UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

„Okupacja 1968” podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, „Okupacja 1968” podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki
fot. nadesłana

Pięćdziesiąt lat po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, reżyserzy z pięciu krajów dawnych „okupantów” postanowili stworzyć film opowiadający o tamtych wydarzeniach. Tak powstał niezwykły dokument pt. „Okupacja 1968”, który będzie można zobaczyć podczas 15. Letnich Ogrodów Polityki (czwartek, 7 czerwca), jako uzupełnienie prowadzonej tego dnia dyskusji pt. „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie”. Zapraszamy!

„Okupacja 1968”, reż.: M. Szymków, E. Moskvina, L. Dombrovszsky, S. Komandarev, M. Scheidt, 2018 r., 130 min
       Film dokumentalny opowiadający o Operacji Dunaj to spojrzenie na kolektyw żołnierzy „zaprzyjaźnionych” armii, a także na ich przemyślenia i wrażenia dotyczące czasów Czechosłowackiej okupacji i zadania, którym wtedy musieli sprostać jako jednostki.
       Jak jednostka-obywatel Europy może zachować się w konfrontacji z wielkim historycznym wydarzeniem? Jak ważne w takich momentach są odpowiedzialność, własny punkt widzenia, moralność i jak pogląd na te pojęcia zmienia się, gdy człowiek musi wybierać między ratowaniem własnego życia a wykonaniem rozkazu?
       Okupacja Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku była postrzegana zupełnie inaczej przez żołnierzy „zaprzyjaźnionych armii” Układu Warszawskiego, niż przez obywateli okupowanego kraju. Czas i miejsce były zbieżne dla obu stron, ale okupowani i okupanci mieli zupełnie inne wyobrażenie o nadchodzących wydarzeniach. Twórcy filmu chcieli przyjrzeć się żołnierzom różnych nacji, nie unikając przy tym opowieści o zabarwieniu satyrycznym, słuchając, co mają do powiedzenia zwykli szeregowcy, tylko wykonujący rozkazy, ale także dowódcy, którzy je wydawali. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, co dokładnie myśleli i czuli żołnierze wysłani do Czechosłowacji w celu zaprowadzenia tam porządku.
       Film stworzyło pięciu reżyserów, z których każdy pochodzi z jednego z państw byłego Układu Warszawskiego – Rosji, Polski, Niemiec, Węgier i Bułgarii. To pięć odmiennych spojrzeń na tamte wydarzenia. Reżyserką polskiej części jest Magdalena Szymków. Pozostali to: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame. Polska premiera filmu odbyła się podczas zakończonego niedawno Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
      
       Projekcja filmu odbędzie się w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7, godz. 20. Wstęp wolny.
      

       Patronem medialnym 15. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama