UWAGA!

Magia i mit

 Elbląg, Zdjęcie z wernisażu w Galerii EL
Zdjęcie z wernisażu w Galerii EL

Od pozdrowień od Gerarda Bluma-Kwiatkowskiego, założyciela Galerii El, Zbyszek Opalewski rozpoczął pierwszy powakacyjny wernisaż. Tym razem całą przestrzeń galerii zaanektowały kobiety: Katarzyna Myśliwska-Sienkowska oraz Bente Kluge, które przygotowały ekspozycję pod nazwą "Magia i Mit".

Bente Kluge ma za sobą studia w Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Projektowania Przemysłowego w Oslo na Wydziale Kostiumów Teatralnych. Następnie na kilka lat zagościła w Polsce - na Wybrzeżu. Najpierw była stypendystką (1985-1986 r.) Wydziału Rzeźby gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a potem studiowała (1994-2000 r.) rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom, w pracowni profesora Edwarda Sitka.
     Z Gdańskiem związana jest także Katarzyna Myśliwska- Sienkowska, która studiowała malarstwo w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom (1985 r.) uzyskała w pracowni profesora Jerzego Zabłockiego.
     - Mamy to samo podejście do tego, co robimy. Podobnie traktujemy sztukę, która dla nas powinna zawierać nutkę magii. Dlatego też nasza ekspozycja nosi tytuł magia i mit - powiedziała podczas wernisażu Katarzyna Myśliwska-Sienkowska.
     Oprócz tego obie artystki łączy jeszcze jedno - eksperyment z materiałem wykorzystywanym do realizacji ich kompozycji. Katarzyna Myśliwska - Sienkowska szuka najwłaściwszych środków artystycznego wyrazu w malarskich kompozycjach, które nie zawsze zamykają się na powierzchni blejtramu. Często stosuje tkaninę w roli malarskiego sztandaru, które zawieszone w przestrzeni galerii urastają do rangi malarskiego znaku. Jej kompozycje to swoiste malarskie kolaże, będące próbą utrwalenia własnych odkryć, stanów emocjonalnych. Poza tym jest w nich także próba znalezienia odpowiedzi na wiele kardynalnych dla twórczego bytu pytań.
     Z kolei Bente Kluge do wykonania rzeźb używa zarówno tradycyjnych materiałów, jak i współczesnych, wykorzystujących nowe rozwiązania technologiczne. Obok odlewów w brązie z upodobaniem stosuje odlewy z tworzyw sztucznych. Chętnie też stosuje szkło, a odlewy silikonowe rzeźb w odpowiednim świetle imitują materię szkła. Autorki nie stronią także od plastycznych cytatów i czerpią inspiracje w twórczości innych artystów. W świecie obydwu artystek często fantazja sąsiaduje z marzeniami.
     Obie wystawy są jakby wzajemnym uzupełnieniem opowieści kobiet o magii i mitach, z jakimi spotykamy się od zawsze. Towarzyszą one także naszej codzienności. Poprzez magię i mit wyzwalane jest pragnienie poznania pełni życia, szczególnie jego odwiecznych tajemnic. Można nawet odczytać tę wystawę, jako opowieść kobiet i kobiecie - znaku plastycznym i wyraźnym śladzie w życiu ludzkości.
     Magiczne postacie kobiet bądź mitycznych jeźdźców w zestawieniu i konfrontacji z poruszającym się pośród nich odbiorcą przekształcają na swój sposób zaaranżowaną przestrzeń, wyzwalając wiele pytań o przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłych chwilach naszego bycia. Artystki świadomie zrezygnowały z opisania wystawianych prac. Posiadają one tytuły, ale na elbląskiej wystawie artystki oczekują własnych interpretacji od zwiedzających.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A czemuż to Jürgen Blum nie przyjechał ?
  • Ciagle jakieś mało znaczące fety w Galerii, a jej najpiękniejsza część - krużganek z ozdobnymi epitafiami jak był niedostępny dla zwiedzających od iks czasu, tak pozostaje do dnia dzisiejszego. Sam pobieżny ogląd stanu jego ścian i sklepienia nie nasuwa wniosków, że odnowienie tej części d. kościoła wymaga jakiś nadzwyczajnych kosztów. Zabezpieczono już (i częściowo odnowiono) mury zespołu klasztornego, epitafia zewnętrzne, może wreszcie zająć się tym krużgankiem?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Czesiek.(2005-09-13)
  • Dla wszystkich zainteresowanych malarstwem podaje informację w dniach 9 do 19 pazdziernika na terenie Gościnca Pod Srebrnym Dzwonem w Kadynach odbędzie sie plener malarski swój udział potwierdziło kilkunastu artystów z Polski i z wolnej już Ukrainy m.innymi : Jan Bembnista , Krystyna Małecka , Jurij Syczow , Edward Kubarow . 19 listopada odbędzie się wernisaż ,, Pleneru Pod Srebrnym Dzwonem Kadyny 2005 ,, o godzinie 16 .00 - wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Kadyn . Patronat jak i sponsoring nad tym wyjątkowym wydarzeniem artystycznym objął ,, Gościniec Pod Srebrnym Dzwonem ,,.
Reklama