UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Festiwal „Wielorzecze” wypłynął

 
Elbląg, Z tekstem Krzysztofa Bizio przy stoliku zmierzyli się Aleksandra Wojtysiak i Piotr Szejn
Z tekstem Krzysztofa Bizio przy stoliku zmierzyli się Aleksandra Wojtysiak i Piotr Szejn (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Spotkania z autorami, warsztaty literackie dla tych co piszą i tych, co uważają, że potrafią. A także koncerty, turniej jednego wiersza i dyskusja poświęcona blogosferze. Wystartował IV Festiwal Literatury „Wielorzecze” - elbląskie święto tych, którzy czytają i piszą.

Festiwal trwa już od piątkowych (23 września) wczesnych godzin przedpołudniowych. Rozpoczął się warsztatami literackimi z Wojciechem Borosem w Zespole Szkół Pijarskich. I chociaż ta impreza była skierowana raczej do uczniów, to na pozostałe organizatorzy zapraszają także tych, którzy edukację szkolną już zakończyli.
       Tematem przewodnim każdego Festiwalu „Wielorzecze” jest słowo pisane. Książka.
       - Dla mnie prawdziwa książka to jest ta papierowa, mogę ją poczuć, powąchać. I książka musi mnie wciągnąć. – mówi Wiesław Leszczyński, członek Alternatywnego Klubu Literackiego, organizatora festiwalu.
       Dla miłośników papierowych książek z okładkami organizatorzy przygotowali m.in. spotkanie ze Sławomirem Shutym, laureatem Paszportu Polityki (2004r.) za powieść "Zwał". A co, jeśli wolimy poezję?
       - Serdecznie zapraszam na spotkanie z Marcinem Orlińskim – zachęca Dominika Lewicka - Klucznik, prezes Alternatywnego Klubu Literackiego.
       Festiwalowe imprezy nie są przeznaczone tylko dla czytelników. Także, ci którzy próbują coś pisać, a w przyszłości chcieliby zobaczyć na półce okładkę z własnym nazwiskiem znajdą coś dla siebie, np. warsztaty literackie z Mirką Szychowiak.
       - Bardzo, bardzo polecam te warsztaty. To ciekawa poetka i rewelacyjny warsztatowiec więc jeżeli ktoś pisze dobrze byłoby przyjść i czegoś się od Mirki nauczyć – zachęca Dominika Lewicka - Klucznik
       Ale w XXI wieku literatura to nie tylko słowo drukowane. To także blogi.
       - Będzie spotkanie blogerów. Blogi literackie coraz bardziej kwitną. Liczę, że temat spotkania przyciągnie młodzież – mówi prezes elbląskich Alternatywnych.
       Festiwal potrwa do niedzieli. Na czym polega jego siła?
       - Mogę spotkać dużo bardzo sympatycznych ludzi – mówi Wiesław Leszczyński.
       Tutaj pojawia się wiele rzeczy, to też jedna z interpretacji nazwy festiwalu „Wielorzecze”. - To festiwal o wielokulturowości, działaniu wielu sztuk, działaniu wielu ludzi różnych pokoleń – dodaje Dominika Lewicka-Klucznik.
       Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się o godz. 16 na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka. Zaczęło się, jak na festiwal literacki przystało, czyli bez zbędnych przemówień. Tylko literatura. W tym przypadku czytaniem na głosy sztuki Krzysztofa Bizio „Autoreverse”. Sztukę czytali aktorzy elbląskiego teatru: Aleksandra Wojtysiak i Piotr Szejn. Warto było posłuchać, a potem samemu sięgnąć po tę sztukę opisującą rzeczywistość tuż obok.
      

  Elbląg, Festiwal „Wielorzecze” wypłynął
(fot. Michał Skroboszewski)


       Program Festiwalu:
       Sobota 24 września

       godz. 10.00 - 13.00 Warsztaty literackie z Mirką Szychowiak (Biblioteka Elbląska, ul. Świętego Ducha 3-7)
       godz. 12.00 - 14.00 interaktywna wystawa i warsztaty malarskie. Prowadzi Romana Klinkosz (Biblioteka Elbląska, ul. Świętego Ducha 3-7 - Sala u św. Ducha)
       godz. 15.00 Mumu humu i inne Drzazgi... - spotkanie z Marcinem Orlińskim. Prowadzi Wojciech Boros (Muzeum Archeologiczno-Historyczne, bulwar Zygmunta Augusta 11. Budynek Gimnazjum)
       godz. 16.00 Jak Zwał tak Zwał - spotkanie ze Sławomirem Shutym. Prowadzi Piotr Mosoń (Muzeum Archeologiczno-Historyczne, bulwar Zygmunta Augusta 11. Budynek Gimnazjum)
       godz. 18.00 Wernisaż wystawy fotografii Wiesława Leszczyńskiego (Biblioteka Elbląska, ul. Świętego Ducha 3-7. Galeria Spatium Novum)
       godz. 18.30 Dla Ciała i dla Słowa - biesiada poetycka (Biblioteka Elbląska, ul. Świętego  Ducha 3-7 - Dziedziniec i Sala u św. Ducha)
       godz. 18.30 Książka pełna słów - promocja Antologii AEKL. Prowadzą Arco van Ieperen i Krzysztof Magiera
       godz. 19.30 Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: nowy oddech? Wokół "Kochanki Norwida" i "Nie dam ci siebie w żadnej postaci" - wykład Karola Samsela
       godz. 20.30 Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej. Prowadzą Marta Eisler-Wrzeszcz i Dominika Lewicka-Klucznik
       godz. 21.00 Koncert zespołu BAiKA
            
       Niedziela 25 września (Hotel Elbląg, ul. Stary Rynek 54-59)
       godz.12.30 Debiuty 2016 - Kamila Łyłka-Kosińska - Justyna Koronkiewicz - Wojciech Jacek Pelc - Michał Ambrożkiewicz i Zdzisław Mikłaszewicz. Prowadzi Łucja Dudzińska
       godz. 13.30 Nie taka Mała Zagłada - spotkanie z Anną Janko. Prowadzi Bogumiła Salmonowicz
       godz. 15.00 Blogosfera? Nowa jakość literatury? - Jakobe Mansztajn - Urszula Witkowska - Zuzanna Gajewska
       godz.16.00 Zamknięcie Festiwalu - Duodram poetycki Dorota Nowak i Artur Miścicki      
      


      
      
       Patronem medialnym festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama