UWAGA!

Gazownicze pamiątki na wagę złota

 Elbląg, Na zdjęciu latarnia gazowa stojąca na Placu Konstytucji.
Na zdjęciu latarnia gazowa stojąca na Placu Konstytucji.

Każdy kto posiada ciekawe pamiątki związane z gazownictwem w postaci archiwalnych zdjęć, pocztówek, czy eksponatów może zaprezentować je na wystawie z okazji 150-lecia gazownictwa na ziemi elbląskiej.

Jubileuszowy rok 2009 obfitował będzie w różne wydarzenia, m.in.: w maju odbędzie się konferencja „Wykorzystanie gazu ziemnego w elektroenergetyce i ciepłownictwie”, zorganizowane będą konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, kampanie edukacyjno- informacyjne. Główne uroczystości jubileuszowe planowane są pod koniec roku.
     - Wystawę planujemy zorganizować jak tylko pozyskamy ciekawe materiały, które już zbieramy. Będzie to wydarzenie towarzyszące tegorocznym obchodom jubileuszu, które odbędzie się w naszej siedzibie – mówią organizatorzy.
     Każdy kto chciałby wyeksponować pamiątki na wystawie może skontaktować się z Rejonem Dystrybucji Gazu przy ul. Czerniakowskiej w Elblągu pod numerem telefonu 055 2499800 lub drogą mailową na adres: eksploatacja.elblag@gdansk.psgaz.pl .
     Dzieje gazownictwa w Elblągu sięgają roku 1859. W kwietniu rozpoczęła się budowa obiektów gazowni, jesienią została położona sieć gazowa, aby w uroczysty wieczór 28 listopada 1859 roku, który stał się przełomem i świętem w historii Elbląga, po raz pierwszy zapaliły się przyłączone do sieci lampy gazowe oświetlające główne place i ulice miasta. Gazowe latarnie uliczne miały charakterystyczną konstrukcję i nadawały Elblągowi wielkomiejski charakter. Latarnie gazowe funkcjonowały jeszcze długo po wojnie i w czasach polskich obsługiwał je miejski latarnik. W 2006 roku, nawiązując do najstarszych tradycji gazownictwa polskiego, Pomorska Spółka Gazownictwa przywróciła do życia jedyną zachowaną zabytkową latarnię gazowa przy Placu Konstytucji. Zarówno 150 lat temu jak i obecnie gazownictwo jest symbolem cywilizacyjnego postępu i lepszych standardów życia mieszkańców.
     Obecnie przy ul. Czerniakowskiej w Elblągu siedzibę mają: Rejon Dystrybucji Gazu w Elblągu wchodzący w skład Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz Biuro Obsługi Klienta należące do PGNiG SA. Od 2007 roku te dwa przedsiębiorstwa są niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Pomorska Spółka Gazownictwa zajmuje się transportem gazu, rozwojem i konserwacją sieci gazowej, natomiast PGNiG SA – sprzedażą gazu i obsługą klientów. Jednak obydwie te firmy są spadkobiercami 150-letniej tradycji gazownictwa na ziemi elbląskiej.
     
     Mówi Katarzyna Wróblewicz, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Pomorskiej Spółki Gazownictwa:
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Do odpowiedzialności karnej należy doprowadzić komunistów elbląskich za zlikwidowanie latarń gazowych na ulicy Sadowej. To dopiero było tępactwo tego ścierwa. !!!!
  • Komuchy rozpie. .. .. wszystko co mialo jakakolwiek wartosc lub wygladalo ladnie. Z miasta zrobili kołchoz czyli bieda-bloki robotnikow (szuflandie), ktorych na nic nie bylo stac. Miasta poniemieckie nie mialy byc ladne tylko sluzyc komunistycznej ideologii kolektywizacji wszystkiego. Nigdy wiecej komuny!
  • " 2006 roku, nawiązując do najstarszych tradycji gazownictwa polskiego, Pomorska Spółka Gazownictwa przywróciła do życia jedyną zachowaną zabytkową latarnię gazowa przy Placu Konstytucji" - zdanie nieprawdziwe, w zwszym roku z ulicy Sienkiewicza, vis a vis SP nr 3 usunieto drugą zachowaną lampe gazową, o ile pamiętam w mieście jest i trzecia. Czemu tym się Państwo nie zajmą, czy nie mozna i tych lamp przywrócić do życia, co prawda nie są tak efektowne jak ta przy Sądzie, ale ta była jedna w swoim rodzaju, uratujcie też choć jeden przykład zwykłych ulicznych latarni.
  • Sprzedam kurek gazowy który dostałem od Putina.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Siergiej Ławrow(2009-03-24)
  • pachnie mi to chęcią zagazowania elblążan
  • www.portel.pl
  • Komuchy zlikwidowały. .. .? Oczywiście komuchy miały zostawić gruz po wojnie, gazowe lampy, które pan na rowerze jeszcze w latach 60 zapalał. Komuchy smrodzacy pociąg przeniosły za miasto. Komuchy nie zbudowały nowych szkół i przedszkoli. Te ostatnie radośnie nowa władza zamknęła. .Komuchy popełniały błędy tak jak popełnia obecna władza. Bo wtedy tak jak teraz do "władzy"pchali się mierni ale wierni. Nawet kościołów najwięcej pobudowano "za komuny" za co wszyscy wierni i mocherowi opluwają komuchów. Komuchy zlikwidowały ZAMECH i zrobiły z inżynieerów i techników sprzedawców marchewki. Komuchy wymyśliły grzebiących w śmietnikach i bezdomnych na dworcu. Jak komu gazówki albo nawtowej "z czworaków" brak niech sobie w markecie kupi. I będzie miał jak w domu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dworskie panicho(2009-03-24)
  • Mam w piwnicy pojemnik z napisem GAS ZYKLON B. Tez przynieść ? :)
  • Niech szanowny Rejon Gazowniczy posprząta swoje obejście wdłuż płotu przy ulicy Zagonowej. Ludzie nie świnie by w błocie mieli się tarzac.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    tarzan(2009-03-24)
Reklama