UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Porcelanowa miska na ryż (Historia jednego przedmiotu cz. 152)

 
Elbląg, Porcelanowa miska na ryż (Historia jednego przedmiotu cz. 152)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o misce na ryż.

W trakcie prac wykopaliskowych na Starym Mieście znaleziono liczne fragmenty chińskiej porcelany, między innymi czarki na ryż. Prezentowane naczynie zostało wykonane techniką toczenia na kole i pomalowane podszkliwnie kobaltem. W terminologii chińskiej jest to naczynie typu minyao. Elbląski egzemplarz ma wysokość 6 cm i średnicę wylewu 11 cm.
     Czarka została odkryta w obrębie parceli przy ul. Bednarskiej 15. Co najmniej od 1618 aż do 1649 roku nieruchomość ta była najpierw w posiadaniu Johanna Schuberta, a po jego śmierci w latach 40. jego owdowiałej żony. Można domniemywać, że miska pochodzi z ich gospodarstwa domowego. Niestety nie posiadamy informacji na temat zawodu czy statusu majątkowego.
     Prezentowana miska o czaszy w kształcie półkolistym, na wysokim pierścieniu została wyprodukowana w Chinach, w czasie dynastii Ming, okresie Wanli (1573-1619), w prowincji Jianngxi, w ośrodku garncarskim w Jingdezhen, przypuszczalnie w warsztacie Guanyiange przed 1618 rokiem. Elementy konstrukcyjne naczynia, takie jak lustro, wylew, pierścień podkreślone zostały podwójnymi obwódkami malowanymi kobaltem. Dekoracja malarska wewnątrz naczynia przedstawia w okrągłym medalionie kwiat piwonii z dwoma ulistnionymi gałązkami. Zewnętrzna powierzchnia naczynia u podstawy ma namalowany motywem spirali utworzonej z pojedynczych ceowników. Powyżej umieszczono pas gałęzianki z bardziej rozbudowaną warstwą kwiatową (piwonie).
     Miseczki o podobnych kształtach i wymiarach, na wysokich pierścieniach podstawy, ale o średnicy mniejszej niż elbląski egzemplarz oraz dekorowane w podobnym stylu naczyń biało-niebieskich znaleziono na wraku „Witte Leeuw”, który zatonął w 1613 r. Jedna z nich, przechowywana w Rijksmuseum w Amsterdamie, ma identyczny motyw ornamentalny u podstawy w postaci spirali z ceowników.
     
     Tekst powstał na podstawie: M. Marcinkowski, B. Pospieszna, Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu, Elbląg 2016, s. 100-101. Książka do nabycia w kasie Muzeum.
     
     
     W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum
     
     
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • To jest ta mityczna miska ryżu za którą mamy robić. Więc istnieje naprawdę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  antypis(2018-12-03)
 • A ja wole kartofelki,ryz posiada duza zawartosc arsenu,ktory z kolei inspiruje do dzialania gen odpowiedzialny za raka piersi ,take ze lepiej pracujmy za miseczke kartofelkow .Wplyw arsenu na facetow jest w ten chwili badany Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zbyszek1(2018-12-03)
Reklama