Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobry kierunek

Elbląg, Dobry kierunek Piotr Żuchowski

Rozmowa z Piotrem Żuchowskim, wicemarszałkiem województwa warmińsko - mazurskiego.

Dwie instytucje kultury w Elblągu – Teatr Dramatyczny i Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” - podlegające samorządowi wojewódzkiemu rozpoczęły nowy sezon pod kierownictwem nowych dyrektorów. Jak ocenia Pan ich pracę?
     Myślę, że dobrze się złożyło dla Elbląga i okolic, że szefami tych jednostek zostały osoby od lat związane z kulturą i znające tę materię. Po krótkim czasie funkcjonowania dyrektora Czyżyka i dyrektora Siedlera mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to dobry kierunek i były to zmiany, które spowodowały ożywienie w pracy tych jednostek. Z perspektywy województwa instytucją wybijającą się i wręcz przykładnie działającą jest centrum kultury Światowid, który „promieniuje” kulturą, organizuje ją, potrafi połączyć to, co jest bardzo trudne – odpowiednią jakość i komercję. Ponadto tak funkcjonuje finansowo, że istnieje przekonanie, że pieniądz publiczny jest współuczestnikiem tej instytucji, że jest należycie wydawany.
     
     Światowid w ostatnim czasie przeszedł szereg korzystnych zmian - jest winda dla niepełnosprawnych, dobrze wyposażone sale kinowe, Scena Na Piętrze i wiele innych pomieszczeń. Czy Urząd Marszałkowski przewiduje przeznaczenie kolejnych środków na Światowid? W jego sąsiedztwie powstanie niebawem multipleks...
     Cóż, decyzja o budowie multikina została podjęta, miejsca tego typu nakręcają koniunkturę i od tego nie uciekniemy. Ale myślę, że Światowid się obroni, ponieważ spełnia oczekiwania mieszkańców Waszego miasta. Co do funduszy z kontraktów - kwestia podziału środków budżetu państwa przeznaczonych na ten cel jest cały czas przedmiotem negocjacji. Ponadto należy pamiętać, że kontrakty wojewódzkie związane są z rozwojem całego regionu, a Światowid, finansowany z pieniędzy mieszkańców całego województwa, daje usługę kulturalną przede wszystkim elblążanom.
     
     Ale Światowid może liczyć na pieniądze od swoich władz...?
     Oczywiście, że może liczyć i takie otrzymuje. Jesteśmy tym wyjątkowym województwem, które częściej przekazuje fundusze na instytucje kultury niż na inne inwestycje, które dla pozostałych mogą wydawać się ważniejsze, ponieważ wiemy, że to one tworzą naszą tożsamość. Dlatego jednostka, która potrafi zorganizować dodatkowe pieniądze poprzez działalność komercyjną, ale taką, która jednocześnie nie obniża poziomu kulturalnego instytucji, będzie w dodatkowy sposób dofinansowywana, aby tę działalność utrzymać. Mimo że tych środków jest zdecydowanie mniej, niż te instytucje by oczekiwały... Chciałbym równocześnie poinformować, że Urząd Marszałkowski podpisał poręczenie kredytu dla Teatru Dramatycznego na kwotę 1 mln złotych.
     
     Jak urząd marszałkowski ocenia stan kultury w województwie warmińsko - mazurskim?
     Województwo weszło z dużym zaangażowaniem w jeden z największych programów unijnych Polskie Regiony w Europejskiej Przestrzeni Kulturowej. Zespół Ekspertów Narodowego Centrum Kultury ocenił projekty kulturalne przeznaczone do współfinansowania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zgłoszonych do programu „Promesa Ministra Kultury”. Na 41 wniosków rozpatrywanych przez komisję, 6 nadesłano z regionu Warmii i Mazur. Rekomendację Ministra Kultury otrzymało 11, w tym 3 z naszego województwa. To absoluty rekord. Wnioski te dotyczą działań w zakresie funkcjonowania bibliotek, a konkretnie dostępu do Internetu w każdej gminnej bibliotece, modernizacji budynku na potrzeby centrum rozwoju kulturalno – oświatowego, sportu i turystyki w Iławie oraz rewitalizacji Centrum Kulturalnego Starego Miasta w Elblągu – adaptacji obiektu poprzemysłowego dla celów Biblioteki Elbląskiej. Ostatni projekt, oszacowany wstępnie na 7,2 mln zł, jest jedną z czterech części rewitalizacji elbląskiej starówki, jego kontynuację stanowi odbudowa ratusza staromiejskiego. Według uwag osób rozpatrujących projekt dotyczący Elbląga, jest on bardzo dobrze przygotowany w sensie merytorycznym.
rozmawiała Weronika Falarz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • jesli Urząd Marszałkowski troszczy sie o kulture,napewno spotkamy jego przedstawicieli na popierającej warszawski antyszczyt manifestacji na pl.Konstytucji o godz.14.Czy rzeczywiście?Przekonaj sie sam!Przyjdź pod pomnik TYsiąclecia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wera(2004-04-29)
 • Ja będę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Prezes(2004-04-29)
 • Z tych pieniędzy kupiono niechcianą i niesprzedawalną budę od pani marszałkowej Borowskiej i zrobi się ratusz, by władze miały gdzie godnie przyjmować swoich unijnych kolegów. Fakt że bieda i nędza jest z urzędu marszałkowskiego niewidoczna widać z daleka. To są paranoje urzędasów którzy tak chętnie i szczodrze dzielą pieniądze. Jaka szkoda ,że Elbląska degradacja sterowana jest z Olsztyna.APP RACJA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  APP RACJA(2004-04-29)
 • Dlaczego nie ma pieniedzy na teatr?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-30)
 • a do którego parlamentu wybiera się Pan V-ce marszałek,że taką kampanię sobie robi w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czyżbyczyżyk(2004-04-30)
 • Uprzejmie proszę Szanowna Redakcję o zamieszczenie informacji nt. Letnich ogrodów "Polityki w Elblągu" planowanych na 23-26 czerwca 2004roku. Pozdrowienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maria(2004-06-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE