UWAGA!

Czy średniowieczne cmentarzysko zostanie odnalezione?

 Elbląg, Port Truso - wizualizacja 3D
Port Truso - wizualizacja 3D

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne rozpocznie wkrótce badania geofizyczne i archeologiczne obszaru, na którym może znajdować się cmentarzysko wczesnośredniowiecznej wikińskiej osady Truso. Jeśli przypuszczenia badaczy się potwierdzą, będzie to dla środowisk naukowych odkrycie znaczące, a wręcz sensacyjne.

W 1982 roku elbląski archeolog, dr Marek Franciszek Jagodziński, odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno, poszukiwaną od stuleci skandynawską osadę Truso. W toku wieloletnich badań archeologicznych miejsce to dostarczyło wyjątkowych zabytków średniowiecznych i obiektów z wcześniejszych okresów, w tym pochodzących z Anglii, Skandynawii, czy kalifatu arabskiego. Analizy potwierdziły, że osadę zamieszkiwali głównie Skandynawowie, o czym świadczy charakterystyczna zabudowa oraz odkrywane wyroby. Głównym ich zajęciem był handel i wyspecjalizowane rzemiosło, w tym rogownictwo, bursztynnictwo, jubilerstwo, szklarstwo i kowalstwo. Zamieszkujący peryferia tej osady Słowianie zajmowali się rolnictwem, hodowlą i rybołówstwem - tworzyli społeczność usługową w stosunku do Skandynawów ze strefy portowej i centralnej. Odnalezione podczas wykopalisk narzędzia i przedmioty codziennego użytku można na co dzień oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym na wystawie „Truso – legenda Bałtyku”.

Do dziś jednak tajemnicą pozostaje lokalizacja cmentarzyska związanego z osadą. Miejsce pochówków może dostarczyć naukowcom obszernej wiedzy o dawnych mieszkańcach tych terenów, zatem niezwykle istotne jest jego odnalezienie i eksploracja. Analizy materiałów źródłowych pozwoliły na określenie najbardziej prawdopodobnego położenia cmentarzyska. Przypuszczenia naukowców zostaną wkrótce zweryfikowane w toku planowanych przez Muzeum badań geofizycznych, a następnie wykopaliskowych. Przeprowadzenie badań będzie możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

W ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Baltic Odyssey - Tworzenie wspólnego obszaru historycznego i kulturowego” przewidziano także opracowanie i oznaczenie sieci miejsc na obszarze przygranicznym - stanowisk archeologicznych oraz historycznych miejsc pamięci wraz ze stworzeniem mobilnego przewodnika po tych punktach, a także organizację międzynarodowych festiwali rzemieślniczych i konferencji naukowych. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest łącznie 6 partnerów – organizacji i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Zakończenie projektu przewidziano na rok 2021.

Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Super, oby się udało. Powinna w końcu powstać replika osady Truso. To byłaby mega atrakcja dla regionu, a nic się w tej sprawie nie dzieje.
  • Brawo PiS, dzięki takiej postawie możemy odzyskać dziś Truso. Jeszcze raz brawo
  • I znowu Unia ma dac pieniązki a wszyscy tak nienawidza Niemców a to oni płacą z Francją najwięcej i najwięcej od nich dostajemy. Nie wspominając że 70% firm żyje dzięki wysyłaniu do nich towarów, co 3 Polak jeżdzi Niemieckimi autami ale wszyscy ich nie lubia, bez Niemców możemy połowe Polski zaorać i posadzić czcinę cukrowa
  • Można prosić Redakcje aby dopytała się jaka będzie kwota dofinansowania, a jaka całkowita tych badań?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    2
    Kat_Na_Idiotów(2019-10-21)
  • Musisz byc bardzo mloda i jeszcze nie doswiadczona zyciem,sa jednak ludzie starsi, ktorzy doswiadczyli od niemcow tyle zla i przemocy ,ze zadne pieniadze nie zwroca tych krzywd, cierpienia ,ponizania i zabijania w okrutny sposob. Pieniadze z unii nie plyna za darmo,kazdy kraj wplaca tam swoj haracz "nie tylko pieniezny, ale tak ze w postaci pewnych ugod i umow jakie daje Polska z, ktorych wielkimi garsciami czerpia kraje unii ( miedzy innymi zwolnienia wieloletnie od podatkow od funkcjonujacych w naszym kraju unijnych inwestycji ,takie jak : ( markiety, banki , firmy sam. I wiele, wiele innych.,ktore skutecznie drenuja finansowo nasz rynek, tak ze nie zachwycaj sie tak bardzo tym rozdawnictwem pieniedzy z Unii, bo rachunek moze byc zupelnie inny ,niz Ci sie wydaje To co Polska juz oddala do krajow Unii ,(kopalnie, huty,wielkie zaklady przemyslowe, takie jak chocby Zamech... dlugo jeszcze nie zrekompensuja tych strat.,szanowna Pani Aleksandro .
  • Do lekarza czas! Hahaha co za głupoty!
  • Jak długo bedziemy w Elblągu czekali na budowe repliki osady Trusso. Popatrzmy tam gdzie są takie osady są tłumy turystów np. Biskupin. Myślcie w tym Elblągu a nie czekanie na manna z nieba.
  • może znajda moją kotwice która spadła z łodzi za komuny.
  • Coś ciebie pobrało ,albo odkopało
  • @Rumcajs - tak jest brawo pis dzięki za piękną pogodę
  • A twój rozum też znajdą
  • Gdyby nie Niemcy to dzisiaj Polacy sprzedawaliby w Europie i świecie swoje motocykle sokół, samochody CWS i Pzinż, samoloty i szybowce PZL, DWL, LWS, RWD na cały świat wojsko miałoby polski sprzęt, który byłby również eksportowany na cały świat i to Niemcy zrujnowali polską gospodarkę do spółki z Rosją wywołując II wojnę. No i dlatego wielu Polaków nie lubi Niemców.
Reklama