UWAGA!

Latanie oczami artysty

 Elbląg, Na wystawie można zobaczyć m.in. etapy powstawania jednej z elbląskich form przestrzennych
Na wystawie można zobaczyć m.in. etapy powstawania jednej z elbląskich form przestrzennych (fot. WS)

Jednym z odwiecznych marzeń człowieka, będącego źródłem mitów, generującego coraz to nowsze modele i konstrukcje było latanie. Elbląski artysta Zbigniew Książkiewicz, autor znanej elbląskiej formy przestrzennej, również o tym marzył, czego odzwierciedleniem są jego prace inspirowane techniką latania. Wczoraj (25 października) w Galerii El odbył się wernisaż wystawy prac artysty w ramach cyklu Elbląg Plastyczny. Zobacz fotoreportaż

Wśród prac Zbigniewa Książkiewicza, które pojawiły się na wystawie można odnaleźć rysunki, szkice oraz oleje, które swoje źródło mają w fascynacji związanej z lataniem. Są także zdjęcia oraz inne prace nawiązujące do znanej przez wszystkich elblążan formy przestrzennej.
       – Właściwie cała wystawa powstała dzięki elblążanom, którzy po 43 latach odkryli tę formę stojącą na ulicy Piłsudskiego i nazwali ją „Elbląskim Batmanem” – mówiła żona artysty, Halina Różewicz- Książkiewicz. – W latach 60-tych nikt o Batmanie jeszcze nikt nie słyszał, choć już istniały komiksy, dlatego autorowi bardziej wyszedł Ikar.
       Forma przestrzenna, stojąca na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego oraz Płk. Dąbka, nazywana przez elblążan „Batmanem” lub „Nietoperzem” powstała podczas III Biennale Form Przestrzennych i jest ona jedynym dziełem rzeźbiarskim artysty, który wprawdzie urodził się w Warszawie, niemniej całe swoje dalsze życie związał z Elblągiem, do którego przeprowadził się w 1946 roku.
       Zbigniew Książkiewicz (1929- 1996) studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Swoje życie zawodowe związał z Elbląską Spółdzielnią Plastyk, gdzie do 1991 roku pracował jako kierownik nadzoru artystycznego. Był także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, od momentu powołania ZPAP w Elblągu zasiadał w jego zarządzie. Zajmował się malarstwem olejnym oraz akwarelowym, uprawiał rysunek, grafikę warsztatową i użytkową, a także wzornictwo przemysłowe. Jego prace można odnaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu czy w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, muzeach Ministra Spraw Zagranicznych i Wojska Polskiego. Co ciekawe, za życia artysty odbyły się tylko dwie wystawy indywidualne ( w Łańcucie oraz w Rzeszowie) natomiast pośmiertnie jego prace pokazywano w Elblągu, Olsztynie, Kielcach, Braniewie, Ostrołęce i Pasłęku.
       Prace artysty można obejrzeć w Galerii Laboratorium, wystawa będzie czynna od 26 października do 7 listopada.
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama