Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Apokalipsa pamięci

 
Elbląg, Apokalipsa pamięci Paweł Nieczuja-Ostrowski bada diasporę ormiańską (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Rek

Był elbląskim radnym, jest politologiem, od lat prowadzi badania na temat diaspory ormiańskiej. Właśnie napisał tomik poezji, upamiętniający ofiary ludobójstwa Ormian, pierwszej takiej zbrodni w XX wieku. - Są sprawy, o których należy pamiętać, by się nie powtórzyły – mówi o swoim tomiku Paweł Nieczuja-Ostrowski. Liczy na pomoc w jego wydaniu, prowadząc akcję na jednym z portali crowdfoundingowych.

- Jeszcze w 2013 roku byłeś radnym, po odwołaniu prezydenta i Rady Miejskiej w referendum zniknąłeś z życia publicznego Elbląga. Co teraz porabiasz?
     
- Sprawy zawodowe spowodowały, że musiałem wyjechać z Elbląga. Mieszkam na Kaszubach, pracuję jako adiunkt w Akademii Pomorskiej w Słupsku, w Instytucie Historii i Politologii. Równocześnie współpracuję ze środowiskiem naukowym Trójmiasta, angażuję się w pracę towarzystw naukowych, m.in. Instytutu Badań nad Polityką Europejską, jestem też redaktorem wykonawczym czasopisma „European Journal of Transformation Studies”.
     Przygotowuję się do habilitacji, kontynuuję badania diaspory ormiańskiej na świecie w ujęciu politologicznym, ten temat jest mało zbadany. Jeżdżę po świecie, bywam w Armenii, rok temu miałem wykłady na uniwersytecie w Wanadzor, wykładałem też w tureckim Mersin. W tym roku byłem obserwatorem wyborów parlamentarnych w Armenii z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa w Europie.
     
     - Tomik wierszy „Apokalipsa pamięci”, który chcesz wydać, jest poświęcony pamięci o ofiarach pierwszego ludobójstwa w XX wieku, czyli zbrodni Turków na Ormianach w 1915 r. Dlaczego wybrałeś poezję, by te wydarzenia upamiętnić?
     
- Wcześniej pisałem raczej do szuflady, ale nigdzie tych wierszy nie wydałem, bo wydawały mi się takie młodzieńcze. Ten tomik jest - można powiedzieć - efektem ubocznym mojej naukowej pracy. Z racji zawodowych monitorowałem wielkie zaangażowanie diaspory ormiańskiej w upamiętnienie w 2015 roku setnej rocznicy ludobójstwa Ormian. Przygotowywałem też teksty do publikacji o tej zbrodni, którą Ormianie nazywają Mec Jeghern, co oznacza „Wielką Zbrodnię”. Moja wewnętrzna wrażliwość została wystawiona wówczas na ciężką próbę, te wydarzenia mocno siedziały w mojej głowie, szukałem dla nich pewnego rodzaju ujścia. Próbowałem ugryźć ten temat malarsko, jak wiesz maluję, ale to było zbyt ciężkie, obawiałem się zbytniego epatowania przemocą, masakrami. Musiałem poszukać innego środka wyrazu i wybór padł na poezję. Zebrałem grupę wierszy, która moim zdaniem nadawałaby się do publikacji, by zamknąć w jednym tomiku ten bolesny temat, a jednocześnie pokazać innym, że o takich sprawach nie należy zapominać, by się nie powtórzyły.
     
     - Tytułowy wiersz „Apokalipsa pamięci” ma jednak wymiar uniwersalny. Mówi o ludobójstwie w ogóle, nie tylko tym z 1915 roku...
     
- To celowy zabieg, by temat potraktować też uniwersalnie. Ludobójstwa mają wiele znamion podobieństwa, jak na przykład proces odczłowieczania, dehumanizacji ofiar. Te zbrodnie nie są wyłączne dla konkretnej nacji, religii czy czasu historycznego. Dlatego tak ważne jest, byśmy o tym pamiętali, bo mogą się powtórzyć.
     Po ludobójstwie w Armenii, mimo apeli i pewnej doraźnej pomocy, świat przeszedł obok tej zbrodni obojętnie. Przyjął, że się to wydarzyło, że czas biegnie dalej, polityka toczy się swoim torem... Różni wodzowie dostrzegli to, jak łatwo przyszło wówczas zbudować państwo jednorodne etnicznie, wyznaniowo czy ideologicznie, więc mogli to powtórzyć u siebie. Mieliśmy więc terror lat 30. w Związku Radzieckim, nazizm Hitlera, potem UPA, Czerwony Khmerów czy wydarzenia w Rwandzie. Możemy się obawiać, że to nie koniec. Stąd moje poczucie, by poprzez poezję dotrzeć do ludzi, by pokazać okropieństwo tej zbrodni i apel, że nie można o tym zapominać.
     A wracając do tematu ludobójstwa Ormian: okropne jest to, że Turcja nigdy publicznie nie przyznała się do tej zbrodni. Od 100 lat neguje wszystkie fakty w tej sprawie.
     Napisałem ten tomik jako Polak do Polaków. Ormianie znają tę historię i inaczej ją przeżywają. Mam nadzieję, że krótka forma - jaką jest wiersz - będzie motorem do przemyśleń. Chciałbym oczywiście, by był jak najszerzej dostępny, dlatego prowadzę zbiórkę na jego wydanie na portalu wspieram.to
     
     - Mało kto czyta poezję w dzisiejszych czasach...
     
