UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Ja, Minotaur” - wernisaż w elbląskim teatrze

Elbląg, „Ja, Minotaur” - wernisaż w elbląskim teatrze
fot. nadesłana

Historia Minotaura opowiedziana nieco inaczej – taką koncepcję przyjął Andrzej Burzyński, artysta, który od 40 lat mieszka w Paryżu. 19 października o godzinie 17 w Teatrze im. A Sewruka w Elblągu odbędzie się wernisaż prac malarza. Elbląg jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć dzieła Burzyńskiego.

Artysta, któremu wciąż jest mało
       Andrzej Burzyński, aktor, reżyser i malarz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W czasie studiów aktorskich i pracy w teatrach Warszawy, Bydgoszczy, Torunia i Wrocławia był również wolnym słuchaczem uczelni artystycznych. Miłość do malarstwa stała się nie tylko jego pasją ale i sposobem na życie. Pierwszy pokaz indywidualny prac Andrzeja Burzyńskiego był ponad 40 lat temu w Olsztynie. Od 1979 roku artysta mieszka na stałe w Paryżu. Uczestniczy m.in. w miejscowych Salonach Jesiennych. W 1977 r. zaprezentował swoje dzieła na wystawie retrospektywnej w Galerii Attia w Paryżu. Do interesujących prezentacji własnej twórczości autor zalicza wystawę w podparyskim zamku w Bagnole de l’Orne. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce. Ulubioną techniką malarską artysty jest pastel, ale w swojej twórczości stosuje również gwasz i używa farb olejnych oraz wykonuje rysunki tuszem i ołówkiem. Po przeprowadzce do Paryża artysta nie rozstał się z aktorstwem. Sam często podkreśla, że nigdy nie zdecydował, który ze swoich talentów jest dla niego najważniejszy. W Elblągu będziemy mogli poznać Burzyńskiego „od tej plastycznej strony”. Artysta zaprezentuje swoją najnowszą wystawę „Ja, Minotaur”.
      
       Na Minotaurze „zęby zjadł”... i złamał nogę!

       Fascynacja Burzyńskiego grecką mitologią, a w szczególności historią prastarego mitu o bohaterskim Tezeuszu, który przy pomocy dzielnej Ariadny uwalnia świat od krwiożerczego potwora mieszkającego w słynnym labiryncie w mieście Knossos, trwa od lat. Decydujące wydarzenia dla powstania tej wystawy miały jednak miejsce cztery lata temu, kiedy to Burzyński wybrał się na Kretę. Pierwszego dnia swojej wycieczki poślizgnął się... tak niefortunnie, że złamał nogę w trzech miejscach. W momencie upadku zamiast zobaczyć gwiazdy jego oczom ukazał się Minotaur, który pokładał się ze śmiechu... Artysta po jakimś czasie poznał nieznaną mu do tej pory historię „rozweselonego” Minotaura i ją zilustrował. Całą swoją opowieść osnuł na trójkącie postaci: Tezeusza, Minotaura i Ariadny.
      
       Olsztyn, Elbląg, Warszawa, Bruksela
       Prace Burzyńskiego będą prezentowane w trzech polskich miastach, a także zagranicą. Na początku października można było ją oglądać w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Niebawem trafi do Elbląga. W grudniu będzie prezentowana w Warszawie w filii Biblioteki Publicznej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W styczniu wystawa zawędruje do Brukseli do Domu Polski Wschodniej. W Elblągu będzie można ją oglądać od 19 do 30 października na foyer Dużej Sceny. Wernisaż odbędzie się 19 października o godz. 17. Wstęp wolny. W trakcie imprezy będzie można nabyć album, który jest jednocześnie programem wystawy.
      
      
Jacek Żukowski, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama