Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Konstrukcje współczesności Konstrukcje współczesności

Czwarty dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Czwarty dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki
Rek

Czwartego dnia (11 czerwca) 13. Letnich Ogrodów Polityki porozmawiamy o tym, czy rzeczywiście Polacy stronią od kultury? Po spotkaniu obejrzymy „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera pokazujący, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat. Na zakończenie Ogrodów niezwykły spektakl inspirowany malarstwem Petera Brueghela - „Walka postu z karnawałem” w wykonaniu Teatru Formy. Zapraszamy.

O godz. 18.30 w Pubie Specjal „Polak pozakulturalny?” - spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, prof. Waldemarem Kuligowskim i prof. Jerzym Szyłakiem, prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak
     Grzegorz Leszczyński - znawca literatury dla dzieci i młodzieży, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek, m.in.: „Młodopolska lekcja fantazji. O przełomie antypozytywistycznym w literaturze fantastycznej dla dzieci i młodzieży” (1990), „Elementarz literacki. Leksykon młodego czytelnika” (1995), „Literatura i książka dziecięca. Słowo - obiegi - konteksty” (2003), „Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX wieku. Wybrane problemy” (2006), „Magiczna biblioteka. Zbójeckie księgi młodego wieku” (2007), „Bunt czytelników. Proza inicjacyjna netgeneracji” (2010), „Książki pierwsze. Książki ostatnie? Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” (2012) i innych. Uważa, że czytanie jest bardzo ważne w procesie dorastania, a książka ma cieszyć, jeszcze zanim się ją zacznie czytać.
     
     Waldemar Kuligowski - antropolog kultury, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Autor i współautor książek, m.in. : „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (2007) i innych.
     
     Jerzy Szyłak - literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy, wykładowca w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książek, m. in.: „Komiks: świat przerysowany” (1998), „Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku” (1999), „Komiks i okolice kina” (2000), „Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa” (2000), „Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej” (2001) i innych.
     
     O godz. 20 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej pokaz filmu „Alfabet” (Alphabet), reż. Erwin Wagenhofer, Austria 2013, 113 min
     98 proc dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2 proc. z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Nowy film Erwina Wagenhofera, twórcy „Nakarmimy świat” i „Zaróbmy jeszcze więcej”. „Alfabet” pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć. Jednak Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy, jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu „Ja też!” pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.
     
     O godz. 22 przed Ratuszem Staromiejskim spektakl plenerowy: „Walka postu z karnawałem”
„Walka postu z karnawałem” opowiada o okresie panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Spektakl jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu.
     A oto główny wątek tej historii:
...Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara...
     Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkością, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Brueghela, na tle średniowiecznej muzyki.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • a'propos dyskusji - właśnie ma miejsce spotkanie grupy Bilderberg w Dreźnie - dlaczego tzw. "media" o tym milczą? - czek it ałt: " Wszystko o Grupie Bilderberg - Ole Dammegard - 8.06.2016 "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    AspartamE951=śmierć(2016-06-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka GODŁO
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA