Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawdziwie muzyczna uczta

 
Elbląg, Prawdziwie muzyczna uczta EOK dyrygował dzisiaj Rafał Janiak (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Na przystawkę i deser: symfonie wielkich mistrzów: Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jako danie główne: polskie prawykonanie koncertu fortepianowego Josepha Haydna, w opracowaniu na orkiestrę i akordeon i światowe prawykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową Tomasza Opałki. To była kolejna muzyczna uczta z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Zobacz zdjęcia.

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła melomanów dzisiaj wieczorem do szkoły muzycznej na „Wielkich symfonii czar”. Ci, którzy przyszli, się nie zawiedli.
     Jako pierwsza zabrzmiała Symfonia nr 5 B-dur Franza Schuberta. To była jednak tylko przystawka do dania głównego, czyli koncertu fortepianowego D-dur Josepha Haydna na orkiestrę i akordeon w opracowaniu Rafała Grzaki, artysty-rezydenta EOK w ubiegłym sezonie artystycznym. Rzadko się zdarza, żeby artysta wykonywał bisy w środku koncertu. A tak właśnie było podczas dzisiejszego wieczoru w szkole muzycznej, kiedy Rafał Grząka - zachęcony przez publiczność rzęsistymi brawami przed - wykonał tuż przed przerwą w koncercie solowy utwór na akordeon.
     Po przerwie elbląscy kameraliści zaserwowali następną bombę, którą „rozbroił” Tomasz Opałka. Kompozytor na zlecenie EOK napisał koncert na orkiestrę smyczkową i akordeon w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”. Przyjechał specjalnie do Elbląga, by usłyszeń prawykonanie swojego dzieła.
     Warto zwrócić uwagę na nietypową budowę utworu Tomasza Opałki. Składa się z dwóch części, dużą rolę w utworze odgrywają grupy instrumentów – i to nie skrzypce są tu najważniejsze. Uwagę słuchaczy przyciąga też nastrój utworu: mroczny i niepokojący.
     Finałem koncertu była kolejna symfonia – nr 40 g moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzięki takiemu repertuarowi słuchacz mógł docenić różnice pomiędzy utworami i sposobem komponowania zaprezentowanych dziś klasycznych kompozytorów. Za pulpitem dyrygenta stanął Rafał Janiak, który występował już w Elblągu.
     Kolejny koncert elbląscy kameraliści zagrają 18 grudnia w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu. Gościem EOK będzie Marcin Wyrostek i Coloriage. Jedno możemy zdradzić – będzie bardzo świątecznie...
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna