” Iwana Bunina. Feeryczna opowieść o gwałtownej i niespodziewanej miłości. Zaledwie jedna namiętna noc spędzona z nieznajomą jest dla głównego bohatera początkiem miłosnego obłędu. Ten „udar słoneczny” nie mija nawet w dni straszliwej zagłady Imperium Rosyjskiego.
     Reżyseria: Nikita Michałkow 
     Scenariusz: Aleksandr Adabashyan, Nikita Michałkow, Wladimir Moiseenko
     Obsada: Mārtiņš Kalita (dubbing: Jewgienij Mironow), Wiktoria Sołowiowa, Siergiej Sierow, Aliona Spiwak-Byczkowa, Natalia Surkowa, Denis Wasiliew, Ksenia Popowicz, Oleg Graf, Wadim Gołowko, Andriej Popowicz
     Produkcja: Rosja 2014
     
     16.11, godz. 18
     projekcja: "Pionierzy marzyciele", prelekcja: "Jacy są współcześni Rosjanie?"  prelegent: dr Wanda Stec
     Opis: Olga, Katja i Andriej znają się od dzieciństwa, które upływało jeszcze w Związku Radzieckim, gdy wszyscy troje należeli do pionierów. Ponad ćwierć wieku później trójka bohaterów mieszka w Moskwie i każde z nich odniosło zawodowy sukces. Olga jest aktorką, Katja pracuje w dużej agencji PR, a Andriej – jako analityk polityczny. Kupują samochody, biorą kredyty, budują domy na wsi. Jak wszyscy. Ale życie nie daje im ani radości, ani spełnienia. Gdy byli dziećmi, marzyli o zostaniu bohaterami, wierzyli w świetlaną przyszłość. Ale nikt z nich nie przewidywał, że dawne wizje zastąpi rzeczywistość, w której jedynym marzeniem jest stabilna i przewidywalna egzystencja. Ludzie przestali śnić o wielkich czynach. Po prostu grają swoje role.
     Scenariusz i reżyseria: Natalya Kudryashova
     Obsada: Natalya Kudryashova, Darya Moroz, Aleksey Mitin
     Produkcja: Rosja, 2015
     Czas: 116 min
 
     23.11, godz. 18
     projekcja: "Putin Forever?" , prelekcja: "O polityce współczesnej Rosji", prelegent: dr Zbigniew Szmurło
     Opis: Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na Placu Błotnym. Dokument prezentuje m.in. postać młodego opozycjonisty Wsiewołoda Czernozuba, który planował protesty aż do skutku, został jednak zmuszony do opuszczenia Rosji. W tej chwili mieszka na Litwie. W filmie podjęty jest także temat podziału rosyjskiego społeczeństwa. Czy frakcje pro- i antyputinowska potrafią nawiązać dialog i znaleźć płaszczyznę porozumienia?
     Scenariusz i reżyseria: Kirył Nenaszew
     Produkcja: Rosja, 2015
     Czas: 93 min
     
     30.11, godz. 18
     projekcja: " Major", prelekcja: "Współczesne kino rosyjskie", prelegent: Michał Dondzik
     Opis: Tragiczny wypadek z udziałem majora milicji powoduje lawinę wydarzeń, które poddają w wątpliwość wiarę w najbardziej fundamentalne wartości. Ukazane w filmie działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy, składają się na do bólu prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu. To mocne, dobrze zrealizowane kino, skłania do refleksji nad naturą człowieka. Czy w każdym z nas drzemie bestia? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby uniknąć odpowiedzialności? Gdzie leży granica człowieczeństwa?
     Scenariusz i reżyseria: Jurij Bykow
     Obsada: Denis Shvedov, Yuriy Bykov, Irina Nizina
     Produkcja: Rosja 2013
     Czas: 99 min
     
     Cena biletu: 5 zł/film
     Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Karolina Śluz, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Szafka RTV pod telewizor Remo Czarna 170 cm
Szkło ozdobne 4
AMK Szkło ozdobne 4