Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Dziewiąty film

Wieloletnia elbląska konserwator zabytków - Maria Lubocka - Hoffmann przygotowała film o Gdańsku - "Gdańsk - odbudowana historia".

To dziewiąty film naukowy przygotowany przez byłą panią konserwator do spółki z innym naukowcem - Bogusławem Szmyginem. Zrealizowany w konwencji dokumentalnych filmów BBC, dobrze oświetlony i z niezłymi zdjęciami autorstwa Rafała Wawera film opowiada o rozpoczętej po wojnie i trwającej do dziś odbudowie gdańskiej starówki.
     Z liczącego niegdyś prawie 800 hektarów Starego Miasta odbudowuje się tylko jego niewielki fragment - Główne Miasto. Krótki, zaledwie 11-minutowy film, pokazuje, jakie były koncepcje i realizacje konserwatorskich zamierzeń, pokazuje także budynki, wnętrza i najciekawsze ocalone detale. Najwięcej uwagi poświęcono perłom Gdańska - ratuszowi, Dworowi Artusa i Domowi Uphagena.
     Film powstawał prawie rok. Maria Lubocka – Hoffmann:
     - Odbudowa Gdańska jest do dziś czymś wyjątkowym. Jeśli w Warszawie odbudowano około 200 domów, to w Gdańsku - kilka tysięcy. Skupiono się przy tym nie tyle na wiernym odtworzeniu zniszczonych budynków, co na przywróceniu klimatu i charakteru dzielnicy miasta. To była - i jest - walka z przeznaczeniem, bo kiedy giną mury - umiera historia. Chodziło o to, by nie zatarła się pamięć o starym Gdańsku.
     Na zlecenie Służby Ochrony Zabytków opowieść o Gdańsku zrealizował lubelski "Wasz film". Część pieniędzy na produkcję filmu przekazała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
     Przed "Gdańskiem..." Maria Lubocka-Hoffmann zrealizowała m.in. film o Żuławach - "Żuławy - dziedzictwo pracy", o twierdzy w Malborku - "Zamek w Malborku - wspólne dziedzictwo" i o odbudowie miast historycznych w zachodniej i północnej Polsce.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)