Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Festiwal Jazzbląg 2013. Dzień trzeci

 
Elbląg, Festiwal Jazzbląg 2013. Dzień trzeci
Arild Andersen, fot. nadesłana

Na piątkowych koncertach Jazzbląg 2013 czeka nas klasyka w jazzowym wykonaniu i jazz ze Skandynawii. Przed klubowymi dźwiękami Club des Belugas na jazzblągowej scenie zagości fortepianowe trio RGG ze swoją najnowszą płytą „Szymanowski” oraz tak popularny ostatnio jazz ze skandynawskim rodowodem – kwartet pod wodzą Arilda Andersena.

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej. Na koncie mają 5 płyt: "Scandinavia", "Straight Story", "Unfinished Story", "True Story", "One". Są laureatami Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagrody (Three for Brad) i III nagrody (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003), Nagrody Publiczności i II Nagrody 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO, Hiszpania, 2003. Album „Unfinished Story - Remembering Kosz” otrzymał tytuł Polskiej Jazzowej Płyty Roku 2007 w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz w radiu Jazz Radio. 
     Od 2013 roku trio występuje w nowym składzie. Miejsce jednego z założycieli - Przemysława Raminiaka zajął młody, zdolny pianista Łukasz Ojdana, który tchnął wiatr w żagle RGG. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreację artystycznego kształtu. Najnowsza, szósta płyta RGG, zatytułowana „Szymanowski” ukazała się 11 maja. Na krążku znalazło się 13 utworów. 9 z nich to parafrazy dzieł Karola Szymanowskigo, 3 to utwory Macieja Garbowskiego, inspirowane twórczością mistrza oraz kolektywna improwizacja całego trio. Najnowsze wydawnictwo RGG to muzyka kontemplacyjna, skierowana nie tylko do znawców twórczości Karola Szymanowskiego, lecz do każdego, kto jest w stanie odnaleźć piękno melodii i harmonii bez poddawania materiału naukowym analizom.
     Unikatowość tego nagrania polega na ujęciu utworów w taki sposób, aby nadal można było mówić o muzyce Szymanowskiego, mimo zmiany aparatu wykonawczego i indywidualnej koncepcji realizacji utworów. Tworzą one cykl – mazurków, wariacji, preludiów i innych form, z których motywy zostały splecione nicią kompozycyjną RGG, tworząc jednolity obraz wielowarstwowego dzieła.
     Thomas Gustafsson: “Doświadczanie muzyki trio RGG daje mi poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina”.
     Anders Jormin:  „Słuchając tej wspaniałej muzyki odczuwam wyraźnie, jak trio RGG podchodzi do swojej muzyki z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie. Ich świadomość brzmienia i przestrzeni zaznacza fakt, że jest to zespół europejski, doskonale zorientowany we wszystkich różnych parametrach w muzyce, wartych skupienia i uwagi“.
     Drugi skład, który zagości na scenie piątkowego wieczora to kwartet Arilda Andersena. Andersen to norweski muzyk jazzowy, kompozytor i kontrabasista. Działalność artystyczną rozpoczął od współpracy z Janem Garbarkiem, występując z nim w latach 1967-1973. W tym czasie współpracował także z artystami zagranicznymi koncertującymi w Norwegii: Phil Woods, Dexter Gordon, Hampton Hawes, Johnny Griffin, Sonny Rollins, and Chick Corea. Od 30 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kontrabasistów w Europie. Podczas elbląskiego występu na scenie zagra zespół w składzie: Arild Andersen- bass, Paolo Vinaccia - drums, Grzech Piotrowski- sax, Marcin Wasilewski – fortepian.
     

     Program Jazzbląg 2013

 


     17 lipca, godz. 18
     Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
     18 lipca, godz. 18
     Krystyna Stańko
     Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
     Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola
     19 lipca, godz. 18
     RGG Trio
     Arild Andersen Quartet
     Brenda Boykin feat. Club des Belugas
     20 lipca, godz. 18
     Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
     Michał Urbaniak feat. Mika
     
     Imprezy towarzyszące:
     Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
     14 lipca, godz. 20.15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
     14 lipca – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
     16 lipca, godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
     20 lipca (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
     21 lipca, godz. 13 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL
     
     Ceny biletów
     Dzień pierwszy: 30 zł/40 zł
     Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł/60 zł
     Dzień czwarty: 60 zł/70 zł
     Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł/200 zł
     Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet.
     Informacje i bilety: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl; Joanna Mierzejewska, joanna@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80, 55 232 53 86.
     Oficjalna
strona Jazzbląg 2013.
     Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

     
     

Patronem medialnym Jazzbląg 2013 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Clinex W3 Multi
Clinex Grill
Clinex M9 Strong