UWAGA!

Oblicza Adolfa Hitlera

 Elbląg, Oblicza Adolfa Hitlera

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 16 grudnia (wtorek) o godz. 18 do Sali Klubowej (Spatium Novum) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy będzie książka „Przypadek Adolfa H." Éric-Emmanuela Schmitta. Wstęp wolny.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
     Kluby działają przy bibliotekach stopnia wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego i gminnego od kwietnia 2007. Ich pracę koordynują koordynatorzy wojewódzcy z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W ramach działalności Klubów odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, których książki są czytane, z krytykami literackimi itd.
     
     O książce: W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć. Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę i lepiej o tym nie zapominać. Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło - pisze w posłowiu sam autor - dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie.
     
     O autorze: Éric-Emmanuel Schmitt - francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof; mieszka w Brukseli. Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Uczęszczał do Ecole Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich oraz doktorat z filozofii. Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka Don Juan on Trial wystawiona w 1991 i następnie wspierana przez Royal Shakespeare Company. Następna sztuka, The Visitor z 1993, przyniosła autorowi trzy Moliery (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie. Wersja muzyczna została przygotowana przez Théâtre Impérial de Compiegne i wystawiana w Operze Londyńskiej. Po dwóch sukcesach Schmitt porzucił pracę wykładowcy filozofii na Uniwersytecie w Savoir, aby zostać pisarzem pełnoetatowym. Następnym osiągnięciem stała się sztuka Enigma Variations, uznawana za najbardziej popularną pracę Schmitta na świecie. W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone były na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Co ciekawe, książki Schmitta znane w Polsce i na świecie, w większości bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach.
     
     Zapisy do elbląskiego Klubu przyjmuje Aleksandra Buła, Dział Literatury dla Dorosłych, tel. (0-55) 611-31-86, mail: literacka@bibliotekaelblaska.pl.
     Więcej informacji o DKK: www.instytutksiazki.pl.
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A "buraczanemu chemikowi" tytuł tej książki nie sugeruje swastyki?? Może ten mądrala - ala osiedlowy magiel - przyjdzie na to spoootttttkkkkkaaaaannniieeee i zaaaaabierze głos?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    laryng. asyst.(2008-12-16)
Reklama