UWAGA!

Architektura: Styl zakopiański i... żuławski - posłuchaj!

 Elbląg, Piotr Szwiec jest badaczem architektury regionalnej
Piotr Szwiec jest badaczem architektury regionalnej (fot. archiwum prywatne)

Menonici osiedlali się nie tylko na Żuławach, ale właśnie na naszych terenach architektura, jaką pozostawili, jest najciekawsza. Współczesnemu budownictwu daleko jednak do historycznych wzorów. Można i warto to zmienić.

Dr hab Piotr Szwiec z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu uczestniczył w interdyscyplinarnych badaniach na Żuławach Elbląskich. Wziął też udział w piątkowej konferencji w Elblągu Krajobraz kulturowy Żuław Elbląskich.
       Na sesję przybyli m.in. zainteresowani tematem mieszkańcy Elbląga i regionu. Naukowiec zauważa, że w tego rodzaju wydarzeniach powinni też brać udział samorządowcy oraz pracownicy gminnych i powiatowych biur projektowania przestrzennego, którzy wydają warunki zabudowy.
       - W Polsce jest ogromny problem przełożenia wiedzy historycznej na współczesność. O tym się wiele mówi na Zachodzie. To tematy zrównoważonego rozwoju, regionalizacji, innowacyjności - rozumianej jako innowacyjność wynikająca z etnodizajnu czy tych struktur, które mogą nas odróżniać od innych. Jeśli chcemy być atrakcyjni dla odwiedzających nasz region, powinniśmy mieć coś, co może ich zachęcić - wskazuje dr Szwiec.
      
       Powoli i u nas zaczyna się rozmawiać o współczesnej architekturze regionalnej. Jak przekonać potencjalnych inwestorów, by ich nowe domy wpisywały się w historyczny krajobraz?
       - Po pierwsze, należałoby zachęcać ludzi, aby zaczęli doceniać to, co mają. Następnie w prosty sposób należy wytłumaczyć im, co mają robić i jak dążyć do tego, aby ich otoczenie było lepsze, a jednocześnie właśnie regionalne. Jeśli oni, inwestorzy, to zrozumieją, jest duża szansa, że oddolnie da się rozwiązać problem - uważa Piotr Szwiec.
      
       Jaka powinna być nowa żuławska architektura?

       - Nie można bezpośrednio przełożyć tego, co istniało, na dzisiejsze warunki bez działań naukowo-artystycznych - wskazuje badacz. - Dobrym przykładem jest styl zakopiański, który został opracowany przez Witkiewicza. Nie jest bowiem tak, że on pojawił się sam i nagle zaczęto budować domy w stylu zakopiańskim. Jeśli zatem chcielibyśmy stworzyć styl żuławski, bo przecież on istniał, a w tej chwili go nie ma, musielibyśmy go opracować. Powinno się to robić poprzez długofalowy program.
      
       Dlaczego Piotr Szwiec jest pesymistą co do tego, czy uda się uratować stare żuławskie chaty? Posłuchaj radiowej rozmowy Agnieszki Jarzębskiej.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A ja właśnie taką chatę żuławską chcę wybudować za kilka lat:) Robię zdjęcia tych, które pozostały. .oby przetrwały, bo są piękne!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    VisageUla(2010-12-05)
  • aaa. .. P. S. dziękujemy Panu, że zechciał Pan do nas zawitać, może kogoś to zainspiruje do działania, do którego Pan nakłania:) Rzeczywiście szkoda, że naszych władz to nie zainteresowało.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    VisageUla(2010-12-05)
  • No właśnie. Zamiast wrzeszczeć "Elbląg do Pomorza" i płakać nad zniszczonym hanzeatyckim stylem zabudowy dawnego centrum Elbląga może byście postawili trochę regionalnych domów, pomorskie nacjonalisty !
  • Elbląg nie do Pomorza (Gdańska) nie do Warmii i Mazur (Olsztyna) tylko do Żuław (Elbląga)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    to tego powyżej(2010-12-05)
  • a szczegolnie Krynica Morska - szalet, kibel architektoniczny. Powinno nie byc przedawnienia dla tych, którzy decydowali i kultywowali wszelki socrealizm.
  • bez względu do jakiego województwa należelibyśmy, tu są Żuławy, i uratowanie tego stylu jest jak najbardziej w naszym interesie. Jeżeli ktoś nie rozumie o co temu panu chodzi - pojedźcie na zachód - tam się od dawna dba o styl regionalny - dziwicie się jeszcze czemu duńskie, niemieckie, włoskie wioski wyglądają tak idyllicznie? To właśnie obrazuje jak szybko musimy to nadrobić (ale na swój sposób), chcąc zaproponować coś ciekawego TUTAJ ludziom ze świata.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wybiórca(2010-12-05)
Reklama