Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poetycko i muzycznie, czyli Wielorzecza dzień pierwszy

 
Elbląg, Poetycko i muzycznie, czyli Wielorzecza dzień pierwszy
fot. Anna Dembińska
Rek

Pierwszy dzień literackiego święta w Elblągu minął pod znakiem muzyki i poezji. Wydarzeniem był popis poetów, czyli Turniej Jednego Wiersza. Poziom turnieju był tak wysoki, że jurorzy nie mogli dojść do porozumienia, komu przyznać nagrodę. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobył Radosław Zawadzki.

Dobra zabawa, szampańskie nastroje oraz dobra muzyka i poezja - tak można scharakteryzować pierwszy dzień Festiwalu Literackiego. Podczas imprezy zaprezentowali się poeci z Warszawy, zagrała Justyna Sieniuć oraz bardziej liryczni Mirella Hinc i Janusz Pierzak.
     - Festiwal zainaugurowaliśmy na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka. Zaczęliśmy koncertem Marty Ossowskiej-Utrysko - mówiła Dominika Lewicka - Klucznik, prezes stowarzyszenia „Alternatywni”, które jest organizatorem V Festiwalu Literackiego „Wielorzecze”.
     Festiwal wpisał się już w kulturalny kalendarz Elbląga. Jest doskonałą okazją i pretekstem, aby do naszego miasta przyjechali twórcy rozpoznawani w kulturalnym kręgu ogólnopolskim. Co ważne, również nasi elbląscy twórcy są zauważani i nagradzani na festiwalach, tym samym też tworzą scenę kulturalną w kraju nad Wisłą.
     Po muzyce przyszedł czas na poezję. I na scenie pojawił się Tomasz Jastrun - wyjątkowy poeta, pisarz i komentator wydarzeń społecznych, który okazał się też wyjątkowym mówcą. Spotkanie autorskie wprowadziło uczestników festiwalu w poetycką cześć dnia.
     Clou był oczywiście Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej. Turniej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród poetów.
     - Poziom był dość wyrównany, nie było słabych tekstów. Jury miało zagwozdkę, żeby wybrać najlepsze wiersze. W związku z tym postanowiło przyznać obok siedmiu nagród regulaminowych, także trzy swoje jurorskie – mówiła Dominika Lewicka - Klucznik.
     Pierwsze miejsce w turnieju zdobył Radosław Zawadzki. Jeszcze do końca nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób z wyróżnioną poezją będą się mogli zapoznać ci, których na turnieju w roli publiczności zabrakło.
     - Nie myśleliśmy jeszcze czy wiersze umieścimy na naszym fanpagu. Nad wydawnictwem raczej nie myślimy, gdyż oznacza to duże koszty. Być może wiersze wyjdą w formie plansz podobnie, jak w tym roku wyeksponowane zostały na Starym Mieście teksty członków naszego Alternatywnego Klubu Literackiego - mówiła prezes stowarzyszenia.
     
     Wyniki Turnieju Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej
     1 miejsce: Radosław Zawadzki
     2 miejsce: Justyna Koronkiewicz
     3 miejsce: Robert Koliński
     

     Patronem medialnym festiwalu Wielorzecze jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dobrze się Państwo bawią w towarzystwie wzajemnej adoracji-gratuluję stylizacji pani Bogusi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 12
  (2017-09-24)
 • 😘 Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2017-09-24)
 • Prezentowane wiersze to zaledwie poprawna paplanina na tematy różne. Wszystko wygłądało na amatorski przegląd twórczości młodzieży licealnej. Ani to wszystko odkrywcze formalnie, o przekazywanych treściach nie wspominając W tej sytuacji przyznawanie Nagród było nieporozumieniem. .Wystarczyło jedno wyróżnienie. .. i tyle. Po co tworzyć iluzje. Po co zasilać szeregi nieszczęśliwych ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 10
  (2017-09-24)
 • Co za miasto, wieczne narzekanie. Siedź człowieku w domu i nie marudź. Odbiór sztuki to rzecz subiektywna, jednemu się podoba, drugiemu nie, ale ludzie przynajmniej coś robią w przeciwieństwie do nic nie robienia i ciągłego narzekania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 3
  literat6(2017-09-24)
 • Chyba Radosław Zawadzki. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-09-24)
 • Zgadzam się. Cały ten Festiwal robi wrażenie szkolnej zabawy słownej - organizowanej przez niezbyt rozgarnięte Panie nauczycielki od języka polskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  (2017-09-24)
 • "cały ten festiwal robi wrażenie szkolnej zabawy słownej", "nierozgarnięte panie nauczycielki", "towarzystwo wzajemnej adoracji". Ludzie Wy tak serio? Współczuję Wam tej frustracji. Każdy z Was może wzbogacać i czynić nasze elbląskie życie kulturalne bardziej "rozgarniętym". Czemu tego nie czynicie? Najłatwiej usiąść anonimowo przed monitorem i narzekać, a także krytykować coś, o czym nie ma się pojęcia. Byłam. Uczestniczyłam. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi z całej Polski mimo, że sama nie piszę i nie startuję w konkursach literackich. A co Wy robiliście w ten weekend? Mam nadzieję, że spędziliście go chociaż w 5% tak miło jak my. :) Bardzo Wam życzę miłego spędzania czasu, rozwoju, dystansu, a przede wszystkim odwagi, aby naprawiać i ulepszać zastaną rzeczywistość w sposób, który jest waszym zdaniem słuszny. Uczestnicy Wielorzecza (jestem pewna) mają w tym względzie czyste sumienie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2017-09-24)
 • ciekawi mnie jaką polszczyzną włada ten Holender, jak taką jak angielszczyzną, to jest tam wielkim nieporozumieniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 7
  kreciol(2017-09-24)
 • @kreciol - lepszą niż wielu naszych rodaków :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2017-09-24)
 • raczej wątpię, on ani po polsku, ani po angielsku nie mówi, tylko sobie otoczkę taką zrobił, "uczył" mnie w Alstom, porażka jakaś. .. niestety, a te jego wypociny, żal słuchać, grafoman i megaloman
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  szoking(2017-09-25)
 • Czy oprócz Alternatywnych ktoś czyta twórczość Alternatywnych? Dalej twierdzę, że Ci ludzie dobrze się bawią w swoim kamiennym kręgu, bo tłumów na tym festiwalu nie widać. Może szkoda? Może jest w ich twórczości coś wartościowego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2017-09-26)
 • Żałuję, że ocenia Pan/Pani Festiwal na podstawie zdjęć. Może jednak warto było przyjść i posłuchać - niekoniecznie Alternatywnych, ponieważ my z założenia na imprezie się prezentujemy w jednym spotkaniu - i w tym roku okazją do tego była prezentacja dramatu Jacka Żukowskiego. A program był tak bogaty i prezentował różnych gości z całej Polski, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli tylko oczywiście chciał. A jeśli chodzi o literacki poziom Alternatywnych, to mogę być nieobiektywna, ale patrząc, jak często są w gronie laureatów ogólnopolskich konkursów literackich, to może coś jednak potrafią. A poza tym im się chce działać i i to wychodzi, a to może niektórych boleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  DominikaLewicka-Klucznik(2017-09-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Płyn Hayne
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,