Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Na kłopoty - rada?

Elbląg, Na kłopoty - rada? Szefowa rady dr Maria Kasprzycka

Prezydent Elbląga powołał zespół, który zajmie się opracowaniem zasad funkcjonowania instytucji kultury i polityką samorządu w tej dziedzinie.

"Rada kultury" liczyć będzie 10 osób. Są wśród nich: Alicja Bednarczuk z wydziału oświaty Urzędu Miejskiego, plastyk Jarosław Denisiuk, dziennikarz Jarosław Grabarczyk, Marek Gulda - przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu w Radzie Miejskiej, radny sejmiku Henryk Horbaczewski, przedstawicielka Alstom Power Dorota Januszkiewicz, archeolog dr Maria Kasprzycka, szefowa Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego Danuta Mańkut, szef Centrum Kultury Światowid Jacek Nowiński oraz teatrolog i publicysta Ryszard Tomczyk. Jak usłyszeliśmy, część tych osób nie wierzy jednak w to, że ich prace pomogą elbląskiej kulturze.
     - Przez wiele lat uczestniczyłem w różnego rodzaju zespołach i jak dotąd niewiele z tego wyszło. Nie uchylam się od pracy w nowym zespole, ale znając zainteresowanie kulturą, a także instytucjami kultury znajdującymi się na terenie Elbląga - m.in. Światowidem i teatrem - obecnych władz oraz kiepską kondycję budżetu, podobnie będzie pewnie i teraz – uważa teatrolog, Ryszard Tomczyk.
     Tymczasem przedwczoraj w Urzędzie Miejskim odbyło się - związane z budżetową sesją (sesja odbędzie się 27 lutego – przyp. aut.) - posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu w Radzie Miejskiej. Omawiano na niej m.in. współpracę władz miasta z "państwowymi i wojewódzkimi instytucjami kultury".
     Na pytania radnych odpowiadali dyrektorzy: Centrum Kultury Światowid, Jacek Nowiński i Dariusz Barton z Teatru Dramatycznego. Radni wyglądali na zdziwionych informacjami o tym, że teatr do sierpnia musi przeprowadzić remont widowni Dużej Sceny (widownia liczy 600 miejsc i z powodu "łatwopalności" grozi jej zamknięcie przez Straż Pożarną – przyp. aut.), Światowid potrzebuje pieniędzy na dokończenie remontu, w tym także elewacji budynku przy Placu Jagiellończyka, a w należącej do miasta siedzibie Centrum Kultury Promyk przy ul. Browarnej z braku pieniędzy na remont dachu od dawna nieczynne są i popadają - jak mówi zastępca dyrektora Światowidu, Antoni Czyżyk - w ruinę dwa pomieszczenia.
     - Kredyty to gehenna dla placówek kultury - powiedział Jacek Nowiński. - Bez wsparcia samorządu nic nie zrobimy. W projekcie tegorocznego budżetu o wsparciu dla wszystkich trzech placówek nie ma mowy.
     Wacław Krasowski, naczelnik wydziału kultury Urzędu Miejskiego:
     - Miasto nie ma możliwości, by pomóc. Zresztą, pieniądze z budżetu zostały już rozdysponowane. Być może pomożemy jednak w uzyskaniu środków od zwierzchnika Światowida i teatru - marszałka, mamy przecież trzech radnych wojewódzkich...
     Podobną deklarację, choć bez większego przekonania w głosie usłyszeliśmy po spotkaniu z ust przewodniczącego komisji radnych, Marka Guldy.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Czyżby krytyka kolejnej pozoracjiDziałania??? Dworskie znów się wkurzą. A przeciez "mamy przecież trzech radnych wojewódzkich..." WacławieK, chylę czoła (bo wibracje przepony zgięły mnie w pół).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-02-20)
 • Elblaska kultura powinna skupic sie na 2 -3 najpilniejszych zadaniach i doprowadzić je do zakończenia i lepiej wykorzystywać istniejace placówki jak amfiteatry /ul.Moniuszki ,bulwar, Bażantarnia/ ,czy biblioteki ,by nie trzeba było biblit. Pedagogicznej przenosić na ul. skrzydlatą i doprowadzać do jej upadku. Więcej ekonomicznego działania w decyzjach Naczelnika Krasowskiego byłoby bardzo wskazane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dato(2003-02-20)
 • lP.Prezydencie,lepiej dobrowadzic do porządku nasze stare, co urząd nie ma na co wydawac pienędzy,albo ktoś chce sie zbogaczyc na tym interesie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ira(2003-02-20)
 • Dlaczego w skład 10 osobowej Rady Kultury wszedł J. Nowiński.Chyba chce mieć przewagę nad teatrem. Myślę, że albo w Radzie Kultury powinien być szef teatru i Swiatowidu albo żaden.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bj(2003-02-20)
 • Dlaczego w skład 10 osobowej Rady Kultury wszedł J. Nowiński.Chyba chce mieć przewagę nad teatrem. Myślę, że albo w Radzie Kultury powinien być szef teatru i Swiatowidu albo żaden.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bj(2003-02-20)
 • Jacek N. dyrektorem wszystkich placówek kultury. trak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  trak(2003-02-21)
 • miło byłoby gdyby w w/w komisji znalazł się również dyrektor elbląskiego Teatru. Nie dość,że Teatr traktowany jest po macoszemu przez władze województwa, to dyrektor teatru ignorowany jest przez Zarząd Miasta. Moje gratulacje!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2003-02-24)
 • A pan Nowiński mimo krążących plotek o problemach finansowych Światowidu, mimo jego nagłej chęci zostania dyrektorem Biblioteki, nadal cieszy się zaufaniem, skoro jego osoba zaproszona została do członkostwa w Radzie. O co w tym wszystkim chodzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xxxxx(2003-02-24)
 • trzeba płacić zobowiązania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  max(2003-02-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi