Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czwarty dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Czwarty dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki

Czwartego dnia (11 czerwca) 13. Letnich Ogrodów Polityki porozmawiamy o tym, czy rzeczywiście Polacy stronią od kultury? Po spotkaniu obejrzymy „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera pokazujący, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat. Na zakończenie Ogrodów niezwykły spektakl inspirowany malarstwem Petera Brueghela - „Walka postu z karnawałem” w wykonaniu Teatru Formy. Zapraszamy.

O godz. 18.30 w Pubie Specjal „Polak pozakulturalny?” - spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, prof. Waldemarem Kuligowskim i prof. Jerzym Szyłakiem, prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak
     Grzegorz Leszczyński - znawca literatury dla dzieci i młodzieży, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek, m.in.: „Młodopolska lekcja fantazji. O przełomie antypozytywistycznym w literaturze fantastycznej dla dzieci i młodzieży” (1990), „Elementarz literacki. Leksykon młodego czytelnika” (1995), „Literatura i książka dziecięca. Słowo - obiegi - konteksty” (2003), „Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX wieku. Wybrane problemy” (2006), „Magiczna biblioteka. Zbójeckie księgi młodego wieku” (2007), „Bunt czytelników. Proza inicjacyjna netgeneracji” (2010), „Książki pierwsze. Książki ostatnie? Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” (2012) i innych. Uważa, że czytanie jest bardzo ważne w procesie dorastania, a książka ma cieszyć, jeszcze zanim się ją zacznie czytać.
     
     Waldemar Kuligowski - antropolog kultury, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Autor i współautor książek, m.in. : „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (2007) i innych.
     
     Jerzy Szyłak - literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy, wykładowca w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książek, m. in.: „Komiks: świat przerysowany” (1998), „Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku” (1999), „Komiks i okolice kina” (2000), „Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa” (2000), „Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej” (2001) i innych.
     
     O godz. 20 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej pokaz filmu „Alfabet” (Alphabet), reż. Erwin Wagenhofer, Austria 2013, 113 min
     98 proc dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2 proc. z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Nowy film Erwina Wagenhofera, twórcy „Nakarmimy świat” i „Zaróbmy jeszcze więcej”. „Alfabet” pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć. Jednak Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy, jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu „Ja też!” pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.
     
     O godz. 22 przed Ratuszem Staromiejskim spektakl plenerowy: „Walka postu z karnawałem”
„Walka postu z karnawałem” opowiada o okresie panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Spektakl jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu.
     A oto główny wątek tej historii:
...Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara...
     Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Spektakl grany jest z dużą dozą polotu i lekkością, okraszony wysmakowanym poczuciem humoru. A wszystko to rozgrywa się w światłach pochodni, w scenerii inspirowanej malarstwem Petera Brueghela, na tle średniowiecznej muzyki.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • a'propos dyskusji - właśnie ma miejsce spotkanie grupy Bilderberg w Dreźnie - dlaczego tzw. "media" o tym milczą? - czek it ałt: " Wszystko o Grupie Bilderberg - Ole Dammegard - 8.06.2016 "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    AspartamE951=śmierć(2016-06-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 7
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3