UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dotykanie historii w nowoczesny sposób

 
Elbląg, Dotykanie historii w nowoczesny sposób
Wirtualna rzeczywistość sprawia wrażenie bardzo realnej (na zdj. Agata Sitko z Group AV, fot. Anna Dembińska)

Hokus pokus, czary mary? W sumie tak to można ująć - czary na miarę XXI wieku. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można dotknąć historii wkraczając do wirtualnego świata. Póki co, to faza testowa, ale już duże emocje budzi przebywanie w średniowiecznej szkolnej klasie czy przejażdżka autem Komnicka ulicami miasta z lat 30.

W muzeum dobiega końca generalny remont. W nowej odsłonie budynek Gimnazjum zaprezentuje się jeszcze w tym roku, ale my już dziś zeszliśmy do podziemia, by usiąść w szkolnej ławie i ... No właśnie.
     - Są to piwnice przyzamkowe wybudowane w XIV w. - opowiada Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Ponieważ tu było gimnazjum, a jeszcze wcześniej miasto organizowało w tym obiekcie nauczanie dla dzieci z biednych rodzin, dlatego postanowiliśmy zorganizować tu właśnie klasę w starym stylu. Styl stary, ale wyposażenie nowoczesne - zaznacza. - Po to, by współczesne dzieciaki już od progu wiedziały, że wchodzą w inny świat za pomocą wirtualnej rzeczywistości.
     Zasiadamy przed pulpitem, zakładamy gogle i możemy dotykać historii w nowoczesny sposób.
     - Zajmowaliśmy się przygotowaniem i wdrożeniem czterech aplikacji oraz dostawą sprzętu - wyjaśnia Agata Sitko z Group AV. - Jesteśmy na etapie wdrażania dwóch pierwszych aplikacji: szkolnej klasy, gdzie w wirtualnej rzeczywistości możemy zobaczyć zeskanowane zabytki, zaś druga aplikacja umożliwia przejazd ulicami miasta autem Komnicka. Do tego mamy specjalne gogle oraz kontrolery, żeby w sposób wirtualny dotknąć zabytków, zobaczyć je z każdej strony.
     W wirtualnej klasie, która wygląda jak z opowieści o Harrym Potterze, można bawić się zabytkami archeologicznymi: brać je do ręki, rozkładać i składać mapy i uczyć się nie dotykając bezpośrednio przedmiotów.

  Średniowieczna klasa w budynku Gimnazjum będzie jak wrota do przeszłości (fot. AD)
Średniowieczna klasa w budynku Gimnazjum będzie jak wrota do przeszłości (fot. AD)

- Te zostały "wrzucone" do aplikacji (stworzonej przez firmę Toucan) dzięki pracowni digitalizacji CSE Światowid - mówi dyrektor Maria Kasprzycka. - Na początek dajemy możliwość obejrzenia 30 elbląskich zabytków, ale aplikacja VR jest tak przygotowana, że możemy ten zasób przedmiotów powiększać.
     We wrześniu aplikacje wejdą w fazę testów. Chętni elblążanie będą mogli na własne oczy przekonać się, jak ich muzeum wkracza w XXI wiek.
     - We wrześniu będziemy podawać do publicznej wiadomości informacje, o jaką grupę chodzi (dzieci, młodzież czy dorośli) i o której godzinie odbędzie się wirtualna podróż do przeszłości - zapowiada Maria Kasprzycka.
     Elbląskie muzeum ma już za sobą pierwszej kroki w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki aplikacji stworzonej przez (również elbląską) firmę theConstruct mogliśmy przenosić się w czasie, by pospacerować ulicami przedwojennego Elbląga lub "wskoczyć" do wirtualnego Truso. Teraz będzie to skok na głęboką wodę.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat