UWAGA!

Gitara, gitara, gitara...

 Elbląg, Gitara, gitara, gitara...

Gdy mówimy o gitarze, w pierwszej chwili widzimy ognisko lub kominek, grono roześmianych czy rozmarzonych, śpiewających ludzi. Ale spotkania z tym instrumentem mogą mieć zupełnie inny wymiar: sala koncertowa, orkiestra i ludzie zasłuchani w muzykę... Rok temu w Elblągu chyba po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w tego typu wydarzeniu – podczas I Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych.

Elbląskie Spotkania Gitarowe to projekt, który stworzyli ludzie pełni pasji. Jest to połączenie festiwalu, konkursu i nauki oraz szeroko rozumianej promocji naszego miasta. Wysokiej klasy gitarzyści pokazali elblążanom (i nie tylko), że gitara nie jest jedynie instrumentem do zabawy w gronie przyjaciół, lecz w rękach zdolnego muzyka potrafi przenieść nas w świat muzyki klasycznej, często trudnej, ale pięknej i absolutnie nie nudnej.
       Przysłowiowa „poprzeczka” została postawiona wysoko, a organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych w Elblągu pracują nad tym, aby druga edycja sprostała wymaganiom odbiorców i uczestników. W efekcie tego czeka nas nie lada gratka: usłyszymy nie tylko wyśmienitego gitarzystę, ale także bardzo cenionego w muzycznym świecie kompozytora – Marka Pasiecznego.
       Ten 32-letni muzyk pochodzący z Zamościa jest laureatem licznych konkursów gitarowych, a komponować zaczął już w wieku 15 lat. Obecnie jego utwory grane są na całym świecie, począwszy od szkół muzycznych, aż po wielkie sale koncertowe we Francji, Włoszech, Czechach, Grecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Południowej Afryce, Chinach i Japonii, Szkocji, no i oczywiście w renomowanych salach koncertowych w Polsce.
       Zdobył wiele nagród na konkursach gitarowych w świecie. Był stypendystą m.in. Ministra Kultury RP „Młoda Polska” (2005), „Socrates Erazmus” (Holandia, 2005) oraz ; rządu Szkocji „SAAS” (2005/2006 – student Award Agency Scotland). Jest zapraszany jako kompozytor, gitarzysta, a także nauczyciel na festiwale całego świata, a także do jury prestiżowych konkursów gitarowych (również w czasie II Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych). Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla BBC Scotland. Od 2003 r. współpracuje z Wydawnictwem Euterpe oraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
       Marka fascynuje twórczość Pata Matheny’ego. Pracował z nim podczas nagrywania bestselerowej już płyty jazzowej pt. „Upojenie” – wspólnym projekcie Anny Marii Jopek oraz grupy znakomitych polskich muzyków. Otwierający płytę utwór ludowy „Cichy zapada zmrok” zaaranżował właśnie Marek Pasieczny, a Pat Metheny gra go na swojej niezwykłej, 42-strunowej gitarze.
       Polskiego muzyka inspirują również filmowe ścieżki dźwiękowe, muzyka ludowa, jazz, klasycy gitary - wszystko to przekłada na sobie tylko znany język przedziwnych dźwięków. Kompozytor stworzył swój niepowtarzalny styl, który jest bardzo nowoczesny, nieprzewidywalny i różnorodny. W większości wykonuje własne utwory, co jest dość rzadkie wśród muzyków klasycznych. O swojej muzyce mówi: „To coś, jak muzyka filmowa, ale do sal koncertowych”.
       Jedno jest pewne: każdy koncert Marka Pasiecznego jest inny, często zaskakujący, ale zawsze pozostawiający po sobie wrażenie. Koncert inaugurujący II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe będzie tym bardziej wyjątkowy, że swoje dzieło „Hollywood Concerto” Marek zagra z kochaną przez mieszkańców naszego miasta Elbląską Orkiestrą Kameralną – Partnerem Spotkań. Myślę, że począwszy od 15 marca – tego dnia o godz. 19 wystąpi Marek Pasieczny – przez cały czas trwania Festiwalu sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu będzie pełna miłośników dobrej muzyki.
       O kolejnych artystach uświetniających to Elbląskie Święto Gitary Klasycznej – wkrótce.
      
Anna Sawicka

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • A ja szukam nauczyciela gry na gitarze i co? I nic. Brak, nikt w Elblągu nie umie. Pomijam szkoły, gdzie trzeba regularnie chodzić, niestety mój układ dnia zmienia się często i nie mam w zasadzie szans na regularne zajęcia zawsze o tej samej porze w ten sam dzień.
  • Zapyta Mieszka w muzycznym na Brzozowej.
  • jak masz niestabilny grafik to sam sie ucz. W internecie pełno jest szkół i informacji co i jak. Po co płacić komuś niepewnemu skoro na szkoły nie masz czasu?w MDK - też sa lekcje
  • nawet do "nauczycielem" z ulicy bedziesz musial sie dostosowac chyba ze chcesz go podipiac pod swoj grafi kto gratuluje, na pewno za darmo nie bedzie czekał na telefon hehe - takie wygody kosztuja
  • A mnie się, Pani Aniu, wydaje, że projekt to coś w zamyśle, to coś do realizacji. A gdy ta już nastąpi, to projekt już nie jest projektem, ale płytą, festiwalem, imprezą. A więc Elbląskie Spotkania Gitarowe nie są już projektem, ale imprezą, wydarzeniem muzycznym, quazifestiwalem, przeglądem itp. Podobnie płyta pn. "Upojenie", nagrana wspólnie przez Pata Matheny i Annę Marię Jopek, wraz z grupą polskich muzyków, w tym Marka Piasecznego, nie jest już projektem, ale po prostu płytą. Język polski jest przebogaty i nie trzeba go wzbogacać, nadając nowe znaczenia starym wyrazom lub też zwykłe zdarzenia na siłę określać starymi pojęciami, których znaczenie jest zgoła inne. A gitara jest cudownym instrumentem i niewątpliwie znajdę się w, pełnej miłośników tego instrumentu, sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblagu. Pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    paterek(2012-02-29)
  • "Pracował z nim podczas nagrywania bestselerowej już płyty jazzowej pt. „ Upojenie” – wspólnym projekcie Anny Marii Jopek oraz grupy znakomitych polskich muzyków. " -- Typowa polska megalomania, wyrastajaca z prowincjonalnych kompleksow.
  • Spotkania gitarowe to impreza wyłącznie dla znawców tego instrumentu. Zachęcona w zeszłym roku byłam i te przesłuchania to straszna nuda. Koncert ciekawy ale 30 zł to dużo, szkoda, że nie wstęp wolny bo przyszła by młodzież
Reklama