Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dni dziedzictwa – zwiedzaj, maszeruj, oglądaj

Elbląg, Dni dziedzictwa – zwiedzaj, maszeruj, oglądaj

Zbliżają się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem obchodzone one będą pod hasłem „kamieni milowych”. Elblążanie i mieszkańcy okolic skorzystać będą mogli z propozycji niecodziennego zwiedzenia muzeum, pójścia na historyczny rajd pieszy, jak też obejrzenia zmagań rycerskich.

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu przygotowało na wrześniowe weekendy cykl spotkań otwartych pn. „Mieszczaństwo elbląskie: nauka i zabawa, handel i walka”. W kolejne piątki i soboty - 9 i 10 września, jak też 16 i 17 września – równo o godzinie dwunastej na elblążan i gości czekali będą muzealnicy, którzy poprowadzą ich przez sale wystawowe z prezentacją muzealnych osobliwości i opowieściami o dawnych czasach. W piątek, 9 września ciekawostki historyczne opowiadać będzie Joanna Fonferek, dzień później zaś Wiesława Rynkiewicz–Domino. Następnego weekendu opowieści snuli będą dr Mirosław Marcinkowski w piątek, 16 września i dr Marek Jagodziński w sobotę, 17 września. Każde ze spotkań potrwa około godziny i jest bezpłatne. Do takiego, niecodziennego zwiedzania, zaprasza Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu, mieszczące się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.
     W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa organizowana jest też impreza historyczna w Suchaczu, mająca upamiętnić Bitwę na Zalewie Wiślanym w 1643 roku. To inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolic, wspierana m.in. przez muzeum, które przygotuje na sobotę, 10 września, specjalną prezentację życia w dawnych wiekach. Inscenizacja plenerowa adresowana będzie do najmłodszych i całych rodzin; w czasie pokazu zaprezentowane zostaną mieszczańskie zwyczaje, kultura, nauka, ale też jadło oraz gry i zabawy. Do pokazu wykorzystane zostaną stroje oraz dziesiątki zrekonstruowanych przedmiotów, używanych przez dawnych mieszczan zarówno w szkole, jak i w toalecie! W godz. 20-21 odbędzie się z kolei inscenizacja bitwy prowadzona przez Elbląską Kompanię Zaciężną i zaprzyjaźnione z nią bractwa rycerskie, a następnie fireshow i koncert muzyki dawnej. Miejscem, którym przez cały weekend zawładną rycerze, jest plaża nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu. Już w piątek wieczorem obejrzeć można Galę Profesjonalnych Walk Rycerskich, sobota zaś będzie dniem kulminacyjnym – kiedy od rana, obok turniejów rycerskich, odbywać sie będą pokazy kuglarskie i liczne gry i zabawy plebejskie.
     Nim jednak dojdzie do inscenizacji bitwy, na miejsce dotrzeć można będzie podczas specjalnego rajdu turystycznego, który przejdzie trasą z Próchnika do Suchacza. Jego organizatorem jest Oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo – Turystycznego. W trakcie wędrówki opowieści o ważnych historycznie miejscach poprowadzi Wiesława Rynkiewicz-Domino z elbląskiego muzeum. Dla chętnych uwaga: przejazd do Próchnika odbędzie się autokarem – liczba miejsc jest ograniczona, więc niezbędne są zgłoszenia. Przyjmowane są do 5 września pod nr tel. 55-641 12 96.
     
     W całej Europie na raz
     
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
     
     Terminarz:
     piątek, 9 września
     
godz. 12 - 13
     Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
     mgr Joanna Fonferek, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     wstęp do muzeum bezpłatny
     Bulwar Zygmunta Augusta 11
     
     sobota, 10 września
     
godz.12 - 13
     Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
     mgr Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     wstęp do muzeum bezpłatny
     Bulwar Zygmunta Augusta 11
     
     godz.13 - 16
     Historyczny rajd pieszy
     wycieczka trasą Próchnik – Suchacz, w trakcie wędrówki opowieści o ważnych historycznie miejscach poprowadzi mgr Wiesława Rynkiewicz-Domino (przejazd do Próchnika autokarem – zgłoszenia do 5 września pod tel. 55-641 12 96; liczba miejsc ograniczona)
     start: Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu
     organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
     
     godz.10 - 20
     Obóz Historyczny „Mieszczanie wieków średnich”, w ramach inscenizacji Bitwy nad Zalewem Wiślanym 1643
     Inscenizacja plenerowa adresowana do najmłodszych i całych rodzin; w czasie pokazu zaprezentowane zostaną mieszczańskie zwyczaje, kultura, nauka, ale też jadło oraz gry i zabawy. Do pokazu wykorzystane zostaną stroje oraz dziesiątki zrekonstruowanych przedmiotów, używanych przez dawnych mieszczan zarówno w szkole, jak i w toalecie!
     
     godz. 20 - 21
     inscenizacja bitwy, a następnie fireshow i koncerty muzyki dawnej.
     Plaża nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu
     organizator: Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy i MAH w Elblągu
     
     piątek, 16 września
     
godz. 12 - 13
     Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
     dr Mirosław Marcinkowski, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     wstęp do muzeum bezpłatny
     Bulwar Zygmunta Augusta 11
     
     sobota, 17 września
     
godz. 12 - 13
     Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
     dr Marek Jagodziński, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     wstęp do muzeum bezpłatny
     Bulwar Zygmunta Augusta 11
Tomasz Gliniecki, MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapety z mapami
Naklejki na meble
Fototapety z Paryżem