- Zgadza się, ale to może być kolejny impuls, by po nią sięgnąć. W Polsce nie ma bogatej literatury na ten temat, poza pozycjami naukowymi. Staram się stworzyć kolejne pole do poszerzenia wiedzy czytelników na ten temat.
     
     - Jak liczna jest obecnie diaspora Ormian w Polsce?
     
- Trudno to dokładnie policzyć, bo to są osoby bardzo mobilne. Myślę, że jest ich około 30 tysięcy. Elbląg był silnym ośrodkiem diaspory, ale w ostatnich latach to się zmieniło, w mieście pozostało może kilka rodzin. Reszta – głównie młodzi – wyjechali.
     
     - Nazwisko Nieczuja-Ostrowski jest w Elblągu dość znane. Głównie za sprawą twojego dziadka. - w tym roku obchodzimy Rok Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Nie myślałeś, by wrócić do Elbląga i ponownie zaangażować się w działalność publiczną?
     
- Mam swoje doświadczenia z działalności w samorządzie i jest to trudny temat... Kwestie zawodowe spowodowały, że jestem w Słupsku i w Trójmieście. W Elblągu często bywam, odwiedzając rodzinę.
     
     Paweł Nieczuja-Ostrowski zbiera fundusze na wydanie tomiku „Apokalipsa pamięci” za pośrednictwem portalu wspieram.to Do końca zbiórki pozostały dwa tygodnie, elblążaninowi brakuje jeszcze 60 procent potrzebnej kwoty. Chcesz pomóc, możesz to zrobić poprzez link
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Był radny bezradny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  Elg.(2017-11-26)
 • Jak żadna z elbląskich rodzin, tak Ostrowskich z tytułu " Bolka" chce zawładnąć przestrzenią historyczną Elbląga. Generał, niezaprzeczalny bohater narodowy, z tytułu braku lokalnych, zostaje zaadaptowany jak bohater Elbląga. Największym lokalnym sukcesem Generała dla katolików jest to że mimo kłód jakie kładł przed nim kościół katolicki w Polsce, doprowadził do zatwierdzenia przez KK obrazu Jezusa z promieniami z serca - " Jezu ufam Tobie". .. Co do Ormian, to zrozumiałe bo Jego małżonka pochodziła z Ormian i stąd te ciągoty wnuka. Ormianie w tym czasie znaleźli w Elblągu " przechowalnię" - handel na rynku i kościół, który powstał dzięki Generałowi. Dzisiaj są biznesmenami o dużych dochodach. Jeśli chodzi o Ormian, to są Ormianie i " Ormaszki". .. jak np. Aznavour, który śpiewał piosenki na cześć Lenina. .. " revoluctione doctor. ". .. Także z tymi Ormianami to ostrożnie Wnuku. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 5
  (2017-11-26)
 • znow darmowy lans powcow przed wyborami? nie interesuej nas ten towarzysz i mamy nadzieje ze nigdy nie bedzie juz radnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 10
  (2017-11-26)
 • Ormianie jako nacja mieli i mają wiele problemów. Ich istnienie w przestrzeni politycznej to tak samo jak istnienie Państwa Polskiego w kleszczach geopolitycznych. .. .. Co do przezorności w kontaktach to podobnie jak z głosicielami, ,dobrej zmiany, ,. .. .. nie mylić z, ,Dobrą Nowiną, ,. .. .trzeba zachować dystans. .. .Młody człowiek nie miał łatwego startu w Elblągu i ciesze się iż znalazł miejsce dla swojej pasji. Pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji zamierzeń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  klmn(2017-11-26)
 • Wielki szacunek dla Ciebie Paweł. Wiedza i pasja poznawania, pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  JB(2017-11-26)
 • Moja babcia zawsze mawiała : Jeden Żyd potrafi oszukać dziesięciu Polaków a jeden Ormianin dziesięciu Żydów;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2017-11-26)
 • Śp. dziadek generał, chluba Elbląga, a wnuczek, niePOradny, niezaradny były radny, wyciąga łapę by mu pomóc książkę wydać, oj fe, nie ładnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 11
  Rampamparam(2017-11-26)
 • "Pisać każdy może", ale wydać książkę to już trzeba kasy. Myślę że liczna rodzina oraz fani z Elbląga, Pogrodzia, Krakowa czy Miechowa dadzą radę. Na Macierewicza bym nie liczył i modlić się trzeba w kościołach, aby nie zabrano stopnia generała Generałowi, który dostał od Wałęsy, a który to z dekretu Jarosława ma iść na śmietnik historii. .. .abyśmy jak w tym filmie nie wołali : "Gdzie jest generał. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2017-11-27)
 • Co z tego że z dekretu Jarosława, ale nadał TW Bolek, zabrać mu generała. Ustawa ubekizacji także zabiera ludziom, którzy niby bezwiednie robili kursy w latach 80 podległe MSW. Póki nie wyczyścimy historii to będzie bałagan. Gen. N-O wyjątkowo zasłużył się komunistycznej władzy i nie rozumiem propagowania, jak nie wnuczek to dziadek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  Polak(2017-11-27)
 • "O krwi i wodo, któraś wytrysnęła z serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas. Ufam Tobie". To jest wizja bł. Faustyny Kowalskiej która miała miejsce na Kresach Wschodnich. A którą obwieścił światu O. Sopoćko. Do dziś dnia poszukiwany jest dzienniczek bł. F. Kowalskiej który nie budziłby wątpliwości co do jego prawdziwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2017-11-27)
 • Właśnie. Kiedy Turcja odda zrabowane ziemię Ormianom i Kurdom???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-11-27)
 • To tak jak marrani albo neofici, ajajaj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2017-11-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe