Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Łączy ich pasja

 
Elbląg, Łączy ich pasja
Prace młodych-zdolnych można oglądać w Galerii Nobilis w Światowidzie (fot. Anna Dembińska)

Już tylko kilka dni dzieli nas od długo wyczekiwanych wakacji. Koniec roku szkolnego to doskonała okazja do wszelkiego rodzaju podsumowań. Dziś (25 czerwca) w Galerii Nobilis CSE „Światowid” odbył się wernisaż wystawy podsumowującej efekty całorocznej pracy uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Zobacz fotoreportaż.

Wernisaż jest owocem rocznej pracy uczniów Liceum Plastycznego. Reklama wizualna, podstawy projektowania i kompozycji, rzeźba, grafika, rysunek i malarstwo, linoryt to techniki, w których uczniowie doskonalą się w ciągu czterech lat trwania nauki. Tegoroczna wystawa to wybór najciekawszych prac ze wszystkich pracowni artystycznych: - Wystawa skupia prace wykonane w bardzo różnych technikach, od grafiki warsztatowej, komputerowej poprzez malarstwo, rysunek, rzeźbę, art. recykling – mówi kurator wystawy, Helena Wojciechowska. - Z roku na rok licealiści podejmują coraz ciekawsze tematy. Tematyka tegorocznych prac jest również różnorodna: są portrety, studium postaci ludzkiej, zabawa z logotypami. Dzisiejszy wernisaż staje się już tradycją, to czwarta taka wystawa – dodaje. - Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, dlatego też będzie ją można oglądać do 7 sierpnia. Oglądają ją rodzicie, uczniowie, ale też spore grono fanów szkoły, do których sama się zaliczam. Z ciekawością obserwuję, co się w tej szkole dzieje, jakich wyzwań podejmują się uczniowie i nauczyciele. A i jedni i drudzy bardzo się rozwijają. We wrześniu planujemy już kolejną pokonkursową wystawę związaną ze wsią.
     W dniu dzisiejszym w Liceum Plastycznym odbył się bowiem II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Inspirowane wsią”, którego szkoła jest organizatorem. Wśród wernisażowych gości można było zobaczyć jury tego konkursu.
     Wystawa zgromadziła prace zarówno obeznanych już ze sztuką trzecio-i czwartoklasistów, jak i mniej doświadczonych pierwszo- i drugoklasistów: - Proszę zwrócić uwagę, że wystawa tegorocznych prac, które powstały na zajęciach przedmiotów artystycznych, prezentuje prace i uczniów klasy pierwszej i drugiej, i trzeciej oraz czwartej – powiedziała podczas otwarcia wystawy dyrektor Liceum Plastycznego Krystyna Brinkiewicz. - Nie są to więc prace dyplomowe i nie tylko prace uczniów, którzy spędzili u nas cztery lata. Myślę, że na uwagę zasługują prace uczniów klasy pierwszej i drugiej. Wystawa końcoworoczna tym różni się od tematycznych wystaw, że można na niej zobaczyć prace z różnych przedmiotów jak reklama wizualna czy podstawy projektowania i kompozycji. Są to nietypowe prace. Uczniowie wychodzą ze swoimi pomysłami i je realizują, czego potem są efekty, bowiem prace naszych uczniów dostrzegane są w skali krajowej. Znam już wyniki konkursu, który odbył się dziś w murach naszej szkoły, jednak na razie zachowam je w tajemnicy, a już we wrześniu zapraszam na wystawę pokonkursową do tej samej galerii.

 


     Wśród wernisażowych prac znalazły się prace uczennicy trzeciej klasy Liceum Plastycznego, laureatki pierwszego miejsca ogólnopolskiego przeglądu z rysunku, malarstwa i rzeźby, Natalii Magalskiej: - Prezentujemy dziś prace ze wszystkich naszych artystycznych pracowni począwszy od rysunku i malarstwa przez rzeźbę i podstawy projektowania i kompozycji, fotografię, reklamę wizualną po techniki graficzne – mówi uczennica. - Kilka moich prac znalazło się na tej wystawie. Chcę związać swoją przyszłość z rzeźbą lub grafiką. Niedawno brałam udział w ogólnopolskim przeglądzie z rysunku, malarstwa i rzeźby i udało mi się zdobyć indeks.
     Finał konkursu odbył się na plenerze pod Warszawą. Mieliśmy tam różne zadania do wykonania, rozmowy z profesorami i udało mi się zdobyć pierwsze miejsce.
     Buty z papieru: szpilki, na koturnie czy sandały, kolczyki, bransoletki, torebka z miary krawieckiej, rzeźby o dziwnych oryginalnych kształtach, kompozycje z różnego rodzaju odpadów, autoportrety, martwa natura, postacie ludzkie, 20 poduszek jaśków z nadrukowanym ludzkim płodem to tylko niektóre z zaprezentowanych dzieł.
     - Pracowaliśmy. Doskonaliliśmy umiejętności warsztatowe i tychże umiejętności uczyliśmy – można wyczytać na zaproszeniu przygotowanym przez uczniów szkoły z okazji wystawy. - Tworzymy bowiem społeczność kameralną, pracującą, zachowującą radość młodości, którą wnoszą do szkoły uczniowie i doświadczenie wieku dorosłego ze strony pedagogów. Łączy nas pasja. Pasja tworzenia o tyle wspaniała, że wyrastająca ponad podziały, zasługi, wiek, doświadczenie. Do tego dodajemy zachwyt dziełami sztuki poprzednich pokoleń, zachwyt życiem i śmiercią, mową sztuki i jej ciszą, zachwyt pięknem i wyzwaniem artystycznym, kiedy praca z założenia nie ma być ładna.
     Gratulujemy tak wielkiej pasji i czekamy na kolejne poczynania młodych miłośników sztuki.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne EVA MINGE