UWAGA!

Codemanipulator w Galerii EL

 Elbląg, Uwagę przyciągały portrety z pikseli
Uwagę przyciągały portrety z pikseli (fot. Michał Skroboszewski)

Dwie ciekawe wystawy zaproponowała elblążanom i turystom Galeria EL. „Geometria ekranu, Geometria obrazu” i „Polska linia” to dwa korespondujące ze sobą wydarzenia artystyczne. Ich głównym tematem jest figura geometryczna. Ale to od widza zależy, co zobaczy na obrazach. Zobacz zdjęcia.

„Polska linia” to kilkadziesiąt płócien, na których widzimy obrazy pomalowane liniami, ale na drugi rzut oka są to ślady, koła, kłębki wełny, rozbite światło... Może jednak na siłę doszukujemy się w nich czegoś skomplikowanego, a to po prostu linie. Kilka płócien robi wrażenie, jakby zapraszało do innego świata „po tamtej stronie obrazu”. Tytuł wystawy jest dość wieloznaczny. „Linia jaka jest każdy widzi” chciałoby się sparafrazować słynne powiedzenie. A polska? A czymże się różni polska linia od węgierskiej, niemieckiej, linii Indian Arapaho? Jak wygląda polska linia autorstwa Anny Szprynger, Olgi Ząbroń, Michała Misiaka oraz Łukasza Leszczyńskiego można się przekonać odwiedzając elbląską świątynię sztuki.
       Na emporze organizatorzy umieścili drugą wystawę „Geometria obrazu, Geometria ekranu”. To jakby rozwinięcie „Polskiej linii”. Mamy tu geometrię bardzo szeroko ujętą. Szczególną uwagę proponuję zwrócić na dzieła artysty podpisującego się Codemanipulator i obraz, który zinterpretowałem jako ruiny po zawaleniu się drapacza chmur. Na uwagę zasługuje też kod HTML. Po wpisaniu go w kreator stron www, można mieć tę artystyczną instalację w domu. O tym, że geometria jest wszędzie świadczy zestaw przedstawiający dziecko na podłodze bawiące się cyframi „0” i „1”. Warto też zwrócić uwagę na portrety z pikseli, to najlepszy przykład połączenia sztuki i nowych technologii.
       - Ta wystawa to efekt współpracy naszej galerii z Instytutem Sztuki działającym przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach – mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL.
       Obrazy i instalacje zaprezentowane na tych dwóch wystaw nikogo nie pozostawią obojętnym. W niektórych przypadkach widz może powiedzieć „też tak umiem”, ale za tymi dziełami stoi przekaz. Pozornie prosty obraz wzbudza emocje i pytanie: dlaczego?
       Wystawy można oglądać do 8 września.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama