Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drugi dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Drugi dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki kadr z filmu „Zakazane głosy”, materiały dystrybutora
Rek

Drugi dzień (9 czerwca) 13. Letnich Ogrodów Polityki rozpocznie się spektaklem plenerowym utrzymanym w konwencji commedii dell’arte pt. „Piękna Morylinda” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Po przedstawieniu o modzie na historię z prof. Marcinem Zarembą i dr. Janem Ołdakowskim porozmawia prof. Wiesław Władyka. Na koniec w ramach edukacji filmowej Millennium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć film „Zakazane głosy”. Wstęp wolny.

O godz. 17 przed Ratuszem Staromiejskim spektakl plenerowy: „Piękna Morylinda” (Pantomima - Commedia Dell`arte)
     Jest to barwna opowieść, nawiązująca do starej legendy o perypetiach miłosnych. Motyw zaczerpnięty został z komedii Dell' arte granej przez włoskich komediantów, przybywających na polskie dwory w XVII w. „Piękna Morylinda” to historia młodej damy, pochodzenia włoskiego o niezwykłej urodzie, której prawdziwym nieszczęściem było to, że nie mogła nikogo pokochać. Była zimna i bezwzględna, bez mrugnięcia okiem, odrzucała wszystkich zalotników, którzy w nadziei, że uda im się poruszyć jej nieczułe serce, licznie przybywali na dwór. Takiż los spotkał młodego Hrabiego, któremu pomimo usilnych starań nie udało się zdobyć klucza do serca pięknej księżniczki. Hrabia jednak nie daje tak łatwo za wygraną, postanawia wziąć się na sposób i wraz ze służącą, którą bez większego trudu udaje mu się przekupić, knuje plan zdobycia miłości pięknej Morylindy. Prosi służącą, aby pomogła mu potajemnie uśpić swoją panią. Śpiącą księżniczkę zanosi niezwłocznie do Doktora Nauk Wschodnich, aby ten swoją tajemną wiedzą i praktykami wzniecił w niej żar miłości. Niestety ta próba zawodzi, bezradny zalotnik przynosi Morylindę w jej pałacowe pielesze. Na koniec okazuje się, że ożywa milczący posąg Amora - bożka miłości, który na polecenie Hrabiego ma wycelować swoją strzałą w serce nieugiętej niewiasty. Ale jak to bywa w komedii omyłek, strzała zatacza dziwne tory, trafia wszystkich świadków zdarzenia, a to, że Hrabia zakochał się w Amorze, który próbuje ratować się ucieczką, to już inna kwestia....
     Spektakl grany w kostiumach i przy muzyce z epoki baroku, ale też zawiera elementy współczesne, szczególnie w warstwie muzycznej.
     
     O godz. 18.30 w Pubie Specjal „Moda na historię” - spotkanie z prof. Marcinem Zarembą i dr. Janem Ołdakowskim, prowadzenie: prof. Wiesław Władyka.
     Marcin Zaremba - historyk, badacz dziejów najnowszej historii Polski, wykładowca w Zakładzie Historii XX wieku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat nagrody im. Jerzego Turowicza (2015 r.). Autor książek, m.in.: „Komunizm, legitymizacja, nacjonalizm. Nacjonalistyczna legitymizacja władzy politycznej w Polsce” (2001), „Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys” (2012) i innych.
     
     Jan Ołdakowski - polski urzędnik, polityk, menedżer kultury i muzealnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
     
     O godz. 20 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej pokaz filmu „Zakazane głosy” (Censored Voices), reż. Mor Loushy, Izrael/Niemcy 2015, 84 min
     5 czerwca 1967 roku armie Egiptu, Syrii i Jordanii podeszły do granic Izraela, grożąc kompletnym zniszczeniem tego kraju. Sześć dni później wojna zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Izraela, którego wojska zajęły Gazę, półwysep Synaj i Zachodni brzeg Jordanu, poszerzając obszar państwa trzykrotnie. Ulice miast szalały z radości, ale prócz euforii i dumy wokół tworzącej się nowej narracji „niezwyciężonej armii”, było również słychać zupełnie odmienne głosy. Tydzień po zakończeniu wojny pisarz Amos Oz i redaktor Avraham Shapira nagrali swoje rozmowy z żołnierzami, którzy niedawno powrócili z wojennego frontu. Taśmy z tymi nagraniami, ocenzurowane i do niedawna niedostępne, stały się punktem wyjścia dla tego niezwykłego filmu, a także jego główną osią. Obraz opowiada o tragicznym paradoksie syjonizmu, polegającym na tym, że naród, który szuka wolności, sam zamienia się w okupanta – Dawid staje się tu Goliatem. Szczere i dramatyczne niekiedy wypowiedzi żołnierzy połączone z archiwalnymi zdjęciami, filmami i materiałem telewizyjnym, zespolone niezwykłym kolażem dźwiękowym, tworzą wyjątkowy efekt i dają oszałamiające poczucie aktualności pokazanej w tym filmie historii. Pytani żołnierze nie godzą się z systematycznym wypędzaniem przez Żydów Palestyńczyków z zamieszkiwanych przez nich terenów, nieludzką naturą wojny i echem Holocaustu. W filmie zapoznajemy się z taśmami razem z żołnierzami. Są oni jednak o 50 lat starsi i słuchają tych nagrań po raz pierwszy. Efekt jest piorunujący – przeszłość natychmiast zamienia się w teraźniejszość, demaskując po drodze wiele politycznych mitów.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Samochody używane HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej