Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Muszla znaleziona w latrynie (Historia jednego przedmiotu cz. 23)

Elbląg, Muszla znaleziona w latrynie (Historia jednego przedmiotu cz. 23) Muszlę ze szlaku Świętego Jakuba odnaleziono po wiekach w ... latrynie (fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś prezentujemy muszlę ze szlaku Świętego Jakuba.

Podczas wykopalisk prowadzonych na Starym Mieście odkryto wiele przedmiotów związanych z religijnymi pielgrzymkami. Jednym z nich jest atlantycka muszla z gatunku Pecten Maximus L. - symbol szlaku Świętego Jakuba do Santiago de Compostela oraz generalnie wszystkich pielgrzymów.
     Takie muszle zbierano na hiszpańskim przylądku Finisterre (łac. finis terrae, czyli kraniec ziemi), który przez długi czas uważano za najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Elbląską muszlę odkryto w latrynie usytuowanej na jednej z działek położonych przy ulicy Wigilijnej. Datuje się ją na XIV - XV wiek. Spośród znanych tego typu znalezisk wyróżnia ją duży rozmiar, przekraczający 12 cm. Najbardziej znane przykłady znaków pielgrzymich z Composteli pochodzą ze Stralsundu, Lubeki, Tallina, największe egzemplarze znaleziono w Schleswigu, Piricie, Amsterdamie, Lundzie oraz właśnie w Elblągu. W Polsce odkryto je także w Ostrowie Lednickim i Kołobrzegu.
     Święty Jakub Starszy należał do grona dwunastu apostołów. Pochodził z Betsaidy w Galilei, gdzie jego ojciec był rybakiem. Wraz z braćmi i ojcem został wezwany przez Jezusa, któremu towarzyszyli później w Ogrodzie Getsemani. Jakub był pierwszym apostołem, który poniósł śmierć męczeńską – na rozkaz Heroda Agryppy został ścięty w Jerozolimie około Wielkanocy 60 roku. Według legendy powstałej w średniowieczu, zanim św. Jakub został biskupem Jerozolimy, udał się do Hiszpanii, stąd jest czczony przez Hiszpanów jako apostoł i patron. Powszechne jest też przekonanie, że w VII wieku mogły zostać sprowadzone z Jerozolimy do miejscowości Compostela relikwie św. Jakuba.
     Santiago de Compostela jest stolicą arcybiskupstwa od XI wieku, a wybudowana w 1211 roku katedra jest jedną z najwspanialszych świątyń w Hiszpanii. Tutaj założono również zakon rycerski św. Jakuba dla obrony wiary i kraju przed Arabami, którzy w VII wieku najechali Hiszpanię, a następnie okupowali jej większą część.
     W średniowieczu Compostela była trzecim miejscem, tuż po Rzymie i Ziemi Świętej, najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów. Na dziedzińcu przed północnym portalem katedry pielgrzymi mogli zaopatrywać się w muszle, w których zazwyczaj później wywiercano dwie dziurki, umożliwiające umocowanie ich na torbie lub kapeluszu. Było to także znak rozpoznawczy i dowód na przebytą drogę. Po śmierci ich właścicieli muszle umieszczano w grobach lub zbiornikach wodnych.
     Tę wyjątkową muszlę – świadka wytrwałej pielgrzymki mieszkańca średniowiecznego Elbląga do bram hiszpańskiego sanktuarium – można zobaczyć w Muzeum na wystawie Elbląg reconditus.      

     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Joanna Fonferek, kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski