Poniedziałek 15-10-2018, imieniny Teresy, Florentyny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Oświetlenie uliczne inaczej Oświetlenie uliczne inaczej

Katedry polne

"Katedry polne" to nazwa wystawy malarstwa Henryka Starikiewicza, którą można oglądać do 10 stycznia przyszłego roku w nawie głównej elbląskiej Galerii EL.

W czasie wernisażu artysta przyznał, że z dużym ryzykiem podjął się tego niezwykle frapującego zadania, jakim jest wpisanie swoich prac w wymagającą przestrzeń galerii - dawnego kościoła. Specyfika Galerii EL, a zwłaszcza struktura i kolor cegieł niejednokrotnie przytłacza wystawiane tutaj prace, sprawiając, że nikną one w tej przestrzeni.
     Obrazy Henryka Starikiewicza, przekształcone w swoiste, duże instalacje przestrzenne, dobrze wpisują się w galeryjną przestrzeń, współgrają z jej wnętrzem, wzajemnie się dopełniając. W swoich obrazach artysta wyraźnie nawiązuje do natury, a jednocześnie dąży do ukazania filozofii gotyckiej katedry, jej wnętrza, układów kompozycyjno - przestrzennych, przełożenia jej tajemnicy na język malarskiej geometrii. Architektura stała się źródłem inspirującym do odszukania naturalnych form malarskich.
     "Elementy obrazów sprowadzają się do pasków o różnych wymiarach i świetlistości. To ich układy wyraziście i strzeliście dążą wzwyż, czasem o niuans, czasem bardziej od pionu odchylone mają tu być portalami, wiązkami kolumn, sklepiskami i witrażami. Te budowle dźwięczą. Anielskie pienia wydobywając się z obrazu też przeistaczają się w śpiewy polne, i tak patrząc na świetliste katedry obcujemy z architektoniczno-polno-starikiewiczowską muzyką. A te pasy, paski, paseczki są jednocześnie i budulcem, i dużym elementem konstrukcji" - napisał Andrzej Załuski w katalogu wystawy.
     Henryk Starikiewicz jest absolwentem poznańskiej Państwowej wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, którą ukończył w 1981 r. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre'a. Obecnie uczy malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • ...a moim zdaniem zabrakło tu zdjęcia z wystawy. Dałoby ono przedsmak jej obejrzenia jak równiez stanowiłoby zachętę do odwiedzenia wystawy.Ponadto, jeśli mi wolno wyrazić opinię - Elbląska Gazeta Internetowa bardzo skąpo wykorzystuje ten nośnik do ilustracji zamieszczanych na łamach wiadomości.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Teresa(2003-12-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

!!!PROMOCJA7!!!
AMK Kuchnia 3
DRZWI PORTA SEMPRE ONDA-PROMOCJA!!!
AMK Meble łazienkowe 1