Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Ogrody Polityki: Gdy raczkowała popkultura

 
Elbląg, Ogrody Polityki: Gdy raczkowała popkultura Jan Młynarski z zespołem (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Pierwszego dnia 15. Ogrodów Polityki przenieśliśmy się w czasy międzywojnia, kiedy to w Polsce raczkowała popkultura, a filmowcy czy muzycy rozrywkowi nie mogli liczyć na mecenat państwa. W muzyczny klimat epoki doskonale wprowadził widzów Jazz Band Młynarski-Masecki. Zobacz zdjęcia.

To wyjątkowa edycja Ogrodów Polityki. Po pierwsze, ze względu na liczne jubileusze, przypadające w tym roku – 100-lecie odzyskania niepodległości, 50-lecie rewolty 1968, 25-lecia Paszportów Polityki, 15-lecia samych Ogrodów Polityki w Elblągu (dwa pierwsze jubileusze stały się osnową tegorocznego programu imprezy). Po drugie, ze względu na problemy z finansowym spięciem jubileuszowej edycji, która może wydawać się skromniejsza od poprzednich. 
     Otworzyła ją dyskusja w Kamieniczkach Elbląskich na temat popkultury w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to dostęp do kultury stawał się coraz szerszy, szczególnie w dużych miastach. Popularność zdobywało radio i kino, bo telewizji jeszcze nie było. Bardzo popularne były także teatry, nawet te „podwórkowe”.
     - Audycje radiowe na szerszą skalę pojawiły się w połowie lat 20., ale radio nadal było wówczas urządzeniem luksusowym, na które nie każdy mógł sobie pozwolić. Bardziej masowe było kino, to objazdowe, które docierało naprawdę do wielu nawet małych miejscowości – opowiadał Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, jeden z uczestników dzisiejszego panelu dyskusyjnego, który prowadził Bartek Chaciński, szef działu kultura tygodnika „Polityka”.
     - Prasa stała się masowa o wiele wcześniej. Istniało co najmniej kilka tytułów popularnych, które przekraczały 60-70 tys. egzemplarzy nakładu, np. „Ilustrowany Kurier Codzienny”, „Ekspress Ilustrowany”, który miał nawet ponad 100 tys. nakładu czy katowicka popołudniówka „7 groszy”. Popularna była literatura jarmarczna, czyli zeszyty i książki kupowane na jarmarkach, bazarach – opowiadał Adam Rusek z Biblioteki Narodowej, dodając, że najbardziej zwalczany wówczas, szczególnie przez kościół, był komiks. - Księża z ambon nawoływali, by komiksów nie oglądać, panowało wówczas przekonanie, że wydawali je Żydzi.
     W polskiej muzyce rozrywkowej dało się z kolei zauważyć duży wpływ twórczości zza oceanu. Co ciekawe, zarówno muzycy, jak i filmowcy, nie mogli liczyć na mecenat państwa, bo go po prostu w tych dziedzinach nie było.
     - W świecie filmowym aktualne było powiedzenie „czas to pieniądz”. Filmy były kręcone tak, by przeszły bez problemów przez cenzurę, dlatego nie pojawiały się w nich żadne wątki polityczne, bo z góry film byłby skazany na niepowodzenie – opowiadał Michał Pieńkowski.
     Gwiazdami byli m.in:  Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo czy Jadwiga Smosarska, ale największą karierę zrobiła wówczas Pola Negri (Apolonia Chałupiec), która była pierwszą Europejką, jaka odniosła sukces filmowy w Stanach Zjednoczonych.

  W dyskusji na temat popkultury wzięli udział (od lewej): Adam Rusek, Michał Pieńkowski, Bartek Chaciński, Jan Młynarski i Agata Szydłowska (fot. MS) W dyskusji na temat popkultury wzięli udział (od lewej): Adam Rusek, Michał Pieńkowski, Bartek Chaciński, Jan Młynarski i Agata Szydłowska (fot. MS)


     - Jeśli chodzi o piosenki, to popularny był np. utwór „Ach ten wąsik” Ludwika Sempolińskiego, w którym naśladował on Chaplina, a drugi przykład to piosenka „Niech żyje wojna” Lucjana Szenwalda, totalnie antywojenna, której orkiestry podwórkowe nie mogły za sanacji wykonywać. Groził za to wysoki mandat, pałowanie albo nawet więzienie. Nie wyobrażam sobie, co trzeba by było zaśpiewać na Krakowskim Przedmieściu, by było to adekwatne – śmiał się Jan Młynarski, syn Wojciecha Młynarskiego i współzałożyciel Jazz Band Młynarski-Masecki, którego koncert zakończył pierwszy dzień 15. Ogrodów Polityki. 
     
     
     Program 15. Ogrodów Polityki na kolejne dni:
     
II dzień/7.06 (czwartek)
     godz. 18.00 „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie” - debata
     prowadzenie: red. Edwin Bendyk/Tygodnik Polityka
     uczestnicy: Ewa Winnicka, Maria Beszterda, prof. Waldemar Kuligowski, dr hab. Mirosław Pęczak
     miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
     godz. 20.00 Projekcja filmu dokumentalnego „Okupacja 1968” w reż.: M. Szymków, E. Moskvina, L. Dombrovszsky, S. Komandarev, M. Scheidt 
     miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)
     
     III dzień/8.06 (piątek)
     godz. 17.00 „Piosenka, tekst, muzyka i publika” - spotkanie autorskie z Markiem Dutkiewiczem
     prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik Polityka
     miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
     godz. 19.00 Koncert „Po polsku”: Krzysztof Herdzin z Elbląską Orkiestrą Kameralną
     miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
(bilety w cenie 40 zł/normalny i 30 zł/ulgowy do kupienia: Elbląska Orkiestra Kameralna, ul. Stary Rynek 25)
     
     IV dzień/9.06 (sobota)
     godz. 18.00 „Prasa i opinia publiczna dwudziestolecia międzywojennego” - panel dyskusyjny
     prowadzenie: red. Wiesław Władyka/Tygodnik Polityka
     uczestnicy: prof. Rafał Habielski, Adam Krzemiński, prof. Urszula Glensk, dr Ivan Peshkov
     miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
     godz. 20.00 Niemy Movie: „Znak Zorro”- film niemy z muzyką i dubbingiem na żywo
     miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
(bilety w cenie 10 zł do kupienia: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7)
     


     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym 15. Ogrodów Polityki
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Audi
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!