UWAGA!

Od recytatorki do jurorki

 Elbląg, Od recytatorki do jurorki
fot. nadesłana

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” swoje umiejętności prezentują recytatorzy i wykonawcy piosenki poetyckiej, a ocenia ich jury, w którym zasiadają znawcy tematu. Wykonawców oceniali dotychczas profesorowie akademii teatralnych, aktorki i aktorzy, uznani wokaliści. W tym roku w jury również zasiądą doświadczeni znawcy sztuki słowa. Wśród nich Monika Kowalczyk-Kogut.

Monika Kowalczyk-Kogut - animator kultury, teatrolog, specjalista emisji głosu, instruktor teatralny i recytatorka, jest laureatką głównych nagród na największych konkursach recytatorskich w kraju, w tym także Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz OFSS "...czy to jest kochanie?", z którym związana jest od początku jego istnienia.
       - To była pierwsza edycja tego Festiwalu i jednocześnie drugi konkurs, w którym uczestniczyłam - wspomina. - Od razu zdumiała mnie jego wielkość i ilość uczestników, pamiętam, że byłam ogromnie onieśmielona. A jeszcze bardziej, kiedy okazało się, że zostałam jego laureatką.
       Od tamtego czasu minęło ponad 20 lat, a Monika co roku odwiedza Elbląg i uczestniczy w tym Festiwalu. Zwykle w roli prowadzącej przesłuchania i koncerty, a także reżyserującej występy laureatów podczas koncertu galowego. Dwukrotnie zdobyła tu I nagrodę w kategorii recytacji, była też jurorką tego Festiwalu. W tym roku również będzie oceniać uczestników części konkursowej podczas XXII OFSS „…czy to jest kochanie?”, który odbędzie się w dniach 17-18 marca.
       - Nie wyobrażam sobie, żeby nie być tutaj wiosną – mówi Monika Kowalczyk-Kogut. - Przyjeżdżam tu co roku - najpierw jako recytatorka, potem całkiem niespodziewanie, pewnego dnia, okazało się, że nie dojechał ktoś, kto miał prowadzić to wydarzenie i że mam go zastąpić. Następnie zaproponowano mi bycie jurorką i tak związałam się z Festiwalem na stałe.
       Monika Kowalczyk-Kogut była także jurorem na wojewódzkim etapie OKR w Łodzi i Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Wobec własnego czasu" w Wałczu. Recytatorka przez krótki czas zamieszkała nawet w Elblągu i pracowała w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” współorganizując dwie kolejne edycje OFSS „…czy to jest kochanie?”. Jak mówi czuje, że ten festiwal jest też trochę jej, bo tu rozpoczęła się jej artystyczna droga i przez jakiś czas była to też największa impreza jaką prowadziła. Od 2000 roku pracowała także przy organizacji i produkcji Festiwalu Sztuki Estradowej, a następnie Festiwalu „Warszawa Singera” w Warszawie.
       Prowadzi szkolenia z emisji głosu, wystąpień publicznych i autoprezentacji, a także warsztaty i szkolenia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią jedynego w Polsce Festiwalu Wywodzących ze Słowa "KOT" i działa w kilku stowarzyszeniach kulturotwórczych. Jest prezesem Stowarzyszenia Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego "Między wierszami" i członkiem zarządu Stowarzyszenia "Głowa do góry". Wraz z mężem, Piotrem Kogutem, prowadzi Dom Spokojnej Książki, organizuje warsztaty twórcze, artystyczne i kulturowe, imprezy kulturalne, współtworzy festiwale i konkursy recytatorskie m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Warszawie czy Mostkach (woj. świętokrzyskie). Obecnie jest dyrektorem Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
       Warto dodać, że Monika Kowalczyk-Kogut jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Animator i Menedżer Kultury, a także Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu logopedii na Wydziale Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i z emisji głosu na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
       Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.

       Patronem medialnym Festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
CSE "Światowid"

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama