Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

O elbląskim księgozbiorze

W piątek 24 listopada w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się sesja naukowa poświęcona księgozbiorowi, który powrócił do Elbląga po 50 latach przechowywania na prawach depozytu w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wezmą w niej udział naukowcy z uniwersytetów w Warszawie, Gdańsku i Toruniu oraz goście zza granicy.

Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej to niezwykle cenna kolekcja inkunabułów, starodruków, rękopisów i, głównie niemieckojęzycznych, czasopism z XIX i XX wieku, która zajmuje istotne miejsce w kulturowym i intelektualnym dziedzictwie Polski i całej Europy. Księgozbiór zabytkowy Biblioteki Elbląskiej jest jedną z najbardziej okazałych kolekcji tego typu wśród bibliotek publicznych w Polsce. Pośród tych cennych zbiorów wyróżnia się pokaźny zbiór Biblii (ok. 160 wydań w różnych językach) oraz apokryfy, listy pasterskie, Pieśni, Ewangelie, mogące służyć jako nieoceniony materiał do badań dla teologów. Ponadto Biblioteka posiada XVI- i XVII-wieczne łacińskie źródła piśmienne do badań nad historią doktryny i idei Kościoła pióra św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu, św. Justyna, Marcina Lutra oraz listy papieskie Piusa II, Bonifacego VIII, Leona I i Grzegorza IX. Istotną część zbiorów stanowią także traktaty filozoficzne autorstwa klasyków myśli - Arystotelesa, Kartezjusza, Spinozy, Platona, Seneki oraz fundamentalne dla współczesnej geometrii dzieła Euklidesa.
     Na sesji zostaną wygłoszone referaty odkrywające wartość tego księgozbioru jako źródła wiedzy na temat historii książki, jego znaczenie poznawcze i źródłowe. Omówione zostaną rękopisy, głównie listy do Henryka Nitschmanna, elblążanina, polonofila i słowianofila. Pozostałe referaty będą między innymi dotyczyć inkunabułów, starodruków w języku polskim, wspomnianych wyżej Biblii, druków weneckich, druków okolicznościowych, czasopism XIX i XX-wiecznych oraz programów Gimnazjum Elbląskiego.
     Na sesji, która odbędzie się 24 listopada w Bibliotece Elbląskiej, wystąpią naukowcy z uniwersytetów Warszawskiego, Gdańskiego i Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje referaty autorskie wygłoszą również elblążanie - pracownicy Biblioteki Elbląskiej. Z odczytem na temat druków okolicznościowych zgromadzonych w Bibliotece Elbląskiej wystąpi Fridrun Friese z Uniwersytetu Osnabrück, co spowoduje, że sesja nabierze charakteru międzynarodowego.
     Sesji naukowej towarzyszyć będzie koncert muzyki dawnej w wykonaniu muzyków Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu pod dyrekcją Ryszarda Skotnickiego oraz wystawa wybranych cennych zbiorów.
     Współorganizatorami sesji są dwie elbląskie uczelnie: Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego. Wydział Zamiejscowy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
     
     Program sesji
     godz. 10 - otwarcie sesji - mgr Jacek Nowiński - Dyrektor Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.10 - ks. dr Andrzej Kilanowski (Szkoła wyższa im. Bogdana Jańskiego) - Sermones de sanctis ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.30 - mgr Maria Strutyńska (Biblioteka Główna UMK) - Stare druki Biblioteki Elbląskiej
     godz. 10.50 - mgr Elżbieta Lewandowska (Biblioteka Elbląska) - Biblie w zbiorach Biblioteki Elbląskiej: druki od XV do XVIII wieku
     godz. 11.10 - dr Joanna Pietrzak-Thébault (Uniwersytet Warszawski) - Między arcydziełami literatury a dydaktyczną potrzebą. Włoskie druki XVI-wieczne w księgozbiorze elbląskim
     godz. 11.40 - dr Jolanta Dygul (Uniwersytet Warszawski) - Komedia „Alchimista" Bernardyna Lombardiego, aktora trupy teatralnej „Confidenti"
     godz. 12.30 - mgr Jolanta Karmowska (Biblioteka Elbląska) - Starodruki w języku polskim w Bibliotece Elbląskiej
     godz. 12.50 - dr Fridrun Freise (Uniwersytet Osnabrück) - Druki okolicznościowe w zbiorach Biblioteki Elbląskiej
     godz. 13.10 - prof. dr hab. Wiesław Długokęcki (Uniwersytet Gdański) - Polski krąg korespondentów Henryka Nitschmannna
     godz. 13.30 - prof. dr. hab. Marek Andrzejewski (Uniwersytet Gdański) - Nabytki prasowe Biblioteki Elbląskiej
     godz. 13.50 - mgr Lech Słodownik (Elbląg) - Zawartość programów Gimnazjum Elbląskiego i ich znaczenie w badaniach naukowych
     godz. 14.10 - dyskusja
     godz. 15.00 - koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Młodzieżowego Domu Kultury.
     
     Sesje zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury".
     
     

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Rozumiem, że poprzednia Pani Dyrektor Biblioteki jako gość szczególny została zaproszona ? - maciejek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-20)
 • szczegolny?to prawda ,bo tylko ona mogła wpaść na to ,żeby starodruki umieścić w mokrej piwnicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-20)
 • oj, to są chyba nieprecyzyjne informacje: o lokalizacji starodruków w piwnicy zdecydował chyba jednak ktoś zupełnie inny, że tak powiem spoza branży, ale z ówczesną możliwością decydowania o różnych ważnych i mniej istotnych sprawach, może warto byłoby to sprawdzić :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  p.(2006-11-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy