UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyka i anegdoty

 
Elbląg, Muzyka i anegdoty
(fot. Michał Skroboszewski)

- Niniejszym oświadczam, że dzisiejszy koncert będzie zawierał tylko najlepszą muzykę – zadeklarował na początku koncertu Tomasz Tomaszewski, dzisiejszy gość Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. I słowa dotrzymał. Zobacz zdjęcia.

Tomasz Tomaszewski jest pierwszym koncertmistrzem Deutche Oper Berlin. Elbląskim melomanom wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaproponował przegląd najpiękniejszych utworów XIX i XX w. Od utworów, których na tego typu koncertach nie mogło zabraknąć (Nad pięknym modrym Dunajem Johanna Straussa) poprzez fragmenty operetki (Berliner Luft z operetki Frau Luna) po mniej znane melodie (Walc łyżwiarzy Emille Waldreufela). I co ważne, Tomasz Tomaszewski potrafił słuchaczom powiedzieć kilka słów na temat wykonywanych utworów. W związku z tym słuchacze mogli się dowiedzieć, dlaczego została skomponowana Trisch – Trasch – Polka.
       - Johann Strauss w ten sposób dał odpowiedź na plotki dotyczące afery miłosnej z jego udziałem. A trisch – trasch, to w gwarze wiedeńskiej, po prostu lotka – wytłumaczył Tomasz Tomaszewski.
       Smaczków na temat utworów było co niemiara. Melomani dowiedzieli się m.in. w jaki sposób wyznał miłość swojej uczennicy  Edward Elgar (poprzez utwór Salute d'Amour). Historia ta zakończyła się ślubem.
       Warto też zwrócić uwagę na muzyczną stronę przedstawienia. Elbląska Orkiestra Kameralna grała bez dyrygenta, gdyż Tomasz Tomaszewski występował w roli solisty i prowadzącego koncert. Dwa bisy, jakie artyści musieli zagrać, najlepiej świadczą o tym, że publiczność nie chciała wypuścić kameralistów ze sceny. Trzeba też zwrócić uwagę na dobór repertuaru, który udowodnił, że muzyka klasyczna nie musi być nudna, dostojna i „zbyt poważna”. Artyści zaprezentowali przegląd utworów artystów z wielu krajów i wielu gatunków. Mieliśmy szansę wysłuchać marszów (Wien bleibt Wien Johanna Schrammela), tang (Tango Jalousie Jacoba Gade'a), walców (Nad pięknym modrym Dunajem). Ogółem elbląscy kameraliści zagrali dziś 18 utworów stanowiących przekrój muzyki klasycznej XIX i XX w.
       Kolejny koncert elbląscy kameraliści zagrają 5 marca wraz z Szymonem Nehrlingiem i Anną Tsybulevą w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

      
      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama