UWAGA!

Pierwsi zakażeni koronawirusem leczeni w Elblągu (aktualizacja)

 Elbląg, Pierwsi zakażeni koronawirusem leczeni w Elblągu  (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska)

Do Szpitala Miejskiego w Elblągu trafili pierwsi pacjenci, u których wykryto koronawirusa. Cały budynek szpitala przy ul. Żeromskiego od początku miesiąca pełni funkcję szpitala zakaźnego. Inni pacjenci zostali wcześniej przeniesieni.

Jak się dowiedzieliśmy, do Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego trafiło osiem osób z podejrzeniem koronawirusa. Sześć jest w trakcie diagnostyki, u dwóch wynik testu był pozytywny. - Wszyscy są hospitalizowani w szpitalu przy ul. Żeromskiego – potwierdziła nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Dyrekcja Szpitala Miejskiego w Elblągu odesłała nas z pytaniami w tej sprawie do rzecznika wojewody warmińsko-mazurskiego. Odpisał nam SMS-em. - Jeden przypadek dodatni dotyczy mężczyzny w średnim wieku z powiatu braniewskiego, który wrócił z Anglii. Jego stan jest dobry, jest hospitalizowany w Elblągu - poinformował nas Krzysztof Guzek. Drugim pacjentem też jest mężczyzna, z Elbląga. 

Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego pełni funkcję szpitala zakaźnego, jest niedostępny i chroniony .Część szpitala przy ul. Komeńskiego przyjmuje tylko nagłe przypadki, ratujące życie. Dotychczas pacjenci z podejrzeniem koronawirusa lub ci, u których go potwierdzono, byli hospitalizowani w szpitalu w Ostródzie. Elbląski szpital był w stanie gotowości na wypadek kolejnych przypadków. Właśnie je przyjął. 

- Przekażcie, że chirurgia dziecięca jest przeniesiona na ul. Komeńskiego, a na ul.Żeromskiego jest oddział zakaźny. Ludzie biegają, szukają i niepotrzebnie się narażają! - napisał do nas z kolei jeden z Czytelników. 

 

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy komunikat Krzysztofa Guzka, rzecznika prasowego wojewody warmińsko-mazurskiego, dotyczący procedury przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

1.  Badania w kierunku koronawirusa zleca lekarz w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Badania są  pobierane, gdy u pacjenta spełnione są kryteria kliniczne (co najmniej jeden z objawów ostrej infekcji układowego: kaszel, duszność) oraz kryteria epidemiologiczne (osoba przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje lokalna transmisja COVID-19). Pacjenci, którzy nie wymagają spełnienia kryterium epidemiologicznego to osoby hospitalizowane z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny lub osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej. W przypadku pacjentów hospitalizowanych badanie wykonywane jest podczas pobytu w szpitalu w Ostródzie lub w innym oddziale zakaźnym.

2.  W przypadku osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie organizowane jest pobieranie wymazów przez zespoły wyjazdowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby objęte kwarantanną będą miały takie wymazy pobrane, lecz tylko te, które zgłaszają objawy chorobowe.

3.  Należy też pamiętać o terminie poboru prób osób objętych kwarantanną. Od osób objawowych badania pobierane są niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji, natomiast wobec pozostałych osób termin ten wynosi nie wcześniej niż po 7 dniach od narażenia (powrót z kraju epidemii lub kontakt z osobą potwierdzoną COVID 19).

 

Aktualizacja z godz. 18. W Polsce jest już ponad 1000 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 14 osób zmarło - podało Ministerstwo Zdrowia. 

RG

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama