Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Kultura dobrze (u)rządzona (felieton)

Elbląg, Kultura dobrze (u)rządzona (felieton) W czasie III Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur nie zabrakło opinii o kondycji i problemach twórców, animatorów oraz instytucji kultury (fot. eswiatowid)
Rek

Gorącej dyskusji nie było, ale w czasie III Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur nie zabrakło opinii o kondycji i problemach twórców, animatorów oraz instytucji kultury. Były też odznaczenia dla zasłużonych.

Przedstawiciele świata kultury nie mają wielu okazji do spotkań w swoim gronie i rozmowy o tym, jak jest, co można i warto zmienić. Olsztyńskie forum, w którym wzięli udział także przedstawiciele władz różnych szczebli i duchowieństwa, jest jedną z takich rzadkich
     okazji.
     W czasie dyskusji "20 lat kultury w samorządach - próba bilansu *pojawiły" się wątki znane z publicznej debaty.
     Wciąż aktualne jest np. pytanie o to, czy wszystkie istniejące dziś placówki kultury, których sieć ukształtowała się jeszcze w okresie minionego systemu, są nadal potrzebne i czy formuła ich działalności odpowiada obecnym potrzebom.
     
     Ile na książki, ile na etaty?
     Prowadzący tę część forum Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, zauważył, że dotąd w Polsce nie odbyła się poważna dyskusja na ten temat.
     - Utrzymanie biblioteki w małej miejscowości kosztuje około 1,5 mln zł, z tego na zakup nowych książek przypada 15 tysięcy zł. Zastanawiałem się, czy nie lepiej byłoby za całe półtora miliona kupić książki i rozdać je mieszkańcom? W takiej sytuacji rodzi się pytanie o sens istnienia takiej instytucji. Może warto przemyśleć, które placówki i w jakich formach powinny istnieć, a które winny przejść rewitalizację, bo efektywność ich pracy jest mała - zastanawiał się Jan Maścianica, przez lata samorządowiec, a obecnie wicewojewoda warmińsko-mazurski.
     Od lat mówi się o niedofinansowaniu kultury. Jak znaleźć taki sposób finansowania, który zadowoli zarówno tych, co łożą na działalność kulturalną, jak i tych, co korzystają z pieniędzy? Co z podmiotowością instytucji kultury? Czy ich szefowie mają swobodę działania?
     
     Kto czuje, ten ma...
     - Każdy dyrektor musi być wolny w swoich wyborach i odważny. Sztuką jest zbudować taką relację z samorządem, w której kierujący placówką kulturalną ma poczucie wolności i odwagę podejmowania decyzji, a samorząd czuje, że ma pod kontrolą to, co dzieje się w podległej instytucji - zauważył Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmi i Mazur w Olsztynie.
     Są samorządy, które preferują "kulturę festynów" a nie "kulturę wysoką", są w lokalnych władzach ludzie, którzy decydują o wydatkach na kulturę i polityce w tym zakresie, choć "nie czują" tematu.
     Są i pozytywne przykłady. Burmistrz Barczewa Lech Nitkowski zapewnia, że sprzyja twórcom i animatorom, chociaż wspieranie ich działań często utrudniają przepisy obowiązujące jednostki samorządu.
     - Samorządy w znacznej części nieźle poradziły sobie z prowadzeniem instytucji kultury. Czasem tylko podejmują się kosztownych inwestycji, które nie zawsze są potrzebne instytucjom, dla których to robią. A może potrzeba nowych instytucji? Czasem brakuje synergii, współpracy, wiary w to, że razem potrafimy więcej - ocenia Jacek Nowiński.
     
     Więcej nt. kulturalnego forum
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jan Maścianica. .. .. , co za fantastyczna wizja! Zamiast utrzymywać biblioteki - wykupić książki i rozdać między mieszkańców. Można też wprowadzić zasiłek księgarniany (do odbioru w księgodajni Ośrodka Pomocy Społecznej). Książki oczywiście tylko wybranych i zasłużonych autorów np p. Jana Maścianicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jacuś(2010-10-30)
 • to znaczy, że za mało pieniędzy jest przeznaczanych rocznie na zakup nowości w bibliotekach, można przesunąć środki i nie organizować durnych konferencji za 100 tys zł, a poza tym to nawet jeżeli biblioteka kupuje zbyt mało nowości, to jednak jakiś księgozbiór już posiada i służy on mieszkańcom. Pan dyrektor Nowiński niech już lepiej nie tworzy nowych wizji i koncepcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xlm(2010-10-30)
 • Na zakup książek biblioteki i szkoły nie mają pieniędzy- nawet nie mają na lokalne cenne wydawnictwa, to po co więc utrzymywać tam tylu urzędników, nauczycieli, którzy się nie starają ? Lokalna edukacja szwankuje, ostatnio zapytałem 12-to latka, elblążanina - kto to jest Schichau - nie wiedział. Nawet nauczyciele nie są zaopatrzeni we właściwa literaturę, a może się im nie chce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych Mini