Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od recytatorki do jurorki

 
Elbląg, Od recytatorki do jurorki
fot. nadesłana

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” swoje umiejętności prezentują recytatorzy i wykonawcy piosenki poetyckiej, a ocenia ich jury, w którym zasiadają znawcy tematu. Wykonawców oceniali dotychczas profesorowie akademii teatralnych, aktorki i aktorzy, uznani wokaliści. W tym roku w jury również zasiądą doświadczeni znawcy sztuki słowa. Wśród nich Monika Kowalczyk-Kogut.

Monika Kowalczyk-Kogut - animator kultury, teatrolog, specjalista emisji głosu, instruktor teatralny i recytatorka, jest laureatką głównych nagród na największych konkursach recytatorskich w kraju, w tym także Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz OFSS "...czy to jest kochanie?", z którym związana jest od początku jego istnienia.
     - To była pierwsza edycja tego Festiwalu i jednocześnie drugi konkurs, w którym uczestniczyłam - wspomina. - Od razu zdumiała mnie jego wielkość i ilość uczestników, pamiętam, że byłam ogromnie onieśmielona. A jeszcze bardziej, kiedy okazało się, że zostałam jego laureatką.
     Od tamtego czasu minęło ponad 20 lat, a Monika co roku odwiedza Elbląg i uczestniczy w tym Festiwalu. Zwykle w roli prowadzącej przesłuchania i koncerty, a także reżyserującej występy laureatów podczas koncertu galowego. Dwukrotnie zdobyła tu I nagrodę w kategorii recytacji, była też jurorką tego Festiwalu. W tym roku również będzie oceniać uczestników części konkursowej podczas XXII OFSS „…czy to jest kochanie?”, który odbędzie się w dniach 17-18 marca.
     - Nie wyobrażam sobie, żeby nie być tutaj wiosną – mówi Monika Kowalczyk-Kogut. - Przyjeżdżam tu co roku - najpierw jako recytatorka, potem całkiem niespodziewanie, pewnego dnia, okazało się, że nie dojechał ktoś, kto miał prowadzić to wydarzenie i że mam go zastąpić. Następnie zaproponowano mi bycie jurorką i tak związałam się z Festiwalem na stałe.
     Monika Kowalczyk-Kogut była także jurorem na wojewódzkim etapie OKR w Łodzi i Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Wobec własnego czasu" w Wałczu. Recytatorka przez krótki czas zamieszkała nawet w Elblągu i pracowała w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” współorganizując dwie kolejne edycje OFSS „…czy to jest kochanie?”. Jak mówi czuje, że ten festiwal jest też trochę jej, bo tu rozpoczęła się jej artystyczna droga i przez jakiś czas była to też największa impreza jaką prowadziła. Od 2000 roku pracowała także przy organizacji i produkcji Festiwalu Sztuki Estradowej, a następnie Festiwalu „Warszawa Singera” w Warszawie.
     Prowadzi szkolenia z emisji głosu, wystąpień publicznych i autoprezentacji, a także warsztaty i szkolenia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią jedynego w Polsce Festiwalu Wywodzących ze Słowa "KOT" i działa w kilku stowarzyszeniach kulturotwórczych. Jest prezesem Stowarzyszenia Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego "Między wierszami" i członkiem zarządu Stowarzyszenia "Głowa do góry". Wraz z mężem, Piotrem Kogutem, prowadzi Dom Spokojnej Książki, organizuje warsztaty twórcze, artystyczne i kulturowe, imprezy kulturalne, współtworzy festiwale i konkursy recytatorskie m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Warszawie czy Mostkach (woj. świętokrzyskie). Obecnie jest dyrektorem Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
     Warto dodać, że Monika Kowalczyk-Kogut jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Animator i Menedżer Kultury, a także Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu logopedii na Wydziale Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i z emisji głosu na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
     Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.      

     Patronem medialnym Festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kompleksowe realizacje pod klucz
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 6