Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O kondycji polskich samorządów

Elbląg, O kondycji polskich samorządów

Ważnym elementem tegorocznych 12. Letnich Ogrodów Polityki będą seminaria poświęcone 25-leciu istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. Do dyskusji na temat kondycji polskiej samorządności zaprosiliśmy przedstawicieli administracji rządowej i samorządowców, naukowców i ekspertów w tej dziedzinie. Poprowadzą je redaktorzy Tygodnika Polityka. Zachęcamy do śledzenia transmisji on-line z przebiegu seminariów, dostępnej za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.

Seminaria samorządowe Polityki: 
     
     10 czerwca, godz. 12, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
„Dobre życie w polskich miastach”

     Wybory samorządowe 2014 r. potwierdziły obserwacje, że zmieniają się priorytety mieszkańców miast. Głównym wyznacznikiem oceny miejsca, w którym się mieszka lub chciało mieszkać staje się jakość życia. Jeszcze do niedawna wydawało się, że pojęcie to bezpośrednio koreluje z poziomem zamożności i sytuacją na rynku pracy. Ranking jakości życia w polskich miastach z 2014 r. pokazał jednak, że ocena jakości życia jest bardziej złożona i zależy od wielu czynników: obok zamożności ważne jest bezpieczeństwo, rozwojowi rynku pracy towarzyszyć musi rozwój oferty kulturalnej i edukacyjnej. Coraz mniej uwagi mieszkańcy poświęcają tradycyjnej infrastrukturze drogowej, coraz większe znaczenie ma dla nich jakość transportu publicznego i dostępność ścieżek rowerowych. Jak więc zarządzać miastami, by żyło się w nich dobrze?
     
     W debacie wezmą udział: Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa; dr Jacek Pluta, Uniwersytet Wrocławski; prof. dr hab. Janusz Czapiński, Uniwersytet Warszawski; Joanna Erbel, aktywistka miejska, socjolożka; Stanisław Trzaskowski, Burmistrz Dobrego Miasta.
     
     Moderator dyskusji: red. Edwin Bendyk z Tygodnika Polityka. 
     
     11 czerwca, godz. 12, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
„Samorządy otwarte na świat? Współpraca międzysektorowa i zagraniczna polskich samorządów”

     Badania społeczne pokazują, że współpraca międzysektorowa jest albo efemeryczna, albo okazjonalna, albo nie istnieje w ogóle. Czy samorządy po 25 latach potrafią skutecznie prowadzić dialog z biznesem i nauką? Jak prowadzą swoją „politykę zagraniczną”? Dla wielu polskich miejscowości tzw. miasta partnerskie są oznaką ich otwartości i przedsiębiorczości. Czy współpraca z ośrodkami zagranicznymi faktycznie służy transferowi wiedzy, kultury i możliwości gospodarczych, czy jest jedynie mało znaczącym emblematem? Czy związki miast, powiatów skutecznie pełnią swoją rolę?
     
     W debacie wezmą udział: Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego; prof. dr hab. Tomasz Szlendak, Dyrektor Instytutu Socjologii UMK; dr Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni; Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich; Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański; Robert Biedroń, Prezydent Słupska.
     
     Moderatorzy dyskusji: red. Joanna Solska i red. Marek Ostrowski z Tygodnika Polityka. 
     
     12 czerwca, godz. 12, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
„Kultura i rozwój. Dylematy samorządów”

     Podstawową funkcją samorządności terytorialnej jest i powinno być pobudzanie oraz kreowanie lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Czy obecnie jednostki samorządu terytorialnego spełniają tę funkcję, jak mogą prowadzić skuteczną politykę rozwoju, co im to utrudnia i gdzie potrzebne są zmiany? Kultura w samorządach. Chciany, czy niechciany rozdział w budżecie, a może istotny czynnik rozwoju?
     
     W debacie wezmą udział: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy; red. Edwin Bendyk, Tygodnik POLITYKA
     
     Moderator dyskusji: red. Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Tygodnika POLITYKA
     
     Wstęp: imienne zaproszenia.
     Seminaria będzie można oglądać poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.
     
     
Patronat medialny nad 12. Letnimi Ogrodami Polityki objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Grill
Clinex Stronger
Płyn do mycia i dezynfekcji
Pieczątki Trodat