UWAGA!

O elblążanach i dla elblążan

 Elbląg, Tramwaj na ulicy Kowalskiej w morzu ruin, skrzyżowanie z Rycerską
Tramwaj na ulicy Kowalskiej w morzu ruin, skrzyżowanie z Rycerską (fot. arch. Juliusza Marka)

„Przychodźcy” to historia, a właściwie kolaż historii o Elblągu, którymi podzielili się jego pierwsi powojenni mieszkańcy. Film jest opowieścią o doświadczaniu powojennego Elbląga, o organizowaniu życia w nim i o oswajaniu miasta. Uzupełnia go nietypowy przewodnik po naszym mieście pt. „Elbląg oswojony”. Oba – film i przewodnik – premierę będą miały 13 listopada (środa) o godz. 18 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.

Autorami filmu są elblążanie - Aleksandra Bielska i Jakub Strumiński. „Przychodźców” jako pierwsi zobaczą widzowie Kina Światowid, a następnie uczniowie elbląskich szkół i internauci.

- Chciałbym, żeby ten obraz utrwalał i upowszechniał wiedzę na temat kształtowania się tożsamości mieszkańców Elbląga, którzy przyjechali do naszego miasta po 1945 roku – wyjaśnia Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – Cieszę się, że powstał w Roku Pionierów Elbląga.

 

Przewodnik o oswajaniu Elbląga

Wraz z filmem premierę będzie miał przewodnik pt. „Elbląg oswojony”. Na publikację składa się pięć nietypowych spacerów po Elblągu. Są to propozycje wędrówek po miejscach, które niekoniecznie są najbardziej reprezentatywne, ale mają swój cichy udział w kształtowaniu relacji między powojennym Elblągiem, a jego nowymi mieszkańcami.

Na każdy zaproponowany spacer składa się mapa, osobiste, niezwykłe z dzisiejszej perspektywy relacje pionierów lub ich potomków oraz archiwalne i współczesne zdjęcia Elbląga. Obok oczywistych w tym kontekście ulic jak Pionierska czy Osiedle Marynarzy – znajdziemy w nim nieistniejącą już ulicę Tytusa Chałubińskiego, ale też wiele innych, które były świadkami osiedlania miasta przez nowych mieszkańców.

 

Historie dostępne dla każdego

Zarówno film, jak i przewodnik będą dostępne bezpłatnie. Przewodnik ukaże się w formie e-booka, dzięki czemu będzie dostępny dla każdej zainteresowanej osoby – zapowiadają autorzy publikacji. – Jeszcze w listopadzie film i przewodnik wraz ze scenariuszami lekcji o pionierach trafią do elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przygotowane przez CSE „Światowid” film „Przychodźcy” i przewodnik „Elbląg oswojony” są efektem realizacji projektu pn. „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

CSE Światowid

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ciekawe, że takiego tłumu ludzi na starówce to teraz nie uświadczysz. Ciekawe co oni w tych ruinach robili?
  • @zaskoczony - wchodzili wszedzie z buta
  • Czy ktoś pamięta mogiłki przy Moście Wysokim .bo nie wiem czy to moja wyobraźnia czy pamięć
  • Takim tramwajem pamiętam jezdziłem do szkoły. Ławki były wzdłuż tramwaju i Pani konduktorka, bilet kosztował 20 gr.
  • Groby były na dzisiejszym dziedzińcu Biblioteki przy zabytkowym murze, przy chodniku prowadzącym do Muzeum. Przed wojną był tam Szpital Św Ducha a więc i cmentarzyk.
  • Ruch był duży, bo mieszkańcy nie wozili swego d.. samochodami, a każda nowość ich interesowała. Nie byli tacy marudni jak wielu obecnych, więc wiele rzeczy ich cieszyło, nawet tak zwykłych jak nowy przystanek, kolejny tramwaj, pętla tramwajowa, wybrukowana ulica, ułożony chodnik, odbudowany dom, czy też uruchomiony kolejny sklep. Uważali wtedy, że spotkało ich szczęście, bo nie dość, że przeżyli wojnę to mogą patrzeć na odbudowę z ruin co budziło nadzieję na lepsze życie. Niestety obecnie roszczeniowi i zawistni tego nie pojmują i jeszcze śmieją się w głos z tamtych ludzi i czasów w jakich oni żyli. A w Krakowie na spotkaniu młodych papież Franciszek apelował do obecnego pokolenia, aby rozmawiało z dziadkami, starszymi, pionierami tej ziemii, wsłuchiwało się w ich słowa i czerpało od nich wiedzę jakże im przydatną w życiu.
  • Elbląg był kiedyś naprawdę prężnie działającym ośrodkiem przemysłowym. Co oni robili?? Chodzili do pracy, żyli pośród zgliszczy wojny, wszystko się opłacało. Potem przyszło lepsze, i co mamy widać. I nie chodzi o kultowe "kurła kiedyś to było", bo to czy było/czy jest lepiej zależy od nas samych.(np. idąc na wybory). Jedna władza lepiej rządziła w czasach PRL druga lepiej się odnajduje w kapitaliźmie.
  • Ja pamiętam na ul Plk Dabka blisko ul Pionierskiej była produkcja przepysznej oranzady w szklanych butelkach dziś takiej nie uświadczysz
  • Franciszek to nie jest za dobry przyklad. Franciszek apeluje o przyjmowanie uchodzcow. Prosze sie przejechac do Monachium, czy Malmo. Gwalcone kobiety, rozbite samochody, ludzie boja sie wyjsc na ulice.
  • Pamietam resteauracje Gwiezdna, w ktorej mozna bylo powiesic siekiere od dymu papierosowego:))) Raz poszedlem zawolac dziadka, setki wodeczki, zakaski-tak sie zylo po pracy. .. a teraz?? z dziecmi na zajecia dodatkowe, w weekend do Ikei z kobita, korepetycje, basen, jak mowie do nygusa wyrzuc smieci czy idz do sklepu po zakupy kobieta mowi-tak pozno??? ja mowie jak kurcze pozno jak dopiero 20:00,kiedys do 11:00 bedac 12 ltkiem smigalem:). .. .ja pier. .. ole jak zyc??:) NAJSMIESZNIEJSZE JAK MIALEM BO JA WIEM MOZE 11 LAT CZASEM SMIGNALEM PO FLASZKE DLA OJCA I DZIADKA-BO SOBIE ROBILI WIECZOREM PORZY KIELBASCE WODECZKE:))) i zadne od 18 lat. .. hehhehe byly czasy-normalnie petarda!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    21
    3
    born in Robocznicza(2019-11-05)
  • @born in Robocznicza - to sobie sam odpowiedz, jak wychowujesz teraz swoje dzieci?
  • Przychodzcy yhy, przesiedlency predzej
Reklama