UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

14. Letnich Ogrodów Polityki dzień pierwszy

 
Elbląg, Marcin Kołodziejczyk był już gościem Letnich Ogrodów Polityki
Marcin Kołodziejczyk był już gościem Letnich Ogrodów Polityki (fot. Dominik Żyłowski)
Reklama

14. Letnie Ogrody Polityki rozpocznie dziś (31 maja) spotkanie z reporterami pracującymi w tygodniku: o swojej pracy opowiedzą Artur Domosławski, Marcin Kołodziejczyk i Piotr Pytlakowski. Odbędzie się też elbląska premiera dokumentu o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, wieloletnim felietoniście Polityki - Jerzym Pilchu. Reżyserem „Filmu o Pilchu” jest pochodzący z Elbląga, Adam Lewandowski, z którym przed projekcją porozmawia Mirosław Pęczak.

Program pierwszego dnia:
       godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Reporterzy Polityki”
       goście: Artur Domosławski, Piotr Pytlakowski, Marcin Kołodziejczyk
       prowadzenie: Ewa Wilk/Tygodnik Polityka
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
      
       Artur Domosławski – dziennikarz i reporter, w latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z Tygodnikiem Polityka. Interesuje się tematami związanymi z Ameryką Łacińską, ruchami antyglobalistycznymi, konfliktami społecznymi i religią. Autor książek „Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła” (Prószyński i S-ka,1999), „Gorączka latynoamerykańska” (Świat Książki, 2004), „Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności” (Świat Książki, 2007), „Kapuściński non-fiction” (Świat Książki, 2010), „Śmierć w Amazonii” (Wielka Litera, 2013), „Wykluczeni” (Wielka Litera, 2016). Uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku 2010 – nagrody wręczanej przez miesięcznik „Press”. W 2017 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Wykluczeni”.
      
       Marcin Kołodziejczyk – reporter i dziennikarz, od roku 2000 związany z Tygodnikiem Polityka. Za swoje reportaże zdobył wiele nagród m.in. nagrodę Melchiora, wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Autor książek: „B. Opowieści z planety prowincja” (Wielka Litera, 2013), „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich” (Wielka Litera, 2015), „Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne” (Wielka Litera, 2016) i komiksu reportażowego „Morze po kolana” (z Marcinem Podolcem, Wielka Litera, 2016).
      
       Piotr Pytlakowski – dziennikarz i scenarzysta, związany z Tygodnikiem Polityka od 1997 roku. Specjalizuje się głównie w dziennikarstwie śledczym. Autor scenariuszy do kilku seriali kryminalnych opartych na faktach, m.in. „Alfabet mafii” (2004, reż. zbiorowa) oraz „Odwróceni” (2007, reż. zbiorowa). Autor książek „Republika MSW” (Andy Grafik, 1991), „Czekając na kata” (Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, 1996), „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką, Prószyński i S-ka, 2004), „Szkoła szpiegów” (Czerwone i Czarne, 2014), „Mój agent Masa” (Rebis, 2015), „Mój agent Masa” (z Piotrem Wróblem, Rebis, 2015).
      
       Po panelu z udziałem autorów, odbędą się kameralne spotkania z nimi, podczas których będą podpisywali swoje książki i rozmawiali z czytelnikami. Zapraszamy!
      
       godz. 20.30 - kino dokumentalne: „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego
       (przed filmem rozmowa z Adamem Lewandowskim, prowadzenie: Mirosław Pęczak/Tygodnik Polityka)
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       Film o Pilchu został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod Mocnym Aniołem” i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
      
       Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.
       Film o Pilchu to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.
      
       Adam Lewandowski – reżyser i scenarzysta, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowską Szkołę Scenariuszową. Od dziesięciu lat pracuje jako operator kamery, specjalizuje się w materiałach „making of”, czyli dokumentach realizowanych na planie filmu fabularnego. Współpracował m.in. z Wojciechem Smarzowskim, Anne Fontaine czy Małgorzatą Szumowską. Zadebiutował w 2012 roku filmem pt. „Niezależna Republika Samosiuk” - portretem wybitnego operatora Zygmunta Samosiuka.
      
       Jacek Rzehak – producent filmowy i telewizyjny, w latach 80. współtwórca – jako menadżer i autor tekstów – sukcesów grupy TSA, w 2014 roku został wraz z Wojciechem Smarzowskim uhonorowany Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za adaptację „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha.
      
      

      
       Patronem medialnym 14. Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama