Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto nie był, niech żałuje

 
Elbląg, Kto nie był, niech żałuje
W postaci z epoki wcielali się elbląscy aktorzy (fot. Michał Skroboszewski)

W tegoroczną elbląską Noc muzeów zaangażowały się Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Galeria EL oraz... Teatr im. Aleksandra Sewruka. Elblążanie tłumnie zwiedzili wystawy w muzeum i wzięli udział w nietypowym spacerze po elbląskiej starówce. Frekwencja świadczy o tym, że chcą takich imprez częściej. Zobacz więcej zdjęć!

Przed dwudziestą dało się zauważyć na ulicach Elbląga wzmożony ruch w kierunku muzeum. Pierwsi chętni stanęli przed bramą już o dziewiętnastej. Tradycyjny element Europejskiej Nocy Muzeów - kolejka - liczyła około pięćdziesięciu osób. Udało się ją rozładować dopiero godzinę później. Każdy, kto odwiedził elbląskie muzeum, spotkał na swojej drodze średniowiecznych wojów i ich niewiasty.
     - Rekonstruuję Gotlandczyka z XI w. w służbie Bolesława Chrobrego – mówił Bernulf Sturlson, przechadzający się z mieczem i ubrany w kolczugę. Za wikińskich wojów przebrały się elbląskie grupy rekonstrukcyjne wraz z zaprzyjaźnionymi grupami spoza naszego miasta. Wśród zwiedzających usłyszeć można było rozmowy w języku rosyjskim (czyżby wizyta wikingów z Nowogrodu?), niemieckim i angielskim. Elblążanie i goście tłumnie zwiedzali przygotowane wystawy.
     
     Elbląg na przestrzeni wieków
     
W budynku Podzamcza można się było odbyć podróż w czasie i przekonać się, jak zmieniał się Elbląg na przestrzeni wieków. Aktorzy Teatru im. A. Sewruka i pracownicy muzeum byli przebrani w stroje z epoki przedwojennej. Dzieci jak zaczarowane słuchały bajek opowiadanej przed nianię. W tym czasie rodzice mogli obejrzeć m. in. makietę Placu Słowiańskiego z lat trzydziestych ubiegłego wieku wykonaną i podarowaną muzeum przez Hansa Joachima Pfaua. I przebrać się w stroje mieszczan. Dużą uwagę przyciągnęło także wyposażenie mieszczańskiego domu z lat międzywojennych.
     - Pamiętam,mieliśmy taki wózek w domu. Jeździłam w nim – wspomina pani Ania, jedna ze zwiedzających wystawę.
     Wrażenie robiła też wystawa pt. „Twarze historii”, którą tworzą portrety osób urodzonych w przedwojennym Elblągu, wspominające swoje związki z miastem. Okazuje się, że Elbing wiąż żyje w pamięci ludzi, których historia zmusiła do opuszczenia miasta.
     
     Prapremiera z Truso
     
Piętro niżej dr Marek Jagodziński zapraszał na wystawę „Truso – legenda Bałtyku”, która oficjalnie zostanie otwarta dopiero w poniedziałek, a podczas Nocy Muzeów miała swoją prapremierę. Na rozmowie o „naszych” wikingach można było miło spędzić cały wieczór. - Truso było fragmentem Skandynawii na południowym wybrzeżu Bałtyku. Jego okolice występują w skandynawskiej mitologii – mówił dr Marek Jagodziński.
     Truso w średniowieczu było ważnym europejskim ośrodkiem handlowym. - To była pierwsza globalizacja. Wikingowie w swoich emporiach od płw Jutlandzkiego po Nowogród utworzyli ten sam system handlowy oparty m . in. o wagi szalkowe, te same miary itp. – dodał dr Jagodziński.
     
     Papkin rozweselał
     
W budynku Gimnazjum też nie sposób było narzekać na nudę. W ekspozycjach stylizowanych na pokoje elbląskich mieszczan z XVII i XIX w. aktorzy Teatru im. A. Sewruka odgrywali sceny z „Zemsty” Fredry. Bardzo dobrym pomysłem było wpuszczenie zwiedzających do pokoju – „na teatralną scenę” – dzięki temu widzowie odnosili wrażenie, że podglądają sąsiadów. Papkin tradycyjnie wywoływał uśmiech na twarzach widzów , burzliwe owacje kończyły każdą scenę.
     Oprócz w muzeum można było zobaczyć wyposażenie żuławskiego domu, wyroby dawnej elbląskiej mennicy, dawne sprzęty gospodarstwa domowego, meble, ozdoby mieszkania, sprzęty cechów rzemieślniczych, „skarby Gotów”, chatę Wikingów i wiele innych. Gdy rodzice podziwiali piękno dawnego Elbinga, młodsi mieszkańcy naszego miasta mogli bawić się gliną, malować, rysować, kolorować. Z upływem czasu wystawa prac najmłodszych elblążan systematycznie się powiększała.

  O historii wikingów opowiadał odkrywca osady Truso dr Marek JAgodziński (fot. MS)
O historii wikingów opowiadał odkrywca osady Truso dr Marek JAgodziński (fot. MS)


     
     Nietypowy spacer
     
Ciekawą ofertę przygotowała też Galeria El. O godz. 21 elblążanie wyszli na nietypowy dźwiękowy spacer po starówce, dzięki aplikacji w telefonach mogli usłyszeć dźwięki miasta. Po spacerze odbył się pokaz filmu Charliego Chaplina "Światła Wielkiego Miasta" z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Dymitera i Pawła Nowickiego. Noc muzeów w Galerii El zakończył performance japońskiej artystki Miho Iwata. Przez całą Noc Muzeów w Galerii można było także obejrzeć wystawę dyplomową tegorocznych maturzystów z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz zobaczyć filmy wyprodukowane przez galerię. Elblążanie,którzy z różnych przyczyn nie zdążyli na dźwiękowy spacer, a chcieliby wziąć w nim udział, mogą umówić się na ponowną wędrówkę w Galerii El.
     - Było fantastycznie – podsumował Elbląską Noc Muzeów pan Marek, którego spotkaliśmy przed Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Kto nie był, niech żałuje i rezerwuje swój czas w przyszłym roku. Naprawdę warto.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w