Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Cyfrowy Światowid

Elbląg, Cyfrowy Światowid

Digitalizacją materiałów audiowizualnych zajmuje się od niedawna Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Tworzy pracownię, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia przyszłego roku będzie można nieodpłatnie skorzystać z jej zasobów.

W miejscu, w którym dotychczas funkcjonowała kawiarenka internetowa powstaje pracownia digitalizacji materiałów audiowizualnych wraz z nieodpłatnym publicznym dostępem do zarchiwizowanych w pracowni materiałów.
     - Ma ona funkcjonować jako placówka dbająca o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu Warmii i Mazur, a docelowo innych regionów kraju – wyjaśnia Anna Kleina, rzeczniczka CSE „Światowid”. - Ważną funkcją będzie promocja zgromadzonych materiałów. Pozwoli to na edukację pod kątem dziedzictwa i tradycji oraz upowszechniania wiedzy z tego zakresu.
     Digitalizacja, czyli zapis w postaci danych cyfrowych na dysku komputera, nośniku danych, ale też wykonanie zdjęcia aparatem cyfrowym, czy skanowanie materiałów drukowanych lub rękopiśmiennych dotyczyć ma nagrań wideo w systemie VHS, filmów fotograficznych – klisz i odbitek i dzieł poligrafii dotyczących dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz Powiśla.
     - W ostatnich latach widzimy wśród odbiorców naszych działań zapotrzebowanie na kontakt z kulturą ludową i dostępem do tradycji i zwyczajów naszych przodków – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Potwierdzeniem tej sytuacji jest realizacja przez naszą placówkę projektu pt. „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, w ramach którego prezentowaliśmy wybranych twórców i zabytki Warmii i Mazur.
     Dlatego w powstałej pracowni dostępne będą też materiały, które współcześnie pokazują, dokumentują i archiwizują działania promujące i upowszechniające dziedzictwo kulturowe naszego regionu, jak na przykład materiały przygotowywane na potrzeby istniejącego od kilku lat Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl.
     Dodatkowo w pracowni powstaną stanowiska do obróbki materiałów w wersjach analogowych i poligraficznych, które z biegiem czasu tracą swoją jakość, a w niedługim czasie nie będą nadawały się do użytku.
     - Zapraszamy instytucje do współpracy – dodaje Anna Kleina. - W pracowni stworzymy publiczny punkt dostępu do tych materiałów, uruchomiona też zostanie specjalna strona internetowa archiwum, z wyszukiwarką.
     Warto dodać, że dostęp do materiałów będzie dla użytkowników nieodpłatny, a najciekawsze materiały archiwalne rozesłane zostaną nieodpłatnie do 100 muzeów i bibliotek w regionie i kraju. Uroczyste otwarcie pracowni digitalizacji i punktu dostępu do stworzonego archiwum połączone z publiczną prezentacją najciekawszych archiwaliów zorganizowane zostanie w ostatnich dniach grudnia.
     
     Projekt „Cyfrowy Światowid - utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE Światowid” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Justyna Kozłowska-Dyrla, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Do pana Czyżyka-MAM POMYSŁA!by zainteresować mieszkanców sztuką, pomysł jest prosty i zarazem ekstrawagancki-TEATR W TRAMWAJU. we Wrocławiu, Krakowie pomysł sie sprawdził.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    florek(2010-11-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